Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Poseł Tyszka chce tarczy antykryzysowej dla Huty Stalowa Wola

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Samobieżny moździerz Rak na podwoziu gąsienicowym
Samobieżny moździerz Rak na podwoziu gąsienicowym Zdzisław Surowaniec
Wicemarszałek Sejmu Stanisława Tyszka - poseł z Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15, skierował interpelację poselską do ministra aktywów państwowych oraz do ministra obrony narodowej, w sprawie dostaw modułów artyleryjskich Huty Stalowa Wola.

- Interwencja posła Tyszki jest odpowiedzią na liczne pytania, z jakimi zwrócili się do niego mieszkańcy Podkarpacia, mający wątpliwości czy rządowa tarcza antykryzysowa obejmie zakłady zbrojeniowe, które w tym regionie zatrudniają tysiące pracowników – wyjaśnia Ewelina Kalbarczyk, dyrektor biura poselskiego wicemarszałka Tyszki.

W związku z pandemią koronawirusa pracownicy tych zakładów, podobnie jak większość naszych rodaków, martwią się o swoje miejsca pracy i sytuację swoich pracodawców – stwierdził Tyszka. Poseł podkreśla, że gdyby rząd wdrożył program wsparcia polskiego przemysłu zbrojeniowego Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15, ogłoszony w trakcie kampanii wyborczej w 2019 roku, to obecnie znaczna część mieszkańców Podkarpacia nie musiałaby obawiać się o swoje miejsca pracy, a zakłady zbrojeniowe miałyby zapewnione zamówienia do 2030 roku.

W wysłanej interpelacji Stanisław Tyszka podkreśla, że już wielokrotnie wskazywał na konieczność doprowadzenia do tego, aby Huta Stalowa Wola jeszcze w 2020 roku otrzymała zamówienia na dostawy kompanijnych modułów ogniowych Rak na podwoziu gąsienicowym oraz dywizjonowych modułów ogniowych Kryl, w wersjach uwzględniających najnowsze osiągnięcia polskich inżynierów oraz integrację systemów kierowania ogniem z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Oba projekty z różnych przyczyn są już opóźnione o kilka lat. A według jego szacunków, po przyjęciu tych postulatów, w 2020 roku HSW mogłaby otrzymać zamówienia o docelowej wartości ponad 20 miliarda złotych.

Na pytanie skąd wziąć środki na te zamówienia odpowiedział: - Bezpieczeństwo państwa buduje się poprzez inwestycje we własnych zakładach zbrojeniowych, według zasady „bądźmy silni tym, co produkujemy, a nie tym, co kupujemy”. Była to jednocześnie myśl przewodnia programu wsparcia polskiego przemysłu zbrojeniowego autorstwa Koalicji Polskiej PSL-Kukiz’15, który dzisiaj, w sytuacji pustoszenia polskiej gospodarki przez koronawirusa, nabiera jeszcze większego znaczenia.

W związku z tym poseł zwrócił się z pytaniami: czy i kiedy planowane są dalsze zakupy Dywizjonowego Modułu Ogniowego Regina i Kompanijnego Modułu Ogniowego Rak. Poprosił też o wyjaśnienia dlaczego do tej pory nie zawarto umów na na ich dostawę.

Warto również zwrócić uwagę na jeszcze jedną ważną kwestię, którą Stanisław Tyszka wskazał w swojej interpelacji: “Obecnie na świecie masowo wykorzystuje się bezzałogowe statki powietrzne współpracujące z wojskami rakietowymi i artylerii, a niektóre armie zmieniają wręcz taktykę działania wojsk lądowych lub nawet ich struktury, aby w pełni wykorzystać wszystkie zdolności dronów. Przykładem jest Turcja i operacja „Wiosenna tarcza”, rosyjska taktyka połączenia z artylerią dronów i amunicji precyzyjnego rażenia oraz chińska koncepcja batalionu broni połączonych. Równocześnie armia Stanów Zjednoczonych wykorzystuje drony w pododdziałach artylerii, a w marcu 2017 r. na poligonie w Świętoszowie armia amerykańska stacjonująca w Polsce realizowała nawet zadania ogniowe przy użyciu moździerzy kalibru 120 mm, wykorzystując w kierowaniu ogniem polskie wojskowe systemy bezzałogowe FlyEye, znajdujące się na wyposażeniu 23. pułku artylerii.”

Dlatego też konieczne są pytania: dlaczego polskie wojska rakietowe i artylerii wyposażone w moduły Regina i Rak nie wykorzystują bezzałogowych statków powietrznych FlyEye, które byłyby zintegrowane z systemem kierowania ogniem Topaz i czy planowane jest wyposażenie modułów Regina, Rak i Kryl w bezzałogowe statki powietrzne FlyEye, które od 2010 r. znajdują się w Wojskach Lądowych, a ostatnio zostały zakupione dla Wojsk Obrony Terytorialnej.

Zgodnie z regulaminem Sejmu ministerstwo aktywów państwowych i ministerstwo obrony narodowej ma 21 dni na odpowiedź na interpelację.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie