Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prezydent Stalowej Woli najlepszym gospodarzem w powiecie

Zdzisław Surowaniec [email protected]
Prezydent Lucjusz Nadbereżny na otwarciu wspartej przez miasto renowacji ulicy Przemysłowej.
Prezydent Lucjusz Nadbereżny na otwarciu wspartej przez miasto renowacji ulicy Przemysłowej. Zdzisław Surowaniec
Prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny otrzymał największe poparcie w plebiscycie na najlepszego gospodarza gminy po roku od wyborów samorządowych.

- Serdecznie dziękuję czytelnikom „Echa Dnia” za dobre oceny. Dotyczą one nie tylko mnie, ale wszystkich tych, którzy przyczyniają się do rozwoju miasta - powiedział nam w czwartek, kiedy poinformowaliśmy go o wynikach plebiscytu.

Prezydenta ucieszyły głosy poparcia, ale wspomniał, że głosy krytyczne pozwalają stąpać mocno po ziemi, aby nie odlecieć. Na podsumowanie swoich rocznych rządów, jak się można było spodziewać, zapewnił, że miasto kwitnie. - To było dobrych 365 dni dla miasta - ocenił.

Dziękuję, przepraszam, proszę

Przesłanie do mieszkańców zawarł w trzech słowach - dziękuję, przepraszam, proszę. Podziękował za rok współpracy, za mandat zaufania, jakim go obdarzyli wyborcy oraz wsparcie, jakie mu udzielano. Również za wszelkie słowa krytyki, które dają motywację do dalszej pracy. - Przepraszam jeżeli nie spełniłem oczekiwań, zawiodłem, mimo że starałem się pracować jak najlepiej. Proszę stalowowolan i współpracowników o wsparcie na kolejne lata, bo przed Stalową Wolą poważne wyzwania inwestycyjne i nowa perspektywa unijna - dodał. I pozwolił sobie na małą uszczypliwość: - Pragnę ponownie zaprosić wszystkich do współpracy. Niektórych dobra współpraca boli, ich też zapraszam.

Dał pstryczek w nos poprzednikowi, wyliczając, że w pierwszym roku przejechał o 30 tysięcy kilometrów mniej służbowym autem, niż poprzedni prezydent w ostatnim roku urzędowania. - Był to rok dobrej zmiany dla Stalowej Woli. Dla mnie pierwszy rok jest symboliczny, jest rokiem wypracowania pewnych technik współpracy, ale również zadań, które chciałbym realizować w latach następnych - stwierdził.

Ponad tysiąc spotkań

Przez rok prezydent odbył 1 tysiąc 55 spotkań zarejestrowanych w kalendarzu. Odbyły się również osiedlowe spotkania z mieszkańcami w ramach akcji „Porozmawiajmy o Stalowej Woli”, podczas których złożonych zostało 800 wniosków.

- Rok temu niektórzy pisali scenariusze, że miasto się zawali i będzie załamanie finansów. Po roku mogę powiedzieć, że Stalowa Wola się nie zawaliła, wręcz przeciwnie, wiele udało się wybudować. Najbardziej obiektywną oceną jest kwestia budżetu miasta. Rada Miasta, na mój wniosek, w styczniu 2015 roku po korekcie przyjęła pierwszy budżet od 10 lat bez deficytu. Plan wyjściowy zakładał 193 miliony złotych. Zamknięcie roku nastąpi kwotą 198 milionów złotych. Zwiększyliśmy plan o 5 milionów, bez dodatkowego kredytu - zaznaczył prezydent.

Przemyślany program

- Startując w wyborach przedstawiłem konkretny plan działania na lata 2014-2018. To był w pełni przemyślany program. Złożyłem mieszkańcom Stalowej Woli 62 zobowiązania, 29 z nich zostało zrealizowanych w pierwszym roku, wiele z nich ma element wieloletni, a 10 kolejnych jest na etapie wdrożenia - podkreślił włodarz miasta.

Wśród zrealizowanych zobowiązań zaliczył politykę niskich opłat komunalnych. Wprowadzona została najniższa opłata śmieciowa w Polsce - 4,5 złotego od osoby, obniżono ceny za wodę i ścieki - średnio o 36 groszy za metr sześcienny. Kolejna sprawa to „uczciwe wyliczenie taryfy” - jak to nazywa, za ogrzewanie w Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej.

Wsparcie dla seniorów

Miasto zajęło się również wsparciem seniorów. Przyjęto projekt bezpłatnych przejazdów dla emerytów i rencistów po 60 roku życia, powołano Radę Seniorów, znalazło się także wsparcie dla Rodzinnych Ogrodów Działkowych.

Kolejnym wprowadzonym zobowiązaniem wyborczym jest zdaniem prezydenta dobry klimat dla rodziny w Stalowej Woli. W ramach którego powołano samorządowe becikowe, tak zwane „luckowe”, czyli tysiąc złotych dla rodziców, rozpoczęto procedurę budowy nowego żłobka dla 65 dzieci. Zrealizowano także bezpłatne przejazdy dla dzieci w rodzinie 3+ oraz przygotowano budowę bloków komunalnych czynszowych.

Bezpieczeństwo zdrowotne

- Ważne jest również bezpieczeństwo zdrowotne mieszkańców oraz stacja monitoringu jakości powietrza i poziomu hałasu oraz wsparcie finansowe dla szpitala w Stalowej Woli - uważa prezydent. Jak wylicza, podczas roku jego prezydentury wybudowanych zostało 551,11 metrów bieżących dróg, ponad 3 tysiące metrów kwadratowych chodników, 1 tysiąc 171 metrów asfaltowych ścieżek rowerowych oraz 2503 metry nakładek na drogi.

Stalowowolskie drogi i chodniki zostały również objęte remontami. Zmodernizowano ponad 287 metrów kwadratowych chodników, 2 tysiące 524 metry dróg. Wyremontowano także 506 metrów kwadratowych alejek na cmentarzu komunalnym. Miasto brało również udział w modernizacji ulicy Przemysłowej - 1286 metrów. Remonty w placówkach oświatowych kosztowały miasto 825 732, 08 zł.

Projekty unijne

Miasto realizowało istniejące projekty dofinansowane z Unii Europejskiej. Przygotowało również nowe projekty inwestycyjne ze środków krajowych: budowę nowego układu komunikacyjnego prowadzącego do strefy ekonomicznej, rondo oraz przebudowa ulicy Solidarności, budowa żłobka w programie „Maluch”.

Przygotowywano także projekty dofinansowane ze środków Unii Europejskiej: strategiczne rozwiązania komunikacyjne dla Stalowej Woli, program SmartCity - cyfryzacja usług administracji miasta, usługi społeczne i edukacyjne, rewitalizacja rynku w Rozwadowie. Stalowa Wola może się pochwalić zajęciem 9 miejsca w Polsce na 240 zgłoszeń w programie „Modelowa rewitalizacja miasta”.

Urząd czynny w sobotę

4 maja 2015 roku nastąpiła zmiana godzin pracy biura dowodów osobistych oraz Urzędu Stanu Cywilnego. Biuro dowodów osobistych Urzędu Miasta w Stalowej Woli w poniedziałki czynne jest do godziny 17. Natomiast Urząd Stanu Cywilnego pracuje także w soboty.

Nastąpiły również pozytywne zmiany w jednostkach organizacyjnych miasta oraz odważny i długofalowy projekt konsolidacji spółek miejskich „Razem dla Miasta” - zmiana filozofii świadczonych usług komunalnych - realizacja tzw. „doktryny jakości” w usługach publicznych.

Oferta kulturalna

Urozmaicono również ofertę imprez kulturalnych, rozrywkowych, rekreacyjnych i sportowych. Obchodzone są uroczystości patriotyczne w święta narodowe oraz duże wydarzenia plenerowe, takie jak „Lato z Radiem”. Odbywać się będzie również cykl imprez zimowych przy lodowisku na placu przed Miejskim Domem Kultury.

Sztuczne lodowisko to nowość w mieście. - Chcemy, aby plac miejski był wykorzystywany w celach rekreacyjnych. Dzięki temu podczas zimy, w okresie ferii i świąt nie będzie brakowało ciekawych wydarzeń kulturalnych i sportowych. Kogoś może dziwić jak można postawić lodowisko na takim placu, ale ja myślę, że jest to odważne, ale i ciekawe rozwiązanie. Mamy już zaplanowane duże imprezy na tym placu z wykorzystaniem tego lodowiska - powiedział prezydent. I przywraca wspólne powitanie na placu Nowego Roku z mieszkańcami.

Wyniki głosowania

W powiecie stalowowolskim w głosowaniu zwyciężył Lucjusz Nadbereżny, prezydent Stalowej Woli, który obok 222 głosów na minus otrzymał aż 628 głosów na plus. Drugie miejsce zajął Sławomir Serafin, wójt Bojanowa (382 na plus, 6 na minus), trzecie - Paweł Gardy, wójt Zaleszan (460 na plus, 86 na minus), czwarty był Jan Pyrkosz, wójt Radomyśla nad Sanem (172 na plus, 2 na minus), piąty Zdzisław Wójcik, burmistrz Zaklikowa (250 na plus, 87 na minus), szósty Tadeusz Bąk, wójt Pysznicy (51 głosów na plus, 63 głosy na minus).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie