Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Obchody Światowego Dnia Bez Tytoniu (zdjęcia)

KaT
z prawej) Marta Piskór, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie wręcza nagrody zwycięzcom konkursu na najciekawszy plakat o tematyce antynikotynowej.
z prawej) Marta Piskór, zastępca dyrektora Szpitala Powiatowego w Nowej Dębie wręcza nagrody zwycięzcom konkursu na najciekawszy plakat o tematyce antynikotynowej. kat
"Papieros to twój wróg, jak karabin zwala z nóg", to tylko jedno z haseł, które miało przekonać uczestników obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu, jakie zorganizowano w Nowej Dębie. W tym roku akcja odbyła się pod hasłem "Płeć a Tytoń".

"Dni bez Papierosa" w Nowej Dębie organizowane są dwa razy w roku od 2000 roku. Wszystko za sprawą Barbary Moskalewicz, która w miejscowym szpitalu zajmuje się promocją zdrowia. - Zaczęło się od współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Warszawie - wspomina pomysłodawczyni akcji. - Akcja przyjęła się i co roku włącza się do niej oraz większa liczba ludzi. W tym roku nasze apele kierujemy szczególnie do kobiet i młodych dziewcząt. Wysycenie rynku tytoniowego wśród mężczyzn powoduje, że to właśnie ta grupa naszego społeczeństwa, będzie atakowana przez palący nałóg.

SAMA DAŁA PRZYKŁAD

Pani Basia otwarcie przyznaje się, że osobiście przed kilku laty zerwała z palącym nałogiem, dlatego próbuje zachęcić do tego innych. - Gdyby nic się nie działo, nie moglibyśmy mówić o efekcie - mówi Barbara Moskalewicz. - Jeśli nawet jedna osoba zastanowi się nad odstawieniem papierosa, to będę z tego zadowolona. Wystarczy, że weźmie ulotkę i po przeczytaniu, przekaże ją znajomym lub rodzinie.
Organizatorka akcji nigdy nie liczyła, ilu palaczy, dzięki jej akcjom, rzuciło nałóg. - Nie ważne ilu, ważne, że w ogóle są takie osoby, które wreszcie poszły po rozum do głowy i zerwały z nałogiem - cieszy się Barbara Moskalewicz. - Problem tytoniowy dotyczy nie tylko Nowej Dęby, ale Polski i całego świata.

Obchody miały inną, niż zwykle oprawę. Ze względu na sytuację powodziową w naszym regionie, nie było ulicznego przemarszu. Uroczystości odbyły się wyłącznie w Samorządowym Ośrodku Kultury. Na widowni zasiadła młodzież z miejscowych gimnazjów i szkół średnich. Towarzyszyły im przedszkolaki. Nie zabrakło urzędników i przedstawicieli lokalnych instytucji. Po okolicznościowym referacie, wybrano najoryginalniejszy plakat o tematyce antynikotynowej. Wybierali dorośli a głosami były słodycze. Najwięcej słodyczy zebrali Paweł Panek i Mateusz Pardel z Gimnazjum nr 1.

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pocieszenia. Słodycze otrzymała także młodzież, która pomagała w przygotowaniu imprezy. Wszyscy uczestnicy obchodów otrzymali jabłka i zdrowotne ulotki.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie