Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podatkowe rozliczenia bez kłopotów - doradca podatkowy wyjaśnia

Anna NIEDZIELSKA [email protected]
Michał Cielibała, doradca podatkowy, od 1991 roku prowadzi biuro rachunkowe Biurex w Kielcach. jest członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Michał Cielibała, doradca podatkowy, od 1991 roku prowadzi biuro rachunkowe Biurex w Kielcach. jest członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.
Rozlicz PIT z "Echem Dnia". Ekspert podczas głośnego telefonu odpowiada na każde pytanie

Michał Cielibała, doradca podatkowy, od 1991 roku prowadzi biuro rachunkowe Biurex w Kielcach. jest członkiem Krajowej Izby Doradców Podatkowych.

Wzorem ubiegłych lat już teraz rozpoczynamy cykl poradników dotyczących rocznych rozliczeń podatkowych. Nasi czytelnicy skorzystali już z eksperta na ten temat.

Podczas ubiegłotygodniowego głośnego telefonu na pytana dotyczące rozliczeń odpowiadał Michał Cielibała, członek Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Oto najciekawsze pytania i odpowiedzi.

* Słyszałem, że od tego roku mojego PIT-a rozliczy pracodawca uwzględniając wszystkie ulgi. Tymczasem kadrowa powiedziała mi, że nie ma takiego obowiązku. Czy ma rację?
- W tym wypadku kadrowa ma rację. Owszem rząd podjął pracę nad zmianą ustawy, która miała nakładać obowiązek rozliczania ulg pracowników przez pracodawcę, jeśli tylko pracownik firmy wyrazi taką wolę. Jednak prace legislacyjne w Sejmie trwały zbyt długo i przepisy nie weszły w tym roku w życie. Pracodawca ma obowiązek rozliczenia tylko tego pracownika, który do 11 stycznia złożył w firmie druk PIT 12 i w tym rozliczeniu nie może mu uwzględnić żadnych ulg.

* Pod koniec maja urodziłam bliźniaki, mąż ma pensję w wysokości płacy minimalnej, ja zostałam z dziećmi w domu. Mamy bardzo ciężką sytuację finansową, dlatego chciałam się zapytać jak mamy odliczyć "ulgę na dzieci" i ile możemy jej dostać?
- Przede wszystkim od tego roku rodzicom przysługuje ulga za czas, w którym dziecko już było na świecie, a nie za cały rok. Dlatego w państwa przypadku należy kwotę ulgi 1112,04 złotych podzielić na dwanaście, przemnożyć przez 7, bo siedem miesięcy sprawowali państwo opiekę nad dziećmi i jeszcze przemnożyć przez 2, bo mają państwo dwoje dzieci. Do odliczenia jest więc kwota 1297,38 ulgi państwu przysługującej, ale dostaniecie państwo najprawdopodobniej 564 złote zwrotu. Tyle bowiem podatków w ciągu roku, po potrąceniu kwoty wolnej od podatku, zapłacił od swojej pensji pani mąż.

* Mam kilka źródeł dochodu i odliczenia, sama nie poradzę sobie z PIT-em. Gdzie mogę szukać pomocy i ile to kosztuje?
- Nie polecam korzystania z usług osób wypełniających PIT w samochodzie przy urzędzie skarbowym, bo w razie pomyłki trudno znaleźć wypełniającego, aby dokonał korekty rocznego zeznania podatkowego. Zwykle za wypełnienie prostego formularza te osoby biorą około 35 złotych, podczas gdy w biurze rachunkowym, które "nie zniknie" taka usługa kosztuje 40 do 50 złotych. Trudno jest mi powiedzieć ile dokładnie będzie kosztować rozliczenie pani PIT. Zależy to od tego z jakich ulg będzie pani korzystać i ile dodatkowych załączników trzeba wypełnić. Najdroższe od 150 do 200 złotych są te z rozliczeniami dochodów z zagranicy.

*Jestem emerytem, w połowie ubiegłego roku poważnie chorowałem, przez co sporo wydawałem na leki i na rehabilitacje, korzystałem z samochodu. Czy mogę rozliczyć jakieś ulgi?
- Za 2009 rok możliwe jest dokonanie odliczenia wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych przez osobę niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne. Warunkiem odliczenia wydatków jest posiadanie przez pana orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.
Może pan skorzystać z ulgi rehabilitacyjnej przysługującej na dojazdy na zabiegi własnym lub małżonki samochodem. Zryczałtowana kwota tego odliczenia wynosi 2280 złotych. Poza limitem może pan odliczyć koszty leczenia sanatoryjnego w zakładzie rehabilitacyjnym, zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego, zakup wydawnictw i materiałów (pomocy) szkoleniowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym.
Przysługuje panu także odliczenie wydatków na leki - wszystkie wydatki powyżej 100 złotych miesięcznie poniesione na leki, które musi pan brać w związku z chorobą, jeśli lekarz specjalista stwierdzi że powinien pan stosować określone leki stale lub czasowo. Tę kwotę odlicza pan od dochodu, a urząd skarbowy odda nie mniej niż 18 procent z niej. Jednak musi pan pamiętać, że faktury z apteki nie mogą zawierać kosztów kosmetyków, witamin i leków, których nie przepisał lekarz.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Podatkowe rozliczenia bez kłopotów - doradca podatkowy wyjaśnia - Echo Dnia Świętokrzyskie

Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie