Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Powiat stalowowolski znowu rozdał tysiące sadzonek drzew i krzewów za makulaturę. Zainteresowanie było ogromne. Zobacz zdjęcia i film

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wideo
od 16 lat
Blisko 8 tysięcy sadzonek drzew i krzewów rozdał powiat stalowowolski w ramach akcji ekologicznej „Drzewko za makulaturę”. Kolejna edycja tego wyjątkowego wydarzenia miała miejsce w sobotę, 22 kwietnia.

Tłum chętnych po sadzonki drzew i krzewów w Stalowej Woli

- To już dziewiąta edycja naszej akcji. Niezmiennie, każdego roku, w kolejce po sadzonki ustawiają się tłumy mieszkańców, a my zbieramy dziesiątki ton makulatury. Dzięki temu w naszym powiecie jest czyściej i bardziej zielono. Można powiedzieć, że łączymy przyjemne z pożytecznym: pożyteczne jest to, że mieszkańcy pomagają w ochronie przyrody poprzez zbieranie makulatury i sadzenie roślin, a przyjemne jest to, że nasze otoczenie staje się piękniejsze. Dodatkowo, od kilku lat zwracamy uwagę na to, aby wśród rozdawanych przez nas sadzonek były również gatunki drzew miododajnych, co ma istotny związek z ochroną pszczół, w którą już od kilku lat zaangażowaliśmy się jako Powiat Stalowowolski organizując coroczne konferencje "Stalowa pszczoła nie istnieje” – mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski.

Zobacz zdjęcia

Po oddaniu makulatury dostają drzewko

Organizatorem akcji jest powiat stalowowolski, ale tak, jak w poprzednich edycjach, niezawodnym partnerem przedsięwzięcia jest Miejski Zakład Komunalny w Stalowej Woli, który nie tylko przygotuje interesujące stoisko promocyjne – poświęcone recyklingowi, ale przede wszystkim zapewnia sprawny odbiór makulatury. Były przyjmowana od godziny 9.00 w dwóch punktach na terenie miasta w Rupieciarni przy ul. 1 Sierpnia 18 A oraz na terenie Zakładu Mechaniczno-Biologicznego Przetwarzania Odpadów Komunalnych przy ul. Centralnego Okręgu Przemysłowego 25.

Po oddaniu i zważeniu makulatury wydawane będą specjalne kupony (1 kupon za każde 5 kg makulatury), które tego samego dnia będzie można wymienić na sadzonki wystawione na parkingu przed budynkiem Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli przy ul. Podleśnej 15.

Pięć sadzonek dla jednej osoby

Zgodnie z regulaminem akcji, jedna osoba będzie mogła otrzymać maksymalnie 5 sadzonek, a do wyboru będą następujące gatunki drzew i krzewów: dąb szypułkowy, dąb bezszypułkowy, sosna, klon jawor, róża, lipa, wiąz, jodła, świerk, brzoza, czereśnia ptasia, borówka amerykańska, dereń jadalny, katalpa, morwa biała, hortensja bukietowa, ligustr pospolity. W sumie do rozdania było prawie 8 tysięcy sztuk drzew i sadzonek. Część z nich została zakupiona przez Powiat Stalowowolski, a część była dostarczona przez Nadleśnictwo Gościeradów, w ramach współpracy z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Lublinie.

– Bardzo dziękuję za osobiste zaangażowanie i pomoc w organizacji naszej akcji ekologicznej nadleśniczemu Mirosławowi Machowi, kierującemu Nadleśnictwem Gościeradów, które dostarczy sadzonki ze szkółki leśnej – mówi wicestarosta Mariusz Sołtys. Warto wspomnieć, że do akcji włączą się również przedstawiciele Nadleśnictwa Nowa Dęba oraz Nadleśnictwa Rozwadów, którzy będą służyli poradą w kwestii nasadzeń oraz pielęgnacji drzew i krzewów.

Rozdali dziesiątki tysięcy drzewek

- Pragnę zaznaczyć, że w dotychczasowych ośmiu edycjach rozdaliśmy ponad 47 tysięcy sadzonek drzew i krzewów, za które uczestnicy akcji przekazali nam do recyklingu około 180 ton makulatury. Liczę na to, że po tegorocznej akcji przekroczymy już łącznie 200 ton zebranej makulatury. Zapraszam wszystkich mieszkańców do udziału – zachęca wicestarosta stalowowolski Mariusz Sołtys.

Witold Tutak, naczelnik Ochronie Środowiska i Leśnictwa, zwrócił uwagę, że największym wzięciem cieszą się sadzonki borówki amerykańskiej.

- No bo wszyscy jakoś tak lubimy jagodę. Ale jagoda czy borówka to bardzo specyficzną rośliną. Potrzebuje kwaśnej ziemi rzędu 4,5 ph czyli dosyć mocno kwaśnej. Borówka to jest coś co się cieszy nieustającą popularnością i coś co bardzo szybko tutaj dziś zniknie - powiedział.

Popularne drzewa lisciaste

Jak dodał naczelnik, dosyć popularne zaczynają być także drzewa liściaste jako pojedyncze okazy przy domu, przy działkach. Dlatego popularne są takie sadzonki jak morwy czy katalpa, które mają szybki wzrost, a efekt jest za 7-8 lat. - O takie drzewa nam też chodzi - przyznał.

Jak uzupełnia starosta Janusz Zarzeczny, przy rozdawaniu sadzonek pracowało około 40 osób, które w dwie, trzy godziny musiały wydać do ośmiu tysięcy sadzonek. Są to pracownicy starostwa, wolontariusze, harcerze i osoby związane ze Strażą Rybacką.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie