OPRAC.: Filip Bares
epa/pap
Union pokonał w Berlinie FSV Mainz 2:1 w 19. kolejce i awansował na pozycję lidera niemieckiej ekstraklasy piłkarskiej. Trzecia jest Borussia Dortmund, która wygrała u siebie z SC Freiburg 5:1. Jedną z bramek - pierwszą po leczeniu nowotworu - zdobył Sebastien Haller.

Powrót Hallera

Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej o chorobie dowiedział się niedługo po transferze z Ajaxu Amsterdam minionego lata. Przez kilka miesięcy poddawał się chemioterapii i zadebiutował w meczu o stawkę 22 stycznia. Tydzień później po raz pierwszy znalazł się w wyjściowym składzie, a w sobotę zdobył swojego pierwszego gola w barwach BVB.

28-letni piłkarz, sprowadzony w miejsce sprzedanego do Manchesteru City Norwega Erlinga Haalanda, przed diagnozą był typowany m.in. przez Roberta Lewandowskiego na króla strzelców trwającego sezonu.

Bohaterem sobotniego spotkania był jednak nie on, a portugalski obrońca Raphael Guerreiro, który asystował przy trafieniach Hallera (51.), Juliana Brandta (69.) i reprezentanta USA Giovanniego Reyny (82.). Wcześniej na listę strzelców wpisali się też Nico Schlotterbeck (26.) oraz Karim Adeyemi (48)., a honorową bramkę dla rywali uzyskał Lucas Hoeler (45.).

Goście od 17. minuty grali w dziesiątkę, bo dwie żółte kartki w ciągu kilkudziesięciu sekund zobaczył Francuz Kiliann Sildillia. To pierwsze wykluczenie zawodnika tego klubu od 2019 roku, a seria meczów bez czerwonej kartki zakończyła się na 107.

Borussia jest na trzecim miejscu z dorobkiem 37 punktów. Tyle samo ma broniący tytułu Bayern Monachium, który sklasyfikowany jest wyżej ze względu na korzystniejszy bilans bramek. Bawarczycy zagrają w niedzielę na wyjeździe z VfL Wolfsburg, którego piłkarzem jest Jakub Kamiński.

Union Berlin liderem

Przynajmniej do tego czasu liderem będzie Union Berlin, który wygrał wszystkie cztery spotkania (a pięć wliczając Puchar Niemiec) po przerwie mundialowo-zimowej i ma w sumie 39 punktów. Na gola Kevina Behrensa (32.) odpowiedział jeszcze z rzutu karnego duński napastnik drużyny z Moguncji Marcus Ingvartsen (79.), były zawodnik Unionu. Wynik ustalił reprezentant USA Jordan Siebatcheu (84.).

Berlińczycy są niepokonani przed własną publicznością od 15 spotkań. W następnej kolejce zmierzą się na wyjeździe z RB Lipsk, który w sobotę zremisował bezbramkowo z FC Koeln i spadł na czwarte miejsce z dorobkiem 36 pkt. Pozostaje jednak niepokonany od 17 września.

W jedynym piątkowym meczu FC Augsburg wygrał u siebie z Bayerem Leverkusen 1:0. W ekipie gospodarzy od pierwszej do ostatniej minuty grali bramkarz Rafał Gikiewicz i obrońca Robert Gumny. Zespół Polaków ma 21 punktów i zajmuje 13. pozycję.