MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Posadzono Dąb Pamięci dla uhonorowania porucznika Romana Griesswalda (zdjęcia)

Kat
Ks. prałat Zygmunt Wawrzyszko, był jednym z pierwszych, który wkopał w Skopaniu Dąb Pamięci
Ks. prałat Zygmunt Wawrzyszko, był jednym z pierwszych, który wkopał w Skopaniu Dąb Pamięci kaT
Rośnij długo i wysoko - mówił prałat Zygmunt Wawrzyszko, który jako jeden z pierwszych przysypał ziemią Dąb Pamięci przy Zespole Szkół w Skopaniu. Dąb i pobliski obelisk poświęcono Romanowi Griesswaldowi ze wsi Ślązaki, którego NKWD zamordowała w Charkowie. Podczas uroczystości nie zapomniano o tych, którzy zginęli w sobotni ranek.

Kim był Roman Griesswald

Kim był Roman Griesswald

Urodził się 8 lipca 1833 w Chmielowie. W czasie I wojny światowej został zmobilizowany do armii austriackiej i walczył w obronie Twierdzy Przemyśl. W pamięci mieszkańców Ślązaków zapisał się jako dobry gospodarz i zarządca, szanujący ludzi i ceniący pracowitość. W kwietniu 1939 roku otrzymał przydział w stopniu podporucznika do 10 dywizjonu taborów. Po agresji sowieckiej na Polskę, będąc w drodze z oddziałem w okolicy Nadwornej, został aresztowany przez Sowietów i osadzony w obozie w Starobielsku. W kwietniu 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie.

Po tragedii na lotnisku pod Smoleńskiem, organizowanie uroczystości stanęło pod znakiem zapytania. Jednak organizatorzy i władze gminy, doszli do wniosku, że uroczystość upamiętniająca 70 rocznicę mordu w Katyniu, doskonale wpisze się w pustkę i żal, o jakim mówią mieszkańcy naszego regionu i całego kraju.

- Dlatego nasze obchody mają podwójny wymiar - mówi burmistrz Baranowa Mirosław Pluta. - Oddajemy pamięć i hołd tym, którzy zginęli 70 lat temu w lasach katyńskich, i tym, których nie ma wśród nas po sobotniej tragedii.

OBELISK PAMIĘCI

To był wyjątkowy dzień dla całej społeczności osiedla Skopanie i pozostałych sołectw w gminie Baranów Sandomierski. O tym jak ważny, świadczyły tłumy dorosłych i dzieci, które po uroczystej mszy świętej przeszły pod obelisk, upamiętniający tragiczną śmierć jednego z mieszkańców sołectwa Ślęzaki. Tym lokalnym bohaterem stał się Roman Griesswald, który w kwietniu 1940 roku został zamordowany przez NKWD w Charkowie. Jego nazwisko widnieje na obelisku, który odsłonięto w parku, przed Zespołem Szkół w Skopaniu. A wszystko dzięki determinacji Anny Kuśnierz i Barbary Tłuścik, nauczycielek ze skopańskiej placówki, które przypomniały losy Romana Griesswalda, wydały ulotkę poświęconą jego życiu i walce o wolną Polskę a także przyczyniły się do tego, że Zespół Szkół w Skopaniu uczestniczył w programie "Katyń …ocalić od zapomnienia" , który od 2008 roku realizowany jest pod patronatem tragicznie zmarłego prezydenta Polski.

DĄB I WYSTAWA

Obelisk, to nie jedyna pamiątka, jaka pozostanie w Skopaniu, po uroczystości. Tuż za pamiątkowym obeliskiem posadzono dąb, który ma symbolizować pamięć oficerów zamordowanych w Katyniu, Twerze i Charkowie. O jego symbolice mówili prowadzący uroczystość uczniowie.

- Od najdawniejszych czasów w kulturze wielu narodów drzewo jest ważnym symbolem - przypomnieli. - W kulturze chrześcijańskiej dąb jest symbolem wytrwałości, nieśmiertelności, odwagi, chwały i honoru.

Uczestnicy uroczystości obejrzeli w szkolnym korytarzu prace plastyczne, jakie nadeszły na konkurs powiatowy, poświęcony tragicznym wydarzeniom, jakie rozegrały się w katyńskim lesie. Autorzy najciekawszych prac odebrali nagrody. Ponadto w auli szkoły, gdzie odbyła się akademia, zamieszczono 33 tablice z nazwiskami mieszkańców powiatu tarnobrzeskiego, których nazwiska znalazły się na liście katyńskiej.

PS. W związku z tym że w pierwotnej wersji tego materiału wyraz jednak został nieopacznie zmieniony przez komputer na wyraz niecenzurowany, którego nie będziemy podawać, błąd został natychmiast wycofany a organizatorów imprezy którzy poczuli się tym faktem dotknięci przepraszamy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie