MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Potrzebni są potencjalni dawcy szpiku dla chorej na białaczkę córki profesora

Zdzisław Surowaniec
Natasza potrzebuje jak szybciej szpiku od właściwego dawcy.
Natasza potrzebuje jak szybciej szpiku od właściwego dawcy. arch.
Wyższa Szkoła Ekonomiczna w Stalowej Woli zachęca do zrobienia prostych badań, które umożliwią pobranie komórek macierzystych co popularnie nazywane jest przeszczepem szpiku. Akcja ma umożliwić znalezienie dawcy szpiku dla córki jednego z profesorów uczelni.

"Kilka tygodni temu u córki jednego z naszych profesorów, Nataszy, lekarza stomatologa, wykryto chorobę nowotworową krwi, ta zwaną ostrą białaczkę limfoblastyczną. Przyczyny tej choroby nie są znane. Rozwija się w ciągu dni lub tygodni, a nieleczona zabija w 3 do 6 miesięcy" - czytamy w ulotce wydanej przez WSE.

WYKLUCZONA RODZINA

Badania zgodności genetycznej wykluczyły dawców rodzinnych. Jedyną nadzieją na dalsze życie Nataszy jest więc znalezienie dawcy niespokrewnionego. Każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 55 lat może zostać dawcą. Warunkiem jednakże jest zarejestrowanie się w banku komórek macierzystych.

Od kilkudziesięciu lat prowadzony jest Światowy Rejestr Dawców Szpiku. Gromadzi on dane pochodzące od osób, które dobrowolnie zgodziły się na pobranie próbki krwi lub śliny do badania, by w ten sposób zwiększyć szansę przeżycia chorych m.in. na białaczki.

Statystyki mówią, że na stu potencjalnych dawców zaledwie trzech zostanie poproszonych o oddanie komórek macierzystych szpiku i będzie miało szansę w ten sposób uratować komuś życie. Ponad wszelką wątpliwość oddanie komórek macierzystych nie niesie za sobą żadnych negatywnych konsekwencji dla zdrowia dawcy.

PRÓBKI ŚLINY

Z uwagi na fakt, iż rejestracja internetowa wymaga kilku tygodni, a czas w sytuacji Nataszy jest rozstrzygający, w dniach 20 i 21 listopada (sobota, niedziela) gotowe zestawy do pobrania próbek śliny wraz z pełną informacją i kwestionariuszem deklaracji będą dostępne w dziekanacie uczelni w biurowcu Metalowiec przy ulicy 1 Sierpnia, gdzie również następnie będzie można je zostawić do odesłania. Osoby, które zarejestrują się znajdą się w Światowym Rejestrze dostatecznie szybko, by zwiększyć szansę Nataszy na znalezienie "genetycznego bliźniaka".

W razie pytań można się kontaktować Feliks Grądalski, tel. 880-383-064; e-mail: [email protected], lek. med. Wojciech Grądalski: tel. 885 423 828; e-mail: [email protected].

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie