Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku ma już 70 lat. Z tej okazji patronem szkoły został Stanisław Bereś. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Dzieci Stanisława Beresia - Andrzej Bereś i Elżbieta Bereś – Pawlik,  odsłoniły popiersie patrona, ufundowane przez Hutę „Stalowa Wola”
Dzieci Stanisława Beresia - Andrzej Bereś i Elżbieta Bereś – Pawlik, odsłoniły popiersie patrona, ufundowane przez Hutę „Stalowa Wola” Zdzisław Surowaniec
Jubileusz 70 lat obchodziło w piątek 28 października Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku, zwane popularnie „elektrykiem”.

Sanktuarium świętego Józefa

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w sanktuarium świętego Józefa w intencji nauczycieli, pracowników administracji oraz absolwentów i uczniów szkoły. Do świątyni nie było od szkoły daleko, bo dzieli je tylko ulica. Podczas mszy kanclerz sandomierskiej kurii ksiądz Roman Janiec poświęcił nowy sztandar szkoły.

Po uroczystym przemarszu ulicami miasta do szkoły, została tu odsłonięta umieszczona na ścianie budynku tablica z informacją, że od tego dnia technikum ma za swojego patrona Stanisława Beresia. Tablicę poświęcił proboszcz niżańskiej parafii ksiądz Kazimierz Hara.

Po odsłonięciu tablicy starosta niżański Robert Bednarz przekazał dyrektorowi Regionalnemu Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku Wacławowi Piędlowi nowy sztandar szkoły. Natomiast w holu szkoły dzieci Stanisława Beresia - Andrzej Bereś i Elżbieta Bereś – Pawlik, odsłoniły popiersie patrona, ufundowane przez Hutę „Stalowa Wola”.

Stanisław Bereś pierwszy dyrektor

Stanisław Bereś związany był z niżańska szkołą zawodową od 1934 roku, wrócił do niej po wyjściu z niemieckiej niewoli. Pracował jako nauczyciel i dyrektor szkoły do roku 1975, do przejścia na emeryturę. Za jego dyrektorowania szkoła rozwinęła się, kształcąc uczniów w zawodach elektrycznych na potrzeby Elektrowni i Huty Stalowa Wola. Obecny patron szkoły zmarł w wieku 70 lat w roku 1980. Pochowany został na cmentarzu w Nisku.

Historia Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku to historia szkół zawodowych, które poprzedziły powstanie Zasadniczej Szkoły Elektrycznej w roku 1950, dzieje Zasadniczej Szkoły Elektrycznej i technikum Elektrycznego oraz informacje o szkołach, które tworzyły powołany w 1975 roku Zespół Szkół Elektrycznych. Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej, które stało się dziedzicem niżańskiego szkolnictwa zawodowego powstało w 2002 roku.

Jubileuszowi 70. lecia szkoły towarzyszyła okolicznościowa wystawa oraz akademia w Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” w Nisku. Zwieńczeniem uroczystości była akademia w Niżańskim Centrum Edukacji Zawodowej.

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku

Regionalne Centrum Edukacji Zawodowej w Nisku to dziś szkoła kształcąca uczniów na najwyższym poziomie. Ostatnim dowodem na to jest zaproszenie szkoły do udziału w przyszłorocznym Konkursie „Młody Wynalazca”, XVI Międzynarodowych Targach Wynalazków i Innowacji INTARG® (Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach, 24-25 maja 2023) oraz innych Międzynarodowych Targach i Konkursach Wynalazczości.

- Zaproszenie przyjęliśmy z dużą satysfakcją. Dołożymy wszelkich starań, aby nadal w sposób efektywny promować wynalazki i innowacje powstające w naszej placówce. Warto podkreślić, że udział w Międzynarodowych Targach i Konkursach Wynalazczości uznajemy za bardzo ważne i skuteczne narzędzie promocji innowacyjnych rozwiązań oraz czynnik stanowiący zachętę do podejmowania dalszych wysiłków naukowo-badawczych. Medale i nagrody przyznawane na Międzynarodowych Targach Wynalazczości stanowią ważne uhonorowanie twórców jak również sprawiają, że RCEZ w Nisku ma renomę placówki nowoczesnej kreującej aktywnie nowe talenty i zapewniającej Młodym Wynalazcom mocne podstawy do dalszego rozwoju osobistego, zawodowego czy naukowego – powiedział dyrektor szkoły Wacław Piędel.

Zobaczcie zdjęcia z uroczystości

od 7 lat
Wideo

Reklamy "na celebrytę" - Pismak przeciwko oszustom

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie