Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Po raz 19 w obchodziliśmy Światowy Dzień Bez Tytoniu

KaT
W przemarszu przez miasto można było zobaczyć przedszkolaki z antynikotynowymi transparentami.
W przemarszu przez miasto można było zobaczyć przedszkolaki z antynikotynowymi transparentami. KaT
Mamo, tato nie pal krzyczeli uczestnicy przemarszu antynikotynowego, który przeszedł w piątek ulicami Nowej Dęby. Nowodębianie po raz kolejny obchodzili Światowy Dzień Bez Tytoniu, który w tym roku przebiega pod hasłem "Tytoniowe Ostrzeżenie Zdrowotne".

"Dni bez Papierosa" w Nowej Dębie organizowane są od 2000 roku. Wszystko za sprawą Barbary Moskalewicz, która w miejscowym szpitalu zajmuje się promocją zdrowia. - Zaczęło się od współpracy z Fundacją Promocji Zdrowia przy Centrum Onkologii w Warszawie - wspomina pomysłodawczyni akcji. - Akcja przyjęła się i co roku włącza się do niej oraz większa liczba ludzi.

PATRZCIE NA NASZE PLAKATY

Pochmurne niebo nie zniechęciło uczestników przemarszu do wyjścia na główne ulice miasta. Od rana, przed Samorządowym Ośrodkiem Kultury zbierała się młodzież i dorośli, którzy o godzinie 11 wyruszyli w barwnym korowodzie przez miasto. W pochodzie przeszło ponad 200 osób. Były balony i plakaty. Młodzież krzyczała antynikotynowe hasła, dorośli wspierali ich brawami. W organizację akcji włączyli się uczniowie z miejscowych szkół klasy, które starają się o certyfikat promocji zdrowia. Tegorocznym obchodom przyświecało hasło "Tytoniowe ostrzeżenie zdrowia". - Dlatego starsi uczestnicy przemarszu mają na sobie plakaty w wypalonymi płucami nałogowych palaczy - tłumaczy Barbara Moskalewicz. - Zdaję sobie sprawę, że na osobie, która pali od wielu lat, taki obrazek wrażenia nie zrobi. Ale, wśród tych którzy idą w korowodzie oraz tych, którzy nas obserwują jest młodzież, która stoi przed dylematem. Palić czy nie. Dlatego mam cichą nadzieję, że po obejrzeniu plakatu dojdą do wniosku, że nie warto palić.
Po uroczystym przemarszu, młodzież i licznie zaproszeni goście przeszli do Samorządowego Ośrodka Kultury. Dla uczniów szóstych klas, którzy kilka dni temu uczestniczyli w pogadankach na temat szkodliwości palenia, przygotowano konkurs o tej tematyce. Najlepsza uczestniczka, reprezentującą Szkołę Podstawową w Alfredówce otrzymała piłki siatkowe. Pozostali uczestnicy karimaty. Kiedy na scenie odbywały się kolejne konkursu, prezentacje i wykłady na temat szkodliwości palenia, w holu można było skosztować soczystych jabłek i zbadać ciśnienie krwi.

KAMPANIE NA SZERSZĄ SKALĘ

O obchodach "Światowego Dnia bez Tytoniu" mówi się także od kilku dni w tarnobrzeskich i sąsiednich szkołach. Wszystko za sprawą akcji profilaktycznych, jakie prowadza Powiatowe Stacje Sanitarno - Epidemiologiczne. Akcja ma zwrócić uwagę nie tylko na skutki palenia, ale także wpływ dymu na biernych palaczy. - Co roku w przededniu obchodów wysyłamy do szkół i innych zainteresowanych placówek materiały edukacyjne na temat szkodliwie palenia tytoniu - mówi Małgorzata Korczyńska, dyrektor tarnobrzeskiego sanepidu. - Ponieważ tegoroczna kampania dotyczy wpływu tytoniu na zdrowie, z ulotek możemy dowiedzieć się o skutkach uzależnień od nikotyny, wpływie dymu na cerę a także problemie nieletnich palaczy.

Ponadto w czwartek rozpoczęła się ogólnopolska antynikotynowa akcja społeczna pod hasłem "Rzuć.to". "Wejdź - nie pogrzeb swojej szansy". Reklamy pojawią się w radiu i telewizji, gdzie będą emitowane przez dwa tygodnie, oraz w Internecie. W trakcie trwania akcji dostępna ma być dedykowana strona internetowa Rzuc.to ze spersonalizowanym programem rzucania palenia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie