MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Palma sięgająca nieba na konkursie palm wielkanocnych w Bielińcu

Konrad SINICA [email protected]
W najstarszej grupie zwyciężyła Beata Węglińska z Bielin.
W najstarszej grupie zwyciężyła Beata Węglińska z Bielin. Konrad Sinica
Tradycyjne ozdoby wielkanocne na konkursie w Bielińcu w powiecie niżańskim
Jan Żak prezentuje najwyższą palmę, której wysokość to prawie 17 metrów.
Jan Żak prezentuje najwyższą palmę, której wysokość to prawie 17 metrów. Konrad Sinica

Jan Żak prezentuje najwyższą palmę, której wysokość to prawie 17 metrów.
(fot. Konrad Sinica )

W Bielińcu koło Ulanowa odbyła się kolejna edycja konkursu palm wielkanocnych. W tym roku do udziału zgłoszono ponad sto pięknie ozdobionych palm. Największa z nich miała prawie 17 metrów wysokości.

Konkurs Moja Palma Wielkanocna 2013 został zorganizowany przez Towarzystwo Przyjaciół Wsi Bieliniec. Warunkiem udziału było wykonanie tradycyjnej palmy wielkanocnej, z wykorzystaniem tworzyw naturalnych i tradycyjnych form zdobniczych. Konkursowe palmy składały się zatem z gałązek wierzbowych, trzciny pospolitej, brzozy, jałowca, suszonych lub bibułowych kwiatów.

PALMA PIERWSZEŃSTWA

Uczestnicy byli podzieleni na trzy kategorie wiekowe. Wszystkie palmy oceniało jury w składzie: Magdalena Hasiak, Mirosław Kus oraz Grzegorz Węglarz. Jurorzy mieli niełatwe zadanie, bo do konkursu zgłoszono ponad sto przepięknych palm.

- Z roku na rok poziom konkursu jest coraz wyższy - mówi Wacław Piędel, prezes Towarzystwa Przyjaciół Wsi Bieliniec. - Komisja konkursowa ma coraz większe problemy, żeby wybrać te najpiękniejsze palmy.
Po burzliwych obradach jurorzy uznali, że w kategorii wiekowej od 5 do 12 lat zwyciężyła Oliwia Mierzwa z Bielińca. Drugi był Mateusz Wołoszyn z Bielińca, a trzecie miejsce zajął Adrian Tryka z Koziarni. Palmę pierwszeństwa w drugiej kategorii przyznano Kamili Budzyńskiej z Kurzyny. Następne miejsca zajęły Karolina Mroczek z Koziarni oraz Anna Chudzik z Gwoźdźca. W najstarszej kategorii zwyciężyła Beata Węglińska z Bielin. Na drugiej pozycji uplasowała się Agnieszka Budzyńska z Kurzyny. Trzecie miejsce na podium zajęła Maria Traka z Koziarni.

W tym roku na uczestników czekały wyjątkowo atrakcyjne nagrody. Było to możliwe dzięki dofinansowaniu Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich oraz burmistrza Ulanowa. Dla wszystkich uczestników przygotowano upominki, a najlepsi dostali atrakcyjny sprzęt AGD.

POBIJĄ REKORD POLSKI

Ogromne wrażenie na wszystkich uczestnikach zrobiła najwyższa palma przygotowana przez grupę z Bielińca. Ozdoba ze względu na swoje rozmiary została ustawiona przed wejściem do kościoła. Palma ma wysokość prawie 17 metrów i jest w całości naturalna. Została wykonana z tyki sosnowej i przyozdobiona jest kwiatami. Jej przygotowanie zajęło trzy dni. Tak ogromną palmę trudno było postawić do pionu, jednak udało się to zrobić bez użycia urządzeń mechanicznych. Za rok przed bielinieckim kościołem stanie prawdopodobnie jeszcze większa ozdoba.

- W przyszłym roku planujemy pobić rekord Polski - zapowiada Jan Żak, jeden z wykonawców ogromnej palmy. - Trzeba będzie złączyć dwie palmy, takie jak ta w tym roku. Zamontujemy specjalne uchwyty i spróbujemy ją postawić.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie