Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przywracają blask starym nagrobkom w Stalowej Woli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Jeden z kwestujących przy odnowionym nagrobku Ksawerego Tytona z XIX wieku
Jeden z kwestujących przy odnowionym nagrobku Ksawerego Tytona z XIX wieku Zdzisław Surowaniec
W ciągu trzech lat działalności Fundacji „Przywróćmy Pamięć” dzięki wsparciu mieszkańców i odwiedzających nekropolie w Stalowej Woli, odnowionych zostało sześć zabytkowych nagrobków oraz dwa pomniki.

- Jesteśmy wdzięczni i serdecznie za to dziękujemy - mówi Adam Walczak z „Przywróćmy Pamięć”. Pierwszym odnowionym nagrobkiem był ten stojący na grobie powstańca styczniowego księdza Jana Leszczyńskiego oraz Tomasza Szostaka i Anny Błaszkiewicz. Koszt wykonanych prac to około 10 tysięcy złotych.

Jeden z ostatnich odnowionych nagrobków także jest na grobie powstańca styczniowego, jak wyryty jest napis „Ambrożego Bronisława Ślepowrona Sługockiego, plenipotenta dóbr Jaśnie Oświeconego księcia Lubomirskiego”.

W tym roku fundacja skorzystała dodatkowo z dotacji Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Przemyślu. Było to możliwe dzięki wpisaniu 118 nagrobków do rejestru zabytków. - Otrzymaliśmy siedem tysięcy złotych, które pozwoliły nam na odnowienie XIX wiecznego nagrobka Andrzeja Czernieckiego - informuje Walczak.

- Dodatkowo dzięki 27 tysiącom 183 złotych otrzymanych z Urzędu Miasta w Stalowej Woli mogliśmy wyremontować Pomnik ku Czci Popiołom Rodaków Poległych w Walkach o Wolność Ojczyzny 1410-1910 i Pomnik ku Czci Poległym Powstańcom 1863” - dodaje.

Ponadto dzięki współpracy z historykiem pułkownikiem Tomaszem Nowakowskim Fundacja podjęła się próby renowacji Cmentarza Wojennego i umieściła pierwsze krzyże z tabliczkami spoczywających w Rozwadowie żołnierzy. Cmentarz wojenny został założony w 1914 roku przez żołnierzy austrowęgierskich. Tablica informuje, że leży tu 932 żołnierzy poległych w I wojnie światowej. Chowano tam również żołnierzy polskich poległych w 1920 roku oraz od września 1939 roku do 1945 roku. Na brzozowych krzyżach umieszczono tabliczki z nazwiskami poległych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie