MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Polski tort pasztetowy z chleba może być ozdobą światowych kuchni (zdjęcia)

Zdzisław Surowaniec
Dr Grzegorz Rusak opowiadał o polskiej kuchni, a uczniowie wykonywali tort chlebowo-pasztetowy.
Dr Grzegorz Rusak opowiadał o polskiej kuchni, a uczniowie wykonywali tort chlebowo-pasztetowy. fot. Zdzisław Surowaniec
Uczniowie szkoły gastronomicznej w Stalowej Woli na oczach publiczności wykonali tort pasztetowo-chlebowy. A wszystko pod okiem mistrza Grzegorza Russaka, który opowiadał jakim skarbem jest Polska kuchnia.
Finał pracy czyli gotowy tort chlebowo-pasztetowy.
Finał pracy czyli gotowy tort chlebowo-pasztetowy. Zdzisław Surowaniec

Finał pracy czyli gotowy tort chlebowo-pasztetowy.
(fot. Zdzisław Surowaniec)

Grzegorz Russak - doktor nauk rolniczych, jest znawcą i miłośnikiem polskiej kuchni, zwłaszcza myśliwskiej i prezesem Polskiej Izby Produktu Regionalnego. Na spotkanie z nim w auli Centrum Edukacji Zawodowej przyszły wójtowie gmin z powiatu stalowowolskiego, szefowie instytucji. Usłyszeli, że Polska kuchnia jest najlepsza na świecie.

MAMY DREWNO

- W Japonii gotowano na parze, bo nie mają tam wiele drewna i musieli wykorzystać ciepło, dlatego piętrowo ustawiano garnki. U nas drewna nigdy nie brakowało, gotowano i pieczono wolno na ogniu. I nasze smaki nie mają sobie równych - zachwycał się dr Russak.

Ten wysoki, postawny mężczyzna, z pokaźnym brzuchem, swoją sylwetką udowadnia, że jesteśmy smakoszami. Kuchnie polską nazywa naszym narodowym skarbem i nie dała się zniszczyć ani zaborom ani totalitarnym systemom, jakie się przez Polskę przewaliły. Ubolewał tylko, ze znikły po wsiach piece chlebowe i nie robi się wyrobów mleczarskich z niepasteryzowanego mleka.

- Mamy czterysta podstawowych zup, w XVII wieku podawaliśmy ryby gotowane w wywarach warzywnych i mamy jedną z najstarszych kuchni wegetariańskich w Europie - wyliczał. - mamy najwspanialsza kuchnię na świecie, tylko nie potrafimy tego udowodnić - ubolewał. Dał przykład "papieskiej kremówki". Gdyby jakiś inny papież tak zachwalał jakieś ciasto, byłoby ono najbardziej popularne na świecie. A my nie potrafimy tego zrobić - powiedział.

PASZTET OD PASZTETNIKA

Wspomniał, że niegdyś przy dworach była osoba zwana pasztetnikiem i zajmowała się wyrobem pasztetów. Ażeby je urozmaicić, wymyślono chlebowy tort pasztetowy. Zrobiony jest miękiszu chlebowego, zastępującego ciasto biszkoptowe. Zamiast kremu przekłada się warstwy chleba pasztetem i żurawinami.

Tak właśnie wykonało to arcydzieło sztuki kulinarnej dwóch uczniów szkoły gastronomicznej. Tradycja więc nie ginie, co zawdzięczać można właśnie takim ludziom jak Grzegorz Russak, zakochanych w Polskiej kuchni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie