Opozycyjni radni ostrzegają przed katastrofą po podwyżce cen...

  Opozycyjni radni ostrzegają przed katastrofą po podwyżce cen prądu w Stalowej Woli

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  Na konferencji prasowej w zajeździe Sezam od lewej Andrzej Szymonik, Andrzej Szlęzak i Damian Marczak

  Na konferencji prasowej w zajeździe Sezam od lewej Andrzej Szymonik, Andrzej Szlęzak i Damian Marczak ©Zdzisław Surowaniec

  Przyszłoroczne podwyżki cen energii elektrycznej, nawet o 40 procent to gorący w ostatnim czasie temat. Także w Stalowej Woli.
  Na konferencji prasowej w zajeździe Sezam od lewej Andrzej Szymonik, Andrzej Szlęzak i Damian Marczak

  Na konferencji prasowej w zajeździe Sezam od lewej Andrzej Szymonik, Andrzej Szlęzak i Damian Marczak ©Zdzisław Surowaniec

  O to jak stalowowolski samorząd przygotowuje się do wzrostu cen za energię elektryczną pytał prezydenta miasta na ostatniej sesji Rady Miejskiej radny Piotr Rut.

  Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny wyjaśnił, że trwa obecnie dyskusja nad złagodzeniem skutków podwyżek, między innymi dla odbiorców indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw, samorządów oraz tych firm które mają wysoki pobór prądu.
  Wzrost cen energii jak dodał to efekt polityki klimatycznej Unii Europejskiej, skutkiem czego był wzrost cen certyfikatów na prawo do emisji dwutlenku węgla. - Od samego początku podchodzimy jako samorząd do zakupu energii bardzo odpowiedzialnie. Przetarg na jej zakup był ogłoszony w listopadzie 2017 roku i cena jaką otrzymaliśmy od dostawcy energii będzie nas obowiązywać do listopada 2019 roku - tłumaczył prezydent.

  Wyjaśniał, że miasto przygotowuje się do ewentualnych podwyżek. Są wydawane zalecenia, aby wymieniać oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej na ledowe, nowobudowane obiekty mają być w standardzie pasywnym (o niemal zerowym zużyciu energii), a każda realizowana od czterech lat inwestycja na terenie miasta jest wyposażona w ogniwa fotowoltaiczne.

  - Przykładem jest chociażby MOSiR gdzie cały dach jest wyłożony ogniwami, podobnie miejski żłobek, ambulatorium przy hucie, MOPS. To są działania które polepszają bilans energetyczny - tłumaczył prezydent.

  - Zgadzam się, że samorząd nie powinien być bierny dlatego nie widzę przeszkód aby 17 grudnia Rada Miasta podjęła stanowisko, w którym odniesie się do planowanych podwyżek. Rozmawiajmy o tym szczerze, nie straszmy mieszkańców. Mamy czas żeby się do tego przygotować - stwierdził Nadbereżny.

  Innego zdania jest opozycja, której przedstawiciele o swoich obawach mówili na zwołanej konferencji prasowej: radny sejmiku podkarpackiego i były prezydent Stalowej Woli Andrzej Szlęzak oraz dwóch radnych miejskich ze Stalowowolskiego Porozumienia Samorządowego: Andrzej Szymonik i Damian Marczak.

  Ich zdaniem podwyżki cen energii jakie są zapowiadane od nowego roku mogą mieć przede wszystkim katastrofalne skutki dla przedsiębiorstw zlokalizowanych na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Z rozmów z przedsiębiorcami wynika, że podwyżki cen prądu doprowadzą do zwolnienia od 200 do 300 osób. - Będzie groźba, że będzie się szerzyć szara strefa a to z kolei przełoży się na mniejsze podatki dla miasta - argumentował Andrzej Szlęzak. Były prezydent dziwi się związkom zawodowym, „Solidarności”, że w 2009 roku kiedy zapowiadano o wiele mniejsze podwyżki, ci manifestowali w Rzeszowie. Teraz jest cisza.

  Radny Andrzej Szymonik stwierdził, że nie zgadza się z retoryką prezydenta, który na ostatniej sesji uspokajał nastroje, mówiąc, że miasto ma podpisaną umowę do listopada 2019 roku: - Potem może się okazać, że będzie dwanaście razy drożej niż teraz i zderzymy się z jeszcze gorszą sytuacją. Moim zdaniem miasto nie robi nic w tym kierunku.

  - Mamy rygorystyczne normy ciepła. Certyfikaty energetyczne podrożały, tylko dlaczego szefowie firm energetycznych nie przewidzieli tej sytuacji? To są osoby które zarabiają grube pieniądze - argumentował radny Damian Marczak. Dodał, że prezydent zanim zdecydował się pod koniec kadencji podnieść podatki od nieruchomości mógł skonsultować się z przedsiębiorcami czy będą w stanie udźwignąć te wszystkie podwyżki i że wiele firm obawia się o utratę konkurencyjności. - Przy podwyżkach cen energii w górę pójdą ceny wszystkich produktów i usług. Odczuje to każdy z nas, mimo rekompensaty zapowiadanej przez rząd - ostrzegał Marczak.

  Oprócz sprzeciwu ze strony samorządów, zdaniem organizatorów konferencji miasto powinno podejmować realne działania na rzecz złagodzenia skutków podwyżek. Sukcesywnie inwestować w nowe, energooszczędne oświetlenie oraz realizować programy gdzie mieszkańcy będą mieli szanse na wytwarzanie prądu ze słońca czyli fotowoltaikę.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:



  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10



  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!



  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze




  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]



  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu







  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.

  Hakerzy kradną dane ze smartfonów, zabezpiecz je.