MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Nowy dowódca garnizonu w Nisku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jako dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów podpułkownik Grzegorz Grobel (z prawej) przed sztandarem 16 Tczewskiego Batalionu Saperów
Jako dowódca 16 Tczewskiego Batalionu Saperów podpułkownik Grzegorz Grobel (z prawej) przed sztandarem 16 Tczewskiego Batalionu Saperów Zdzisław Surowaniec
Związany ze Stalową Wolą podpułkownik Grzegorz Grobel został dowódcą 16 Tczewskiego Batalionu Saperów w Nisku, zgodnie z rozkazem dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych.

ZOBACZ TAKŻE:
Nowa rzecznik MON i przewodniczący podkomisji smoleńskiej zapowiedzieli konferencję 10 kwietni

(Dostawca:
x-news)

Uroczysty apel z okazji zdania i objęcia obowiązków dowódcy 16 Tczewskiego Batalionu Saperów, jednej z jednostek wojskowych 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, odbył się w piątek 7 kwietnia na terenie jednostki wojskowej w Nisku. Miał uroczystą formę, z orkiestrą wojskową z Lublina.

Czasowo pełniący obowiązki dowódcy major Radosław Podolski (etatowy zastępca dowódcy) przekazał obowiązki nowemu dowódcy podpułkownikowi Grzegorzowi Groblowi, który przybył do Niska z Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu. Ceremonia odbyła się w obecności dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich pułkownika Ryszarda Pietrasa oraz władz samorządowych i sympatyków jednostki.

Pułkownik Ryszard Pietras podziękował majorowi Radosławowi Podolskiemu, który po przejściu do rezerwy podpułkownika Mariana Szymuli, pożegnanego w lutym tego roku, pełnił obowiązki dowódcy. - Udowodnił, że okręt, jakim jest 16 Tczewski Batalion Saperów, przeprowadził bez szwanku przez burze, jako pełnosprawny dowódca - ocenił pułkownik Pietras. Nowemu komendantowi życzył “dowódczego szczęścia”, bo brygada ma międzynarodowe zobowiązania.

Podpułkownik Grobel przejął od majora Podolskiego sztandar 16 Batalionu Saperów oraz ciupagę, która jest ważnym elementem symboliki formacji podhalańskich. Wywodzi się od popularnych nie tylko na Podhalu lasek góralskich, zwanych ciupagami. Przekazywana jest podczas uroczystości objęcia obowiązków przez nowego dowódcę jednostki stanowiąc symbol władzy podhalańskiej.

Podpułkownik Grzegorz Grobel urodził się 23 maja 1970 roku w Stalowej Woli. Uczęszczał do Publicznej Szkoły Podstawowej w Radomyślu nad Sanem, a następnie do Technikum Budowlanego w Stalowej Woli, które ukończył w 1990 roku. Służbę wojskową rozpoczął 24 września 1991 roku w Wyższej Szkole Oficerskiej Inżynierii Wojskowej we Wrocławiu. Po promocji na pierwszy stopień oficerski, w czerwcu 1995 roku, został wyznaczony na pierwsze stanowisko służbowe dowódcy plutonu kafarów w 12 Pułku Komunikacyjnym Ziemi Niżańskiej w Nisku, a w lutym 1998 roku na stanowisko dowódcy kompanii budowy podpór w tymże pułku.

W latach 2001-2003 studiował w Akademii Obrony Narodowej w Warszawie. Od 2003 roku do 2007 roku oficer w Terenowym Aparacie Mobilizacyjnym w 12 Ośrodku Przechowywania Sprzętu w Nisku. We wrześniu 2007 roku, został wyznaczony do pełnienia służby w Centralnej Grupie Wsparcia Współpracy Cywilno-Wojskowej w Kielcach, na stanowisku dowódca zespołu specjalistów infrastruktury cywilnej. Od maja do października 2008 roku dowodził Grupą Wsparcia CIMIC (Civil Military Cooperation) w ramach III zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego Afganistan, a po powrocie wyznaczony został do Polskiej Grupy Bojowej Unii Europejskiej.

W kwietniu 2010 roku objął stanowisko specjalisty w Szefostwie Inżynierii Wojskowej w Warszawie. Od sierpnia 2013 roku do 2016 roku pełnił służbę w Oddziale Inżynierii Euro korpusu w Strasburgu (Francja), na stanowisku oficera do spraw infrastruktury operacyjnej. Od 2016 do 2017 roku szef sekcji szkolenia w Zespole Rozminowania w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych we Wrocławiu.

Minister Obrony Narodowej Decyzją z dnia 30 listopada 1992r. polecił 47 batalionowi saperów 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej w Tczewie przyjąć nazwę 16 batalionu saperów. W 1994 roku społeczeństwo miasta Tczewa ufundowało sztandar dla batalionu.

W kwietniu 2011 roku na mocy Decyzji MON nastąpiła zmiana podległości batalionu. Jednostkę podporządkowano Dowódcy 21 Brygady Strzelców Podhalańskich. W dniu

1 października 2011r. batalion pożegnał się z Garnizonem Tczew i zmienił swoją dyslokację na Nisko.

16 Tczewski Batalion Saperów realizuje zadania w ramach dwóch zasadniczych funkcji: bojowej (wsparcia inżynieryjnego) i reagowania kryzysowego. Pierwsza obejmuje m.in. rozpoznanie inżynieryjne przeciwnika i terenu, budowę i pokonywanie zapór inżynieryjnych, wykonywanie przejść w naturalnych przeszkodach terenowych, przygotowanie i utrzymanie dróg, rozminowanie terenu i obiektów oraz maskowanie wojsk. Działalność w systemie reagowania kryzysowego dotyczy niesienia pomocy gospodarce i społeczeństwu, w tym: oczyszczanie terenu z przedmiotów wybuchowych i niebezpiecznych, udział w likwidacji skutków klęsk ekologicznych i żywiołowych. 16 bsap jest największym batalionem saperów w Wojsku Polskim.

16 batalion saperów przejął i z honorem kultywuje dziedzictwo tradycji: - 16 Batalionu Saperów 16 Pomorskiej Dywizji Piechoty (1919-1939).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie