Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Patriotyczne uroczystości w gminie Gorzyce z okazji Święta Niepodległości. Zobacz zdjęcia z obchodów 11 listopada

Redakcja
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim.
Obchody Narodowego Święta Niepodległości w gminie Gorzyce w powiecie tarnobrzeskim. Gmina Gorzyce
Wiele wydarzeń zorganizowano w gminie Gorzyce z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości trwały przez kilka dni. Zobacz fotorelację ze świętowania 11 listopada.

Świętowanie w gminie Gorzyce pod znakiem biało-czerwonej

Główne uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w gminie Gorzyce rozpoczęły się 11 listopada mszą świętą w kościele parafialnym w Gorzycach, którą odprawił ksiądz dziekan Mariusz Kozłowski. Po nabożeństwie mieszkańcy odśpiewali hymn państwowy i obejrzeli występ artystyczny uczniów Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach.

Zobaczcie zdjęcia

Na cmentarzu przed Pomnikiem Wojennym uczestnicy uroczystości oddali hołd tym, którzy walczyli o wolność. Kwiaty złożyła tam delegacja samorządowa na czele z wójtem Leszkiem Surdym, radni powiatu tarnobrzeskiego, przedstawiciele komisariatu policji w Gorzycach, przewodniczący i sołtysi Gorzyc, Motycza Poduchownego i Zalesia Gorzyckiego, przedstawiciele placówek oświatowych: Samorządowego Przedszkola, Szkoły Podstawowej nr 1 imienia Księdza Adama Osetka, Szkoły Podstawowej nr 2 imienia Jana Pawła II, Zespołu Szkół imienia Porucznika Józefa Sarny, delegacje ochotniczych straży pożarnych z Gorzyc i Motycza Poduchownego, przedstawiciele NSZZ "Solidarność" przy Federal Mogul, Rodzinnych Ogrodów Działkowych „Raj” w Gorzycach, Stowarzyszenia Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Spółdzielni Mieszkaniowej w Gorzycach, koła gospodyń wiejskich w Gorzycach i Motyczu Poduchownym, harcerze oraz reprezentacje partii politycznych: Prawa i Sprawiedliwości, Platformy Obywatelskiej, Polskiego Stronnictwa Ludowego.

Tradycyjnie już przedstawiciele NSZZ "Solidarność" przy Federal Mogul oraz wójt gminy Gorzyce Leszek Surdy złożyli kwiaty pod pomnikiem księdza Jerzego Popiełuszki.

Wieczornica z okazji 11 listopada w Szkole Podstawowej numer 1 imienia Księdza Adama Osetka w Gorzycach

Wielu mieszkańców wzięło udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości w dni poprzedzające rocznicowe uroczystości. Szkoła Podstawowa nr 1 imienia Księdza Adama Osetka w Gorzycach była organizatorem wieczornicy z okazji Święta Niepodległości. Wydarzenie rozpoczęła prezentacja sprzętu wojskowego i strażackiego przygotowana przez 16. Batalion Saperów z Niska, Podkarpackie Stowarzyszenie Poszukiwaczy „Ocalić od zapomnienia”, Muzeum Militariów i Techniki w Woli Sękowej oraz Ochotniczą Straż Pożarną w Gorzycach.

Wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej numer 1 imienia Księdza Adama Osetka w Gorzycach.
Wieczornica z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej numer 1 imienia Księdza Adama Osetka w Gorzycach. Gmina Gorzyce

Wojskowego kolorytu wieczornicy dodała również kawaleria w barwach XIV Pułku Ułanów Jazłowieckich z Obojnej oraz Stowarzyszenie Historyczno-Rekonstrukcyjne „Lanca”. Podczas spotkania można było wysłuchać programu artystycznego uczniów i nauczycieli gorzyckiej „Jedynki”.

Uroczystości były również okazją do uhonorowania zwycięzców IV Gminnego Konkursu Plastycznego „Barwy Niepodległości”. Nagrody laureatom wręczył wójt Leszek Surdy wraz z księdzem Mariuszem Kozłowskim i dyrektorem szkoły Piotrem Elżakowskim, a otrzymali je: Amelia Mierzwa, Hanna Wojdyło, Dawid Karwan, Fabian Wola, Milena Kabat i Julia Walska. Wyróżnieniami uhonorowano Zofię Tabor i Emilię Maj.

Spotkanie zwieńczyła degustacja gorzyczaków oraz żołnierskich potraw przygotowanych przez Koło Gospodyń Wiejskich w Gorzycach oraz szkolną społeczność.

Drugi tydzień listopada w Gorzycach był bogaty w wydarzenia patriotyczne

W Samorządowym Przedszkolu w Gorzycach odbyła się uroczysta akademia, zorganizowano także warsztaty wypiekania gorzyczaków, czyli biało-czerwonych słodkości wypiekanych na terenie gminy przy okazji świąt narodowych. Warsztaty poprowadziły panie z Koła Gospodyń Wiejskich w Gorzycach.

Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 im. Jana Pawła II w Gorzycach pobiegli w IV biało-czerwonym Biegu Niepodległościowym. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Trześni zorganizowano uroczysty apel. Uczniowie wzięli również udział w Biegowej Sztafecie Niepodległościowej i wspólnie pokonali 104 km. Ze względu na deszcz jazdę na rowerze zmieniono na bieg po szkolnym korytarzu.

W przeddzień Święta Niepodległości w każdej szkole i przedszkolu na terenie gminy odbyły się uroczyste apele. Najmłodsi mieszkańcy Orlisk wraz ze swoimi opiekunkami przygotowali uroczystą akademię przed Pomnikiem Orła w Orliskach. Kwiaty przed pomnikiem złożyła między innymi zastępca wójta gminy Gorzyce Lucyna Matyka wraz z wiceprzewodniczącym rady gminy Gorzyce Pawłem Słoniną, sołtysem Bronisławem Robakiem oraz sołtysem Orlisk Jerzy Stachula wraz z radą sołecką, panie z koła gospodyń wiejskich, druhowie z OSP oraz dzieci wraz z nauczycielami z przedszkola w Orliskach.

W Trześni oddano hołd obrońcom ojczyzny

Wspólnie świętowano również w parafii Trześń. Uroczystości rozpoczęła msza święta, która odprawił proboszcz ks. Wiesław Piś. Po wspólnej modlitwie poczty sztandarowe, delegacje oraz mieszkańcy przeszli na cmentarz parafialny. Tu pod pomnikiem Obrońców Ojczyzny kwiaty złożyli przedstawiciele samorządu i radni gminy Gorzyce, radni powiatu tarnobrzeskiego, sołtysi sołectw: Trześń, Sokolniki, Furmany i Orliska, przedstawiciele szkół: Samorządowego Przedszkola w Orliskach, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Trześni, Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Sokolnikach, Szkoły Podstawowej im. Stanisława Jachowicza w Furmanach, a także przedstawiciele ochotniczych straży pożarnych w Trześni, Sokolnikach, Furmanach i Orliskach oraz panie z kół gospodyń wiejskich i Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Sokolanie”.

Dla niepodległej we Wrzawach.

Podobnie świętowano we Wrzawach. Delegacja samorządowa na czele z sekretarzem gminy Adamem Kumorem, radnymi oraz sołtysem Wrzaw oraz delegacjami ze stowarzyszenia „Razem dla Wrzaw”, koła gospodyń wiejskich, ochotniczej straży pożarnej i reprezentacji Szkoły Podstawowej we Wrzawach złożyła kwiaty przy pomniku w Dąbrowie Wrzawskiej.

Podczas mszy świętej w intencji Ojczyzny o pokój i wzajemny szacunek modlił się proboszcz tutejszej parafii ksiądz Józef Markowicz. Po mszy świętej stowarzyszenie „Razem dla Wrzaw” oraz uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej we Wrzawach zaprosili mieszkańców do Domu Kultury na krótki program artystyczny.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie