Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Płynie Wisła płynie” czyli są pieniądze na przybliżenie rzeki mieszkańcom gminy Zaleszany

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Młodzież bierze udział w przeprowadzonej w tym roku akcji sprzątania Sanu i Wisły ze śmieci
Młodzież bierze udział w przeprowadzonej w tym roku akcji sprzątania Sanu i Wisły ze śmieci Monika Zając
Ochotnicza Straż Pożarna w Zbydniowie, gmina Zaleszany, została laureatem konkursu w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2018. Otrzymała wsparcie na wdrożenie wiślanego pomysłu na 40 tysięcy złotych.

Projekt „Płynie Wisła płynie…” będzie realizowany na terenie trzech województw: podkarpackiego (gminy: Baranów Sandomierski, Tarnobrzeg, Gorzyce oraz Radomyśl nad Sanem, Zaleszany), świętokrzyskiego ( gminy: Łoniów, Koprzywnica, Samborzec, Sandomierz, Zawichost oraz Dwikozy), lubelskiego (gmina Annopol).

Inicjatywa skupiona jest wokół rzeki Wisły. Projekt adresowany jest do młodzieży w wieku 13-21 lat uczącej się i zamieszkującej wymienione gminy. Realizatorzy zapraszają młodzież z obszaru wymienionych gmin oraz liderów społecznych, dla których Wisła i jej otulina jest szczególnie bliska do aktywnego włączenia się w projekt. Szczegółowych informacji o projekcie udziela koordynator projektu Robert Bąk pod numerem tel. 601 168 152 lub mail: [email protected]

Drugą grupą są liderzy społeczni, sołtysi, radni, przedsiębiorcy liderzy organizacji pozarządowych i instytucji samorządowych, nauczyciele i inne osoby, których interesuje szeroko rozumiany rozwój samej Wisły i obszaru jej doliny.

Projekt wnosi wiele cennych działań na rzecz środowisk społecznych. Jego realizatorzy oferują udział w ciekawych warsztatach z zakresu technik pozyskiwania informacji od ludzi starszych, przeprowadzania wywiadów wspomnień, poszukiwania źródeł o historii regionu, zbierania informacji o tradycjach, podaniach, legendach, obyczajach, sposobach ich redagowania; fotografiki oraz podstaw obróbki zdjęć fotografii cyfrowej - warsztat będzie miał wskazanie na fotografowanie obiektów, które kształtują lokalny charakter regionalistyczny, mają ścisły związek z kulturą i przyrodą regionu.

Proponowane warsztaty przygotowują do konkursów na najlepsze: podanie, legendę, wywiad, opis tradycji, zwyczajów, obyczajów ściśle powiązane z Wisłą, na zbiór archiwalnej fotografii pokazującej otoczenie Wisły lub zdjęć archiwalnych (stara fotografia czarno-biała) związanych z obszarem objętym projektem prezentujące dobra kultury, zasoby przyrodnicze, historyczne, stanowiące o unikatowości tego regionu, na współczesną fotografię cyfrową ukazującą obecny wizerunek regionu Wisły w kontekście zasobów kulturowo-przyrodniczych regionu zdefiniowanego w projekcie.

Uczestnicy będą zapobiegać zaśmiecaniu Wisły i jej brzegów. W tym celu odbędą się patrole piesze i rowerowe dzięki którym zlokalizowane zostaną „dzikie” wysypiska śmieci. Projekt to przede wszystkim działania na rzecz czystego środowiska wiślanego. Uczestnicy poznają przyrodę Wisły i jej otoczenia, dokonają ewidencji przyrodniczej gatunków zwierząt i ptaków, poznają ich wpływ na otoczenie.

W ramach zadania publicznego opracowana zostanie także Strategia Rozwoju Doliny Wisły, jako element planowanego rozwoju obszarów nadwiślańskich opartych o założenia zrównoważonego rozwoju i wykorzystująca naturalne zasoby tego regionu i korzyści, jakie daje Wisła mieszkańcom, turystom, pasjonatom i innym osobom.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Nowelizacja ustawy o IPN - o co chodzi?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie