Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Osuwisko ulicy Skrajnej w Tarnobrzegu zabezpieczone murem oporowym. Zakończyła się inwestycja ważna dla mieszkańców. Zdjęcia

Wioletta Wojtkowiak
Wioletta Wojtkowiak
Na osiedlu Stare Miasto w Tarnobrzegu zakończono ważną dla bezpieczeństwa mieszkańców inwestycję - zabezpieczanie skarpy osuwiska ulicy Skrajnej wraz z jej przebudową i remontem odcinka ulicy Nadole. Oficjalny odbiór prac, które trwały przez osiem miesięcy, nastąpił w środę 1 czerwca.

Stabilizacja skarpy była konieczna, bo ruchy masowe ziemi zagrażały zabudowaniom i infrastrukturze. Mieszkańcy obserwowali aktywność osuwiska po intensywnych opadach co najmniej od 2012 roku. Na skutek przemieszczeń drogi miały spękane nawierzchnie, pochylił się słup energetyczny, betonowe korytka odwadniające ulicę Skrajną zostały naruszone.

Skarpa wzdłuż ulicy Nadole była już w przeszłości zabezpieczana miejscowo betonowymi murami oporowymi, ale zostały one zniszczone i przesunięte. Zadaniem wykonawcy było wykonanie w miejscu uszkodzonego muru nowej konstrukcji zabezpieczającej - żelbetonowego muru oporowego o długości 56,7 metra na palach wykonanych technologią wiercenia.

Prace rozpoczęły się w październiku 2021 roku.

Zakres zadania obejmował wykonanie nowego żelbetonowego muru oporowego w miejscu uszkodzonego muru wzdłuż ulicy Nadole, wykonanie konstrukcji oporowej z żelbetowych pali po prawej stronie ulicy Skrajnej od strony skarpy osuwiska i po lewej stronie głównej trasy ulicy Skrajnej

- informuje Barbara Trzeciak, naczelnik wydziału techniczno-inwestycyjnego i drogownictwa Urzędu Miasta Tarnobrzega, która wraz z prezydentem miasta Dariuszem Bożkiem i kierownikiem budowy Bartoszem Polańskim uczestniczyła w odbiorze inwestycji.

Z branży drogowej wykonano nową konstrukcję drogi i chodnika, wybudowano chodnik dla pieszych wzdłuż ulicy Nadole, przebudowano zjazdy, wykonano odwodnienie drogi. Na ulicy Skrajnej przy murze wykonano balustradę stalową. W dwóch odcinkach ulicę Skrajną poszerzono. Z uwagi na fakt, że tworzyło się tam osuwisko w ramach zadania zapewniono nadzór archeologiczny oraz geologiczny.

Wykonawcą zadania była firma AARSLEFF z Warszawy. Koszt wyniósł 3 miliony 922 tysiące 534 złote brutto, z czego 1 milion 153 tysiące 298 złotych brutto pokryło dofinansowanie, jakie pozyskało miasto z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji na usuwanie klęsk żywiołowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Najlepsze atrakcje Krakowa

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie