Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Stalowej Woli na półmetku kadencji

Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny pokazywał kolorowe wykresy dla podkreślenia co udało się zrobić w mieście przez dwa lata
Prezydent Lucjusz Nadbereżny pokazywał kolorowe wykresy dla podkreślenia co udało się zrobić w mieście przez dwa lata Zdzisław Surowaniec
Prezydent Lucjusz Nadbereżny zwołał we wtorek konferencję prasową na podsumowanie dwóch lat swojej kadencji oraz Rady Miejskiej. Przez półtorej godziny prezydent wyliczał sukcesy, choć bąknął także o tym, że kilka spraw mu nie wyszło, ale jakich, nie chciał powiedzieć.

- Półmetek to czas rachunku sumienia i informacji o tym jak miasto będzie funkcjonować w kolejnych latach - mówił prezydent. Informacje okrasił wieloma liczbami, a dziennikarze dostali kartonik z kolorowymi wyliczeniami inwestycji.

Na inwestycje w mieście przeznaczono przez dwa lata 220 miliony złotych, z czego 128 milionów jest wynikiem pozyskania środków zewnętrznych z programów rządowych i środków unijnych. Za dotychczasowe, największe sukcesy prezydent uznał zabiegi, aby Huta Stalowa Wola dostała kontrakty na produkcje broni - samojezdnych haubic raków i armatohaubic krabów, program Mieszkanie Plus, środki na budowę obwodnicy Stalowej Woli i Niska, rekultywację stawów osadowych, budowę Podkarpackiego Centrum Piłki Nożnej oraz rozpoczęcie przygotowań do rewitalizacji Rynku w Rozwadowie i budynku Sokoła oraz Placu Piłsudskiego przed Miejskim Domem Kultury i samego budynku.

Miasto ma najniższe w historii bezrobocie na poziomie 7,8 procenta. W październiku 2016 roku bez pracy na terenie gminy pozostawało 1 tysiąc 911 osób, podczas gdy dwa lata temu było ich 2983. Wydano 13 pozwoleń na budowę sektorze przemysłowym, 32 na handel i usługi, 21 wniosków dotyczyły inwestycji infrastrukturalnych, 14 razy na wniosek przedsiębiorców przystępowano do zmiany miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Miasto nie zrezygnowało z planów rozgrodzenia Huty Stalowa Wola czyli likwidacji opłat na bramach huty za wjazd autami i przejęcia ulic. Ma to nastąpić na początku przyszłego roku.

Prezydent i radni odbywali spotkania z mieszkańcami w namiotach stawianych na osiedlach, co prezydent nazwał „lekcjami pokory”, powołano koordynatora osiedlowego, który zbiera uwagi o nieprawidłowościach, wdrożono aplikację "Naprawmy to", odnowiono przyblokowe podwórka, równomiernie dzielono środki na poszczególne osiedla.

Rodziny wielodzietne płacą najniższą stawkę za śmieci, w wysokości 3 złotych, otrzymali bezpłatne przejazdy komunikacją miejską, przyznawane jest 1000 złotych jednorazowego becikowego, jako zapomogi z tytułu urodzenia dziecka. Powstaje nowy żłobek na 65 miejsc, wygospodarowano 100 nowych miejsc w przedszkolach, nie było problemów z wypłatami 500 złotych w ramach rządowego programu. Obniżono ceny ścieków i opłat za śmieci, zatrzymano także wzrost cen wody.

W ciągu dwóch lat powstały dwa boiska wielofunkcyjne przy Gimnazjum numer 2 i Szkole Podstawowej numer 1, dwie siłownie terenowe w Parku Miejskim i na stadionie San w Rozwadowie, dwa kompleksy lekkoatletyczne przy zespołach Szkół numer 2 i 3, sezonowe lodowisko na Placu Piłsudskiego oraz pełnowymiarowe boisko do treningów na stadionie

Miasto wspomogło szpital powiatowy przy zakupie karetki - 818 tysięcy złotych oraz przy realizacji programów profilaktyki zdrowotnej - 959 tysięcy złotych. Dotowana jest aktywizacja seniorów. Uruchomiono stację monitorującą jakość powietrza i poziom hałasu.

Włączono komunikację miejską w struktury Miejskiego Zakładu Komunalnego, co pozwoliło na uruchomienie bezpłatnej komunikacji miejskiej dla osób powyżej 60 roku życia, zakup czterech małych autobusów oraz realizację systemu roweru miejskiego. - Z 65 zobowiązań wyborczych 39 jest już zrealizowanych, 17 w trakcie realizacji a 9 planowanych na kolejne dwa lata. W ciągu tych dwóch lat nie brakowało też błędów. Wielokrotnie je popełnialiśmy, ale uczymy się na nich. Pokornie przyjmuję krytykę, którą mogę usłyszeć prosto w oczy - mówił prezydent.

Przed miastem kolejne wyzwania. Budżet na 2017 rok ma być rekordowy i wynieść 339 miliona złotych, inwestycje wyniosą 111 miliona złotych. Prezydent mówił, że Stalowa Wola na mapie Polski przestała być miastem anonimowym. Stała się za to ważnym partnerem w różnych działaniach rozwojowych.

Pracę Rady Miejskiej podsumował również przewodniczący Stanisław Sobieraj. Rajcy obradowali na 43 sesjach, podejmując 535 uchwał. Systematycznie spotykają się na komisjach, w ramach których odbywają wizje lokalne.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: RPP zdecydowała ws. stóp procentowych? Kiedy obniżka?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie