MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Pomyśl już dziś - jak wyleczyć kaca po sylwestrze!

Grzegorz LIPIEC
Na balach, prywatkach czy też dyskotekach nikt z nas nie będzie się w tę jedną szczególną noc oszczędzał. Nie odmówimy zatem kolejnego kieliszka wódki, lampki szampana czy też wina, a następnego dnia po wypiciu zbyt dużych ilości alkoholu będziemy… cierpieć.

Skutki przesytu alkoholowego bywają opłakane: nieznośny ból głowy, drżenie rąk, pragnienie na przemian z mdłościami. Jednym słowem - kac.

Z badań wynika, że kac pojawia się prawie zawsze, jeśli dawka alkoholu wypitego w ciągu 4-6 godzin przekracza 1,5 grama na każdy kilogram ciała (czyli "ćwiartka" wódki lub pięć półlitrowych piw w przypadku mężczyzny o wadze 80 kg). Kacowi sprzyjają również: niedobór snu, głód oraz osłabienie fizyczne. Jak go pokonać?

MOŻNA OGRANICZYĆ

Najłatwiejszym sposobem uniknięcia kaca jest ograniczenie spożycia trunków - jedna, dwie lampki wina zamiast całej butelki albo jedno piwo zamiast pięciu. Ale to teoria.
Na wystąpienie kaca i jego intensywność wpływa nie tylko ilość spożytego alkoholu, ale też zawarte w nim związki toksyczne. Prawdziwą trucizną są środki koloryzujące. Najlepiej więc wybierać alkohole jasne: czystą wódkę, gin, białe wino. Im więcej substancji barwiących, tym bardziej uciążliwy będzie kac. Piwo, whisky, rum, porter, czerwone wino, wypite w dużych ilościach będą dawały najsilniejsze objawy.

Pamiętaj, by nie mieszać alkoholi. Szampan w połączeniu z wódką i piwem to mieszanka wybuchowa, która powoduje nie tylko zmęczenie i rozdrażnienie, ale też problemy z trawieniem.

Nie pij "na pusty" żołądek. Zjedz sporo tłustego lub oleistego pokarmu zanim wypijesz pierwszy kieliszek. Najlepsze są posiłki dostarczające białek i tłuszczów oraz napoje, np. sok pomidorowy, bogaty w potas. To wszystko zwolni tempo wchłaniania alkoholu.
Można też wypić szklankę mleka przed ucztowaniem. Mleko, oprócz białek i tłuszczu, zawiera sporo wapnia, który również opóźnia wchłanianie alkoholu. Spożywanie alkoholu powoduje wypłukiwanie wapnia z organizmu, a zatem zmniejszysz straty spowodowane piciem.

Ostatni etap przygotowań to nawodnienie organizmu. Alkohol działa moczopędnie, więc prowadzi do odwodnienia, a to jest główna przyczyna dolegliwości kacowych. Dlatego przed pierwszym kieliszkiem wypij szklankę wody. Możesz wrzucisz do niej plasterek cytryny, który zawiera witaminę C.

PIJ "Z GŁOWĄ"

Podczas imprezy pij dużo niegazowanej wody mineralnej, by zapobiec odwodnieniu organizmu. Alkohol sprawia, że oddajemy więcej moczu niż powinniśmy. W ten sposób tracimy cenne witaminy B1, B6 i C oraz mikroelementy: magnez, wapń, potas. Jeżeli podczas przyjęcia będziemy pić tylko napoje alkoholowe, po kilku godzinach obniży się też poziom cukru we krwi. Ciężką pracę do wykonania będzie miała nasza wątroba, która spala dostarczony do organizmu alkohol. Proces ten przebiega bardzo wolno.

Jeśli pijesz, nie przetrzymuj alkoholu w ustach, nie pij przez słomkę, bo wtedy działa szybciej. Ważne jest też tempo picia. Odstępy między kolejnymi kieliszkami czy drinkami powinny wynosić około 20 minut, dajemy wtedy organizmowi czas na wchłonięcie alkoholu. Najlepiej pić alkohol schłodzony albo z lodem, wtedy działa wolniej. I popijaj go wodą mineralną, która rozcieńcza alkohol i uzupełnia składniki mineralne.

Pamiętaj! Alkohol nie rozpuszcza się w tłuszczu, ale w wodzie, więc im mniej jej w organizmie, tym więcej promili.
Gdy już wrócisz z imprezy, jeśli tylko trzymasz się na nogach, przed pójściem do łóżka wypij co najmniej dwie szklanki zimnej wody i prewencyjnie jeden z koktajli przeciwkacowych, np. alka-seltzer. Możesz też wziąć dwie tabletki witaminy B.
Nie bierz żadnych środków przeciwbólowych, nawet aspiryny lub co gorsza - uspokajających. Mieszanie z nimi alkoholu może spowodować uszkodzenie wątroby, nerek, a nawet układu krążenia.

PIERWSZA POMOC

Jeśli rano obudzi cię potworny kac, możesz zastosować kilka metod ratunkowych, ale bez gwarancji sukcesu. Niektórzy próbują przetrwać kaca leżąc bez ruchu, z mokrym ręcznikiem na głowie. Innym dla orzeźwienia wystarczy na przemian ciepły i zimny prysznic. Przysłowie mówi: czym się strułeś, tym się lecz. Po przepiciu może postawić cię na nogi mała dawka alkoholu. Ale kto następnego dnia ze wstrętem patrzy na alkohol, niech spróbuje soku z kiszonych ogórków, świeżej lub kiszonej kapusty lub z surowych buraków.

Dobrze zjeść coś słonego, bo to wzmaga pragnienie. I pożywnego - najlepiej rosół albo zupę cebulową. Alkoholowe trucizny zneutralizuje węgiel. Na ból głowy pomogą aspiryna i alka-seltzer. Natomiast wątrobie ulgę przyniesie raphacholin lub sylimarol. Na kaca pomaga także picie kwasu chlebowego, bo zawiera niewielką ilość alkoholu. Można pić kefir, a jego "lecznicze" właściwości polegają na wspomaganiu wchłaniania cukrów, co pomaga w ich uzupełnieniu po wypłukaniu przez alkohol. Nie pij mocnej kawy ani herbaty. Mają działanie moczopędne, więc zwiększą odwodnienie, a to wzmoże dolegliwości.

Niektórzy radzą spożywanie słodkich produktów, np. miodu, bo zawiera fruktozę, która poprawia metabolizm i organizm szybciej pozbywa się toksyn. Jeżeli po zjedzeniu śniadania i uzupełnieniu poziomu płynów nadal czujesz się niewyraźnie, wróć do łóżka na krótką drzemkę. Sen to najlepsze lekarstwo.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie