Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Opór przeciwko rozbudowie cmentarza komunalnego w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
W Stalowej Woli z braku kolumbarium urny z prochami wstawiane są do małych grobów co znacznie zmniejsza koszty pochówku
W Stalowej Woli z braku kolumbarium urny z prochami wstawiane są do małych grobów co znacznie zmniejsza koszty pochówku Zdzisław Surowaniec
Stalowowolskie Porozumienie Samorządowe, skupiające organizacje opozycyjne do rządzącego miastem Prawa i Sprawiedliwości, zwołało kolejną konferencję prasową, aby mówić o sprawach miasta.

Opozycja skupiająca w swoich szeregach działaczy Platformy Obywatelskiej, Sojuszu Lewicy Demokratycznej. .Nowoczesnej, Komitetu Obrony Demokracji i Podkarpackich Rebeliantów ma zastrzeżenia do rozbudowy cmentarza komunalnego przy ulicy Ofiar Katynia.

W kwietniu poinformowaliśmy, że władze miasta zdecydowały o rozbudowie obecnej nekropolii przy ulicy Ofiar Katynia oraz budowie kolumbarium, co ma zabezpieczyć na kolejne 50 lat pochówki w gminie. Nie doczeka się zatem realizacji budowa nowej nekropolii w sąsiedztwie Parku w Charzewicach (zbyt podmokły teren) oraz za wysypiskiem śmieci w ciągu drogi na Stalowa Wola - Tarnobrzeg (po drugiej stronie wyspypiska).

- To miejsce jest zbyt oddalone od Stalowej Woli, narażone na uciążliwość wysypiska, nieprzyjemne zapachy. Warto zastanowić się czy nie podjąć działań, aby rozwijać cmentarz ten obecny - mówi prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Zabieg taki wiązałby się z wygaszeniem dwóch ujęć wody (jednego częściowo na tak zwanym Ciemnym Kącie) i wyznaczeniem nowych stref ochronnych dla ujęć wody. W ten sposób rozbudowa obecnego cmentarza mogłaby sięgnąć terenów w kierunków dawnego Urzędu Celnego.

Joanna Grobel-Proszowska (SLD), była poseł i radna miejska jest przeciwna rozbudowie cmentarza komunalnego przy ulicy Ofiar Katynia. Przypomniała, że był kiedyś pomysł nowej lokalizacji nekropolii nieopodal charzewickiego parku, ale ze względu na grunty pierwszej klasy odstąpiono od placów.

- Dlatego uważam, że budowa kolumbarium byłaby najwłaściwsza, żeby tego cmentarza w nieskończoność nie powiększać. Nasz cmentarz leży na wielkim zbiorniku wód podziemnych zasilających Rzeszów, Nową Dębę, Stalową Wolę. To ogromny zbiornik i nie powinno się lokować przy nim cmentarzy, w szczególności tam, gdzie mamy ujęcia wody pitnej dla miasta. Mamy tutaj kłopot i kolumbarium byłoby właściwszym rozwiązaniem - stwierdziła Joanna Grobel-Proszowska. Z tematem kolumbarium do przechowywania urn z prochami zmarłych wiąże się obecność od wielu lat na terenie cmentarza komunalnego spopielarni zwłok.

Zdaniem byłej radnej kosztów budowy kolumbarium powinni ponosić również mieszkańcy. Na cmentarzach widać przecież ogromne pomniki marmurowe, granitowe. - W krajach śródziemnomorskich ciała zmarłych leżą w grobach jakiś czas. Potem urny są przenoszone do kolumbarium. Może trzeba zmienić myślenie. Kościół powinien tu pomóc. Robienie podwójnego pochówku, związanego z tym, że najpierw musi być msza nad ciałem, a dopiero kremacja, to dopiero utrudnia rodzinom pochówek - stwierdza Joanna Grobel-Proszowska.

Z argumentami opozycji ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego nie zgadza się prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny: - Jeżeli opozycja jest przeciwna mojej strategii na rozbudowę cmentarza, to niech powie każdemu mieszkańcowi Stalowej Woli, niech napiszą to w swoim programie wyborczym, że chcą cmentarza naprzeciwko wysypiska śmieci za kilkanaście milionów złotych lub że chcą przekopywać groby po 20 latach. Doprowadzę do tego, że powstanie nowy cmentarz o ciekawej infrastrukturze, będą też kolumbaria, a mieszkańcy nie będą musieli wywozić swoich bliskich kilka kilometrów od Stalowej Woli. Nie rozumiem takiej postawy opozycji, która podważa jedną z naszych najpiękniejszych, wielopokoleniowych tradycji jaką jest szacunek dla zmarłych.

Na pewno mające powstać kolumbarium nie byłoby tak paradne, jak to zostało zaprojektowane za poprzedniego prezydenta, z rzeźbami i podświetlonymi niszami. Nowe byłoby znacznie skromniejsze. - W tamtej wersji pochówek urnowy był porównywalny z tradycyjnym grzebaniem ciał do grobu ziemnego czy grobowca. Chcemy, aby te koszty były znacznie mniejsze - powiedział prezydent. Budowa kolumbarium będzie możliwa, kiedy dojdzie do zmiany planu miejscowego, co pozwoli na postawienie tego obiektu.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP 10 najpopularniejszych gadżetów erotycznych




TOP 10 najbardziej WKURZAJĄCYCH zachowań na PLAŻY






Czy jesteś Mundialowym specem? Co wiesz o Mistrzostwach Świata w piłce nożnej? [QUIZ]




Nie wiesz, który z modnych kierunków urlopowych wybrać? Ten quiz jest dla ciebie!





Czy wiesz, które z tych produktów najbardziej cię utuczą?




Jak zachować się w górach? Zobacz najgorsze błędy turystów!



ZOBACZ TAKŻE: 60 SEKUND BIZNESU - do Niemiec najchętniej jeździmy na zarobek, Anglia spadła na 3. miejsce

Źródło: vivi24.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie