Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podkarpacie. Wszystkich Świętych w regionie. Jak przebiegało święto? [ZDJĘCIA]

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na grobach było wiele żywych kwiatów, ale także sztucznych bukietów, stroików i wieńców
Na grobach było wiele żywych kwiatów, ale także sztucznych bukietów, stroików i wieńców Zdzisław Surowaniec
Słoneczna pogoda sprawiła, że dzień Wszystkich Świętych sprzyjał odwiedzaniu cmentarzy i grobów. Ukwiecone nekropolie wyglądały pięknie.

Podczas Mszy świętych odprawianych w kościołach w dzień Wszystkich Świętych, księża ubrani byli w jasne ornaty. To bowiem radosny dzień zbawionych, tych, którzy „obmyli się we krwi Baranka” i weszli do raju jako święci.

Na wszystkie cmentarze po południu wyszły procesje z modlitwą za zmarłych, wieczorem odprawiane były nieszpory na cmentarzach.

2 listopada wspomina się wszystkich wiernych zmarłych. Jest to Dzień Zaduszny, dzień modlitwy za tych, którzy w czyśćcu przygotowują się do chwały nieba.

Rodziny już kilka dni wcześniej sprzątały i ozdabiały groby najbliższych. Organizacje społeczne i młodzież porządkowała groby, na które już nikt nie przychodzi. W Stalowej Woli Fundacja Kedyw umieszczała na miejscach wiecznego spoczynku żołnierzy chorągiewki z napisem „wdzięczni bohaterom”, a młodzież umieszczała kartki z napisem „pamiętamy o pionierach Stalowej Woli z lat 1937-1939” właśnie na grobach pierwszych mieszkańców.

Na wszystkich cmentarzach były kwesty. Na tych, gdzie są najstarsze groby wymagające renowacji zbierano na ten cel pieniądze. W Stalowej Woli członkowie i wolontariusze związani z Fundacja „Przywróćmy pamięć” zbierali pieniądze na odnowę zniszczonych, ale pięknych nagrobków na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie - najstarszej polskiej nekropolii. Za datki dawali karteczki z widokiem zniszczonych i odnowionych nagrobków. W ciągu 5 lat działalności Fundacji i wsparciu odwiedzających obie nekropolie w mieście udało się odnowić 13 zabytkowych nagrobków. Ponadto przywrócono ponad 20 mogił na cmentarzu wojennym.

W Rudniku nad Sanem Danuta Kacprzyk z mężem i przyjaciółmi doprowadziła do rekonstrukcji 11 nagrobkach. Pomogły dotacje unijne. Przeprowadzone zostały renowacje ośmiu pomników z funduszy uzyskanych podczas kwest na cmentarzu zorganizowanych przez redakcję „Wspólnoty Trójcy Świętej”. W obecnej chwili są na ukończeniu także prace przy dwunastym nagrobku rudnickich dzieci Józia i Maniusi.

Kwesty i rekonstrukcje zabytkowych nagrobków to już tradycja świąt listopadowych. Przyczyniają się do zachowania pomników kultury.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





Najlepsze kostiumy na Bal Wszystkich Świętych ZOBACZ GALERIĘ





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




FLESZ: WSZYSTKICH ŚWIĘTYCH - wspominamy znanych Polaków zmarłych w 2018 roku

(Źródło: vivi24)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie