Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat Stalowa Wola. Mniejsze zainteresowanie rodzin dożywianiem dzieci

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Centrum Radomyśla nad Sanem, część mieszkańców potrzebuje wsparcia od gminy, aby pokonywać trudności
Centrum Radomyśla nad Sanem, część mieszkańców potrzebuje wsparcia od gminy, aby pokonywać trudności Zdzisław Surowaniec
Na terenie gminy Radomyśl nad Sanem w ubiegłym roku i obecnie obserwuje się mniejsze zainteresowanie rodziców bezpłatnymi posiłkami w szkołach dla dzieci, z uwagi na lepszą sytuację materialną rodzin, spowodowaną wypłatą świadczeń wychowawczych z „Programu Rodzina 500+”.

Taką ocenę wystawiła Magdalena Nowak - Wojtala, kierownik Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. W gminie dożywianie prowadzone jest we wszystkich szkołach. Oprócz tego dożywiane są dzieci w czterech przedszkolach, a także młodzież w szkołach ponadgimnazjalnych czy w ośrodkach specjalnych.

Ośrodek realizował działania zapewniające pomoc w zakresie dożywiania dzieci i młodzieży w formie posiłku oraz świadczenia pieniężnego na zakup posiłków lub żywności. Ogólny koszt realizacji programu w 2017 roku wyniósł 116 tysięcy 666 złotych, z czego 35 tysięcy złotych to środki własne gminy, a 81 tysięcy 666 złotych to środki pochodzące od wojewody. Koszty związane z utrzymaniem i dowozem posiłków wyniosły 6 tysięcy 832 złotych (naprawa samochodu, zakup paliwa, wymiana opon). Z posiłków w szkole skorzystało 169 osoby. Koszt posiłków wyniósł 35 tysięcy 577 złotych. Ponadto koszty w kwocie 73 tysiące 801 złotych przeznaczone zostały innym osobom w rodzinach na zakup posiłków lub żywności w ramach zasiłków pieniężnych.

W 2017 roku ze świadczeń z pomocy społecznej na terenie gminy skorzystało 495 osób w 391 rodzinach, czyli 5 procent mniej klientów pomocy społecznej do roku poprzedniego 2016. Nadal istotnymi powodami udzielania świadczeń są: ubóstwo, czyli dochód mieszczący się w kryteriach pomocy społecznej a także bezrobocie, niepełnosprawność i długotrwała choroba.

Na terenie gminy zanotowane są cztery osoby, które uchodzą za bezdomne: dwóch mężczyzn przebywających w schroniskach w Stalowej Woli i w Jarosławiu, oraz matka z nieletnim dzieckiem przebywająca w Domu Samotnej Matki w Rudniku nad Sanem. Do końca ubiegłego roku ośrodek uiszczał opłaty za pobyt matki z dzieckiem w domu samotnej matki, obecnie z uwagi na zmianę przepisów w roku bieżącym wszystkie schroniska pobierają opłaty za swoich mieszkańców, bez względu na to czy byli kierowani wcześniej czy nie. Średni koszt pobytu w schronisku wynosi 750 złotych na osobę. W większości przypadków osoby kierowane do takich miejsc nie mają żadnego źródła dochodu, bądź otrzymują skromne świadczenia z pomocy społecznej, które nie wystarczają im na pokrycie kosztów zamieszkania w schronisku. Stąd powstaje konieczność opłat za ich pobyty, co dodatkowo obciąża budżet gminy.

Na koniec 2017 r. w Domach Pomocy Społecznej umieszczonych było siedem osób - dwie osoby w Stalowej Woli, dwie w Sandomierzu, jedna w Rudkach w województwie świętokrzyskim, dwie osoby w Janowie Lubelskim. Koszt gminy ponoszony w wysokości różnicy pomiędzy średnim kosztem utrzymania w DPS a opłatami wnoszonymi przez te osoby wyniósł – 141 tysięcy złotych. Obecnie na umieszczenie w DPS oczekuje jedna osoba. - Często jest tak, że sytuacje są nagłe i trzeba natychmiast decydować o umieszczeniu podopiecznego w DPS, bo albo nie ma rodziny, albo rodzina nie chce w żaden sposób ingerować w sprawy osoby kierowanej. Co roku rosną koszty utrzymania mieszkańca w DPS, są one ogłaszane w dziennikach urzędowych poszczególnych województw w miesiącu styczniu danego roku - stwierdza kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




TOP10 najbardziej niebezpiecznych krajów na wakacje 2018





Wakacje 2018. Jedziesz do tych krajów? Sprawdź na co warto się zaszczepić!






TOP 10: Plaże nudystów w Polsce [18+] Jak wyglądają?





Nietypowe zwyczaje ślubne na świecie - TOP 10





Czy wiesz co zamówić w smażalni? Sprawdź, których ryb powinno się unikać!






Tego musisz spróbować. TOP 12 sportów wodnych



ZOBACZ TAKŻE: FLESZ: Nowelizacja ustawy o IPN - o co chodzi?

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie