Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Prawdziwe Betlejem" w Kochanach. To niepowtarzalny, prawdopodobnie największy w Polsce spektakl bożonarodzeniowy. Zobaczcie zdjęcia

Marcin Radzimowski
Marcin Radzimowski
Już od dziesięciu lat w śródleśnej osadzie Kochany (powiat stalowowolski), na terenie 20-hektarowej posiadłości państwa Koczwarów, powołane przez nich Jastkowickie Stowarzyszenie Dziedzictwo i Pamięć organizuje w okresie bożonarodzeniowym niezwykłe wydarzenie - "Prawdziwe Betlejem w Kochanach". To jasełka, jakich nigdzie w kraju nie można obejrzeć.

"Prawdziwe Betlejem" w Kochanach

Jednorazowo jasełka w Kochanach może obejrzeć około 250 osób, a 40 złotych na zakup charytatywnej cegiełki, z pewnością warto wydać. To blisko 60 aktorów (mieszkańców Jastkowic i okolicy) żywe zwierzęta i niezapomniane przeżycia. Specjalnie na potrzeby widowiska zbudowane i wyposażone zostały specjalne obiekty: karczma z kuchnią pełniąca również funkcję synagogi, scena i dekoracje raju, komnata Heroda, warsztat stolarski Józefa, izba Marii, szałas pasterzy, stajenka, zagroda dla zwierząt, widownia z zadaszeniem.

Reklamą niech będą komentarze po pierwszych spektaklach tego sezonu na facebookowym profilu Osada Kochany.

"Było świetnie! Bardzo podobała mi się ta scena, pokazująca codzienne życie i obowiązki. Bez słów, ale te dźwięki, które dochodziły do publiczności... Można było poczuć się jak podróżnik w czasie. Oczywiście nie jest to jedyna scena, która jest godna zauważenia. Całość wypadła świetnie, a końcówka z Żydem... Szacun. Zwierzęta też zasługują na oklaski, zwłaszcza osioł, który teoretycznie nie miał nic do odegrania, ale... Swoje wniósł (...)"

Żyd zachwycający! Bystry obserwator zmian w kraju i na świecie. Talent aktorski przeogromny! Cała sceneria wspaniała, wszyscy aktorzy świetni! Najlepszy król w fioletach, z czarną brodą, ale pewnie dlatego, że w jego rolę wcielił się mój szwagier. To był dla mnie wielki zaszczyt móc uczestniczyć w TAKIM WSPANIAŁYM wydarzeniu. Dziękuję!

Miejsca na udział w spektaklach trzeba rezerwować wcześniej, bo cegiełki szybko się kończą. Dwa pierwsze przedstawienia - 30 grudnia, zgromadziły komplet na widowni. Nie ma już miejsc na spektakl w sobotę 6 styczna o godzinie 17, ale są jeszcze miejsca na godzinę 19.30. Nie ma też wejściówek na niedzielę 7 stycznia godzina 17.

Spektakl przeznaczony jest dla widzów powyżej 5 roku życia. Jak tłumaczą organizatorzy, spektakl odbywa się porą wieczorową, trwa około 2 godzin, występują żywe zwierzęta oraz efekty nagłośnieniowe, które stresują małe dzieci i pobudzają je do płaczu, co ma negatywny wpływ na odbiór spektaklu przez osoby dorosłe, które przyjeżdżają nawet kilkaset kilometrów.

Terminy spektakli:

  • 6.01.2024 (sobota) godz. 17:00 i 19:30
  • 7.01.2024 (niedziela) godz. 17:00 i 19:30
  • 13.01.2024 (sobota) godz. 17:00 i 19:30
  • 14.01.2024 (niedziela) godz. 17:00 i 19:30
  • 20.01.2024 (sobota) godz. 17:00 i 19:30

Biznesmen Zbigniew Koczwara pytany przed laty przez nas o to, co było impulsem do stworzenia tych wyjątkowych jasełek, mówił, że zrobił to w hołdzie dla tych, którzy w tej okolicy zginęli z rąk Niemców podczas wojny. Nie nazywał zbrodniarzy nazistami czy hitlerowcami, żeby ktoś nieuświadomiony nie pomyślał, że to ktoś inny niż właśnie Niemcy.

Bo dobry Bóg dał ludziom las. Piękny las, Puszczę Solską. Pozakładali w tych lasach wioski o uroczych nazwach - Kochany, Dębowiec - i byli w nich szczęśliwi na swój sposób. Aż przyszła wojna. W roku 1942 przyszli Niemcy, wywlekli wszystkich z domów i pozabijali - roczne dzieci, kilkuletnie, nastolatków i dziadków. Niemcy za pomoc udzielaną „leśnym” czyli partyzantom przez mieszkańców postanowili się zemścić w sposób najokrutniejszy. Położona w środku lasu wieś Kochany wówczas liczyła ponad 80 mieszkańców. Hitlerowscy oprawcy weszli do wsi w godzinach porannych, kiedy większość osób dorosłych pracowała w polu. Niemcy nie mieli litości nad bezbronnymi, zabijali kobiety, dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne, a wszystkie zabudowania podpalili. Życie straciło wówczas dwadzieścioro dzieci (czworo dzieci nie miało jeszcze roku, czworo miało dopiero dwa lata, a dwanaścioro było w wieku powyżej trzech lat), 12 kobiet (w tym ciężarną Janinę Rżewską, Annę Surowaniec karmiącą nowo narodzonego synka) oraz 5 mężczyzn (w tym niepełnosprawnego Władysława Stręciwilka). Po Niemcach pozostała rozpacz i zgliszcza...

Zobaczcie w galerii zdjęcia z tegorocznych jasełek, na które warto się wybrać. Wszelkie informacje można znaleźć na stronie Prawdziwe Betlejem w Kochanach.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie