Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody rocznicy Powstania Warszawskiego w Tarnobrzegu [ZDJĘCIA]

Marcin Radzimowski
Przedstawiciele władz miasta, kombatanci, harcerze i grupa mieszkańców miasta zgromadziła się w środowe popołudnie na cmentarzu wojennym w Tarnobrzegu, by oddać cześć poległym, ale też jeszcze żyjącym uczestnikom Powstania Warszawskiego.

Uroczystości, podobnie jak większość w całym kraju, rozpoczęły się o godzinie 17, w godzinie W - godzinie wybuchu powstania. Uczestnicy wspólnie zaśpiewali dwie zwrotki hymnu, młodzi aktorzy z Tarnobrzeskiego Domu Kultury zaprezentowali krótki program artystyczny.

O pamięci, jaką jesteśmy winni uczestnikom Powstania Warszawskiego, mówiła Anna Pekár, wypełniająca zadania i kompetencje prezydenta Tarnobrzega.

- Najważniejsza jest pamięć. I my pamiętamy, chcemy pamiętać. Witam serdecznie kombatantów, świadków tych dni i młodzież, która ma obowiązek ponieść tę historię dalej, żyć nią i bronić jej - mówiła Anna Pekár. - Chwała i cześć bohaterom!

O przyczynach wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia 1944 roku i udziale w tym zrywie wielu osób pochodzących z Tarnobrzega, mówił historyk, doktor Tadeusz Zych, dyrektor Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega.

- 74 lata temu wybuchło powstanie, jedno z najbardziej dramatycznych, jedno z najważniejszych wydarzeń w całej historii państwa i narodu polskiego - mówił doktor Zych. - Encyklopedycznie można by powiedzieć, że powstanie warszawskie to największa bitwa stoczona przez podziemną armię w całej okupowanej Europie. Ale ta krótka definicja nie wyjaśnia istoty wydarzenia, o którym pamięć po 74 latach jest w stanie choć na chwilę zatrzymać całą Polskę. Powstanie to było walką o wolną, niepodległą, demokratyczną Polskę. Było częścią planu „Burza”.

Tadeusz Zych przypominał, że wciąż trwają spory historyków o to, czy decyzja o wybuchu powstania była słuszna, bo przecież pociągnęła za sobą kilkanaście tysięcy ofiar wojskowych i 200 tysięcy cywilnych.

- Ci, którzy decydowali o wybuchu powstania, wierzyli bardzo głęboko, że przejęcie stolicy Polski na oczach całego świata, będzie dla Stalina i dla wszystkich wolnych ludów w Europie pewnym ważnym sygnałem iż Polacy chcą mieć własne państwo - mówił historyk.
Po krótkiej modlitwie, przed pomnikiem poświęconym poległym w II wojnie światowej delegacje złożyły wiązanki kwiatów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie