MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowe defibrylatory mogą uratować życie w Tarnobrzegu

Klaudia Tajs
Kiedy strzelimy tym defibrylatorem daje on prąd sercu i zaczyna pracować - tłumaczył Mirosław Dominik, ratownik medyczny ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Tarnobrzegu
Kiedy strzelimy tym defibrylatorem daje on prąd sercu i zaczyna pracować - tłumaczył Mirosław Dominik, ratownik medyczny ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego w Tarnobrzegu Klaudia Tajs
Pięć nowych defibrylatorów od wtorku może już uratować życie osobom przebywającym na terenie Tarnobrzega.

Cenny sprzęt został przekazany uroczyście w remizie Ochotniczej Straży Pożarnej na podmiejskim osiedlu Sobów tym, którzy będą nim dysponowali. Miasto zakupiło trzy defibrylatory za kwotę 22 tysięcy złotych. Kolejne dwa urządzenia przekazał Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego w Tarnobrzegu.

Dlatego przekazujących defibrylatory było dwóch. Pierwszy Grzegorz Kiełb, prezydent Tarnobrzega przypomniał, że pomysł zakupu urządzeń nie wyszedł od miasta, ale został zgłoszony w ramach Budżetu Obywatelskiego. Sam projekt nie przeszedł, lecz mimo to samorząd zauważył cenną inicjatywę. - Projekt przewidywał zakup ośmiu defibrylatorów, no niestety miasto przeznaczyło na ten cel 20 tysięcy złotych - mówił Grzegorz Kiełb. - Liczyliśmy, że zakupimy cztery urządzenia, ale cena okazała się większa. Dlatego kupiliśmy trzy, ale z górnej półki.

Drugi przekazujący Kamil Kalinka, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego przypomniał, że już w poprzednich latach, podobny sprzęt otrzymała jednostka Państwowej Straży Pożarnej w Tarnobrzegu i Nowej Dębie. - To, co broni te zakupy, to fakt, że już raz defibrylator użyty przez Państwową Straż Pożarną jedno życie uratował - mówił dyrektor Kalinka. - To chyba najlepszy dowód na to, że to co dziś robimy ma ogromne znaczenie. Jest to początek, jeśli chodzi o wykorzystanie defibrylatorów w Tarnobrzegu, bo zdecydowałem się także kupić dwa defibrylatory treningowe dla Państwowej Straży Pożarnej.
Defibrylatory trafiły do jednostek OSP włączonych do Krajowego Systemu Ratownictwa. To jednostki w Sobowie, Mokrzyszowie i Wielowsi. Czwarty defibrylator otrzymała Straż Miejska. Piąte urządzenie jest na wyposażeniu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Prezydent Grzegorz Kiełb zapowiedział, że w następnej kolejności miasto kupi defibrylator, który zostanie zamontowany w miejscu ogólnodostępnym na terenie Tarnobrzega.

Po uroczystym przekazaniu sprzętu o jego zaletach powiedział Mirosław Dominik, ratownik medyczny ze Szpitalnego Oddziału Ratunkowego Szpitala Wojewódzkiego w Tarnobrzegu.

Spotkanie zakończyło szkolenie z udziałem osób, które w codziennej pracy będą obsługiwały nowoczesne defibrylatory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie