Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nisko zostało włączone do Związku Miast Polskich

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Plac Wolności w centrum Niska
Plac Wolności w centrum Niska Zdzisław Surowaniec
Nisko zostało przyjęte w poczet największej organizacji zrzeszającej samorządy miejskie w Polsce. W dniu 15 kwietnia Gmina i Miasto Nisko została włączona do Związku Miast Polskich.

Związek Miast Polskich od 90. roku tworzy najnowszą historię polskiej, odrodzonej samorządności. Jest największą tego typu organizacją w Polsce, skupiającą 331 miast, w których mieszka ponad 73 procent miejskiej ludności kraju. ZMP jest stowarzyszeniem miast, mającym na celu wspieranie idei samorządu terytorialnego oraz dążenie do gospodarczego i społeczno-kulturalnego rozwoju miast polskich.

Gmina i Miasto Nisko w chwili obecnej współpracuje już z doradcami Związku Miast Polskich przy opracowaniu dokumentacji aplikacyjnej do Programu Rozwój Lokalny dofinansowanego z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego 2014 – 2021.

Miasto wraz z otaczającą je gminą usytuowane jest w Kotlinie Sandomierskiej, na skraju puszczy Sandomierskiej w północnej części województwa podkarpackiego na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych Lublin - Rzeszów i Sandomierz - Przemyśl. Jest jedną z siedmiu gmin powiatu niżańskiego.

Przez teren gminy przepływa rzeka San wraz z dopływami. Na zachodzie i południu gminy rozciąga się Puszcza Sandomierska, na północ Lasy Janowskie, a na wschód Puszcza Solska. Lata tutaj są upalne z niewielką ilością opadów, zimy dość łagodne, umiarkowanie śnieżne. Nisko status miasta uzyskało w 1933 roku. Na terenie gminy i miasta mieszka około 22 tysięcy mieszkańców.

Nisko i okolice to teren niezmiennie atrakcyjny dla archeologów. Do tej pory zinwentaryzowano około 150 stanowisk ze śladami prehistorycznych kultur. Badania archeologiczne dowodzą, że osadnictwo na tych terenach sięga znacznie wcześniejszego okresu niż 1429 r., kiedy to ukazała się pierwsza wzmianka o Nisku.

Nisko zbudowane jest na glebach piaszczystych, niesprzyjających rozwojowi rolnictwa. Jeszcze na początku XX wieku ogromny problem dla lokalnej społeczności stanowiły wędrujące wydmy, które niszczyły uprawy oraz zabudowania. Ich pozostałości można było oglądać jeszcze w latach 90. przed zbudowaniem Osiedla 1000-lecia.

14 lutego odbyła się w Nisku konferencja inaugurująca powstanie Klastra Rozwoju Lokalnego Gminy i Miasta Nisko. - Uczestniczymy dzisiaj w inauguracji Klastra Rozwoju Lokalnego Gminy i Miasta Nisko. Jest to innowacyjne działanie, które do tej pory związane było raczej z przedsiębiorczością. My chcemy się trochę wzorować na tych klastrach. Przed nami wielkie wyzwanie i ogromna praca do wykonania. Mamy to szczęście uczestniczyć w nowym, potężnym programie, który wymaga znacznego zaangażowania, nie tylko instytucji okołogminnych, ale również innych organów, przedsiębiorców, stowarzyszeń i mieszkańców Niska – mówił podczas konferencji Waldemar Ślusarczyk, Burmistrz Gminy i Miasta Nisko.

Związek Miast Polskich to najstarsza polska organizacja samorządowa o tradycji sięgającej czasów II Rzeczpospolitej. Posiada bogate tradycje międzywojenne. W latach 1917-1939 Związek aktywnie działał na polu lobbingu legislacyjnego, promocji gospodarczej i kulturalnej miast. Prowadził działalność wydawniczą i szkoleniową oraz szeroką wymianę doświadczeń. Współpracował także z podobnymi organizacjami w innych krajach.

Po drugiej wojnie światowej działalność Związku Miast Polskich została uniemożliwiona. W pierwszych po wojnie wolnych wyborach lokalnych (27 maja 1990 r.) pojawiła się inicjatywa odtworzenia Związku. W ciągu kilku miesięcy rady blisko 60 miast podjęły uchwały o przystąpieniu do Związku i w styczniu 1991 roku odbył się w Poznaniu - statutowej siedzibie Związku - jego Kongres Restytucyjny.

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie