MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Odcinek obwodnicy Stalowej Woli jest odbudowywany od podstaw

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Prace trwają na jednym pasie obwodnicy, drugi jest czynny  i obowiązuje na nim dwukierunkowy ruch pojazdów
Prace trwają na jednym pasie obwodnicy, drugi jest czynny i obowiązuje na nim dwukierunkowy ruch pojazdów Zdzisław Surowaniec
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przekazała we wrześniu wykonawcy do remontu 2,5 kilometrowy odcinek trasy podskarpowej od ulicy Brandwickiej w kierunku VIVO! w Stalowej Woli. Roboty budowlane trwają, a finał za rok.

Remont ma związek z pęknięciami i garbami na drodze. Mimo ich frezowaniu, pokrywaniu asfaltem, wciąż tworzyły się nowe wybrzuszenia. Ekspertyzy wykazały, że fałdy poprzeczne są konsekwencją nieoczekiwanych procesów fizykochemicznych i mają związek z usytuowaniem trasy na podmokłych terenach w okolicach starorzecza Sanu.

Trasę podskarpową naprawia spółka Eurovia Polska. Jak informuje rzecznik prasowy rzeszowskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad Bartosz Wysocki prace przypominają budowę nowej drogi. Zdjęta zostanie warstwa humusu, rozebrane zostaną elementy drogi, firma remontowa wykona podbudowę, nasypy, wykopy, odwodnienie korpusu drogi oraz położy nawierzchnię SMA (charakteryzującą się szczelnością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych). Końcowym elementem mają być roboty wykończeniowe i oznakowanie. Znajdujące się wzdłuż trasy podskarpowej ekrany akustyczne będą pomalowane.

- Termin realizacji to 10 miesięcy licząc od września, bez okresu zimowego czyli 15 grudnia do 15 marca - wyjaśnia rzecznik. Koszt remontu jest wysoki, opiewa na około 7,5 miliona złotych. Inwestycję, a właściwie likwidację pofałdowań sfinansowano ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Otwarcie drogi zwanej „podskarpową”, będącą odcinkiem obwodnicy Stalowej Woli, odbyło się 17 stycznia 2006 roku. Wkonawcą był Strabag. Wkrótce okazało się, że nawierzchnia ma duże wady. Kolejna firma, tym razem Skanska, na koszt wykonawcy poprawiła drogę. Po kilku latach na powierzchni pojawiły się poprzeczne wybrzuszenia, na których pojazdy podskakują. Ich frezowanie nic nie dało. Analiza wykazała, ze bez specjalnej techniki budowy, problem będzie nawracał. Poprawa jest kosztowna.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu


ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WOLNA WIGILIA I WIELKI PIĄTEK

(Źródło:vivi24)

ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. ROŚNIE PŁACA MINIMALNA - ILE WYNOSI?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie