Otwarte zostało Centrum Języka i Kultury Chińskiej Liugong w...

  Otwarte zostało Centrum Języka i Kultury Chińskiej Liugong w Stalowej Woli

  Zdjęcie autora materiału

  Zdzisław Surowaniec

  Echo Dnia Podkarpackie

  Echo Dnia Podkarpackie

  W środku Qin Rupei, dokumenty podpisali Lucjusz Nadbereżny i Hou Yubo

  W środku Qin Rupei, dokumenty podpisali Lucjusz Nadbereżny i Hou Yubo ©Zdzisław Surowaniec

  W Stalowej Woli w Bibliotece Międzyuczelnianej otwarto Centrum Języka i Kultury Chińskiej LiuGong. Uroczystość swoją obecnością uświetnił Qin Rupei, wicegubernator Autonomicznego Regionu Guangxi Zhuang. Z miastem Liuzhou w tym regionie zaprzyjaźniona jest Stalowa Wola.
  W środku Qin Rupei, dokumenty podpisali Lucjusz Nadbereżny i Hou Yubo

  W środku Qin Rupei, dokumenty podpisali Lucjusz Nadbereżny i Hou Yubo ©Zdzisław Surowaniec

  - Dzisiaj jest bardzo ważny dzień, moment. W imieniu regionu Guangxi Zhuang chcę wyrazić podziękowania i gratulacje za oficjalne otwarcie i podpisanie umowy o współpracy aby stworzyć Centrum Języka i Kultury Chińskiej Liugong w Stalowej Woli. To ma dla nas ogromne znaczenie - mówił wicegubernator.

  Dodał, że Chiny i Polska są krajami o długiej historii i pięknych osiągnięciach historycznych. Jest przekonany, że otwarcie Centrum będzie stwarzało dobre możliwości współpracy między naszymi krajami, regionem który reprezentuje a województwem podkarpackim.
  Podziękował również za wsparcie jakie było udzielane Liugongowi do tej pory. - Obiecuję, że w przyszłości będziemy robić wszystko co w naszej mocy aby wspierać rozwój Centrum Języka i Kultury Chińskiej w Stalowej Woli - stwierdził Qin Rupei.

  - Otwarcie tego Centrum jest naocznym dowodem silnej współpracy gospodarczej firmy Liugong w Stalowej Woli oraz waszego oddziaływania społecznego na nasze miasto. Życzę dalszych sukcesów gospodarczych i społecznych na rzecz naszej społeczności lokalnej - mówił prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny. Umowę o powołaniu Centrum Języka i Kultury Chińskiej LiuGong podpisali prezes Liugong Dressta - Hou Yubo, prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny, zarząd powiatu stalowowolskiego, przedstawiciele Wydziału Zamiejscowego Prawa i Nauk o Społeczeństwie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Wydziału Mechaniczno –Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej w Stalowej Woli.

  Przed trzema tygodniami w Stalowej Woli przebywała delegacja z Chin, w tym władze miasta Liuzhou, które we wrześniu ubiegłego roku podpisały list intencyjny o współpracy z naszą gminą. Odbyło się wówczas wiele rozmów na temat współpracy gospodarczej, administracyjnej oraz kształtowania przestrzeni publicznej.

  Przed chińską delegacją z Lu Liuping - prezydentem miasta Liuzhou, wystąpiły przedszkolaki, które uczestniczą w kursie nauki języka chińskiego. Zaśpiewały po chiński „Panie Janie” i pozdrowiły gości. Po przedszkolakach znajomością języka chińskiego popisała się młodzież szkolna. Języka chińskiego uczą w Stalowej Woli dwie młode Chinki, w przedszkoalch, w szkołach średnich i na uczelniach.

  Rewizyta jest pokłosiem ubiegłorocznej delegacji z Podkarpacia pod przewodnictwem marszałka województwa Władysława Ortyla. Samorządowcy uczestniczyli bowiem w czternastej edycji targów ASEAN Expo oraz odwiedzili miasto Liuzhou, gdzie swoją siedzibę ma Liugong Machinery Corporation, mający montownię maszyn drogowych w Stalowej Woli.

  Historia chińskich inwestycji w Stalowej Woli sięga stycznia 2012 roku , kiedy LiuGong kupił od Huty Stalowa Wola oddział produkujący maszyny budowlane. PRzed rokiem w Stalowej Woli miało miejsce otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego Maszyn Budowlanych Liugong i uruchomienie produkcji dwóch nowych modeli maszyn, które będą realizowane w zakładzie w Stalowej Woli.


  POLECAMY RÓWNIEŻ:  Na te psy musisz mieć pozwolenie urzędnika! To groźne zwierzęta!


  Prezenty dla dzieci na Mikołajki 2018. TOP 10  Rzadko widujesz te znaki drogowe. Lepiej przypomnij sobie, co oznaczają!  Najlepsze seriale 2018 roku. Jaki wybrać na wieczór? Zobacz najciekawsze
  Śladami słynnych filmów i seriali - miejsca, które trzeba odwiedzić! [GALERIA]  Plastik i śmieci zalewają Ziemię? Zobacz niezwykłe zdjęcia z kosmosu  ZOBACZ TAKŻE: FLESZ SMOG SKRACA ŻYCIE

  Źródło:vivi24

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Studniówki

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Miss Studniówki 2019| Zobacz kandydatki [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]

  Mister Studniówki 2019| Zobacz kandydatów [ZDJĘCIA]