Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osiem pancernych krabów z Huty Stalowa Wola zostało przekazanych wojsku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Kraby przyczynią się do rozwoju naszego wojska, dzięki temu rośnie znacząco potencjał wojsk rakietowych i artylerii
Kraby przyczynią się do rozwoju naszego wojska, dzięki temu rośnie znacząco potencjał wojsk rakietowych i artylerii Mariusz Kapała
Na terenie jednostki wojskowej w Sulechowie koło Zielonej Góry, w której stacjonuje 5. Lubuski Pułk Artylerii, nastąpiło oficjalne przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych pierwszych seryjnych samobieżnych haubic krab.

Tym samym Huta Stalowa Wola rozpoczęła seryjne dostawy wyposażenia dla pierwszego (a biorąc pod uwagę umowę wdrożeniową – drugiego), Dywizjonowego Modułu Ogniowego „Regina”, składającego się z 24 samobieżnych haubic krab kaliber 155 milimetrów.

Warto przypomnieć, że w skład każdego Dywizjonowego Modułu Ogniowego Regina wchodzą, poza środkami ogniowymi, także trzy Wozy Dowódczo-Sztabowe, osiem Wozów Dowódczych różnego szczebla, sześć Wozów Amunicyjnych i Wóz Remontu Uzbrojenia i Elektroniki. Przekazaniu podlegała pierwsza bateria jednego Dywizjonowego Modułu Ogniowego to jest osiem samobieżnych haubic „Krab” i wozy towarzyszące.

Przyjęcie na wyposażenie Sił Zbrojnych elementów dywizjonowego modułu ogniowego rozpoczyna realizację umowy podpisanej 14 grudnia 2016 roku pomiędzy Zarządem Huty Stalowa Wola, a Inspektoratem Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej na dostawę czterech dywizjonowych modułów ogniowych o kryptonimie Regina. Wartość umowy przekracza 4,5 miliarda złotych. - Ten kontrakt jest jednym z największych kontraktów zleconych w polskim przemyśle obronnym - przypomniała Jowita Jajdelska, rzecznik prasowy HSW. - Jest to wyjątkowy moment dla HSW, ponieważ sprzęt przekazujemy zgodnie z harmonogramem wynikającym z umowy z zamawiającym - dodała.

– Wspólnym wysiłkiem wielu ludzi, zaangażowanych w program Regina, udało nam się sfinalizować dostarczenie pierwszej baterii modułu ogniowego dla 5 Lubuskiego Pułku Artylerii - mówił na uroczystości pułkownik Sławomir Kula, dowódca 5 Lubuskiego Pułku Artylerii w Sulechowie. - Dążenie do nowoczesności, przy zachowaniu pamięci poprzedników i tradycji oręża polskiego, jest istotą naszego działania. Dlatego uroczystość przekazania tego nowoczesnego sprzętu połączyliśmy z wręczeniem repliki sztandaru 9 Pułku Artylerii Ciężkiej, którego tradycje dziedziczy 2 Dywizjon Artylerii Samobieżnej.

- Żołnierze 5. Lubuskiego Pułku Artylerii otrzymali symbolicznie klucze do armatohaubic Krab, a więc produktu polskiego przemysłu zbrojeniowego. Nowoczesnego sprzętu, który należy do najlepszych w tej dziedzinie na świecie. To sprzęt, którym chwalimy się za granicą – oznajmił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

- Kraby przyczynią się do rozwoju naszego wojska. Dzięki temu rośnie znacząco potencjał wojsk rakietowych i artylerii – mówił generał broni Jarosław Mika, dowódca Generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, który dodaje, że w planach są kolejne dostawy sprzętu. Wszystko z myślą o realizacji programu modernizacji technicznej naszej armii. A nowoczesne, świetne jakościowo Kraby, będą zastępować starszy sprzęt.

Samobieżna haubica 155 mm to najwyższej klasy sprzęt artyleryjski. Jest przeznaczona do obezwładniania i niszczenia baterii artylerii i artylerii rakietowej, stanowisk dowodzenia, węzłów łączności i umocnień terenowych, pododdziałów czołgów zmechanizowanych i zmotoryzowanych we wszystkich położeniach i rodzajach działań bojowych, środków pancernych i opancerzonych w głębi ugrupowań przeciwnika oraz ogniem na wprost oraz obiektów wsparcia logistycznego. Charakteryzuje się szybkostrzelnością wynoszącą przy ogniu intensywnym 6 strzałów na minutę i donośnością maksymalnie 40 kilometrów. Jego wyposażenie stanowią bardzo precyzyjny system nawigacji inercyjnej wspomaganej wojskowym GPS, zaawansowany system kierowania ogniem, system filtrowentylacji, nowoczesny, cyfrowy system łączności wewnętrznej i zewnętrznej, system przeciwpożarowy i tłumienia wybuchu, dzienne i nocne przyrządy obserwacyjne kierowcy i dowódcy, system ostrzegania i samoosłony pojazdu, który wykrywa opromieniowanie z dalmierzy lub oświetlaczy laserowych oraz umożliwia automatyczne postawienie zasłony dymnej w kierunku, z którego nastąpiło opromieniowanie, celownik do strzelania na wprost, radar balistyczny i agregat prądotwórczy. Oprócz działa 155 mm jest wyposażony w karabin maszynowy 12,7 mm i wyrzutnię granatów dymnych (2x4).

Po zakończonych uroczystościach odbył się pokaz dynamiczny bojowego działania wyrzutni rakietowych WR – 40 Langusta oraz haubic samobieżnych Krab.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Najpiękniejsze polskie cheerleaderki. Zdjęcia


Praca marzeń. 10 najlepszych ofert pracy



10 najdłuższych małżeństw w świecie show-biznesu



Wille i pałace najbogatszych Polaków. Zobacz, jak mieszkają



Te kraje omijaj szerokim łukiem! Zobacz ranking



Ile kosztuje wychowanie dziecka w Polsce?


ZOBACZ TAKŻE: Koniec świata coraz bliżej? Naukowcy podają datę

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie