Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rocznica Strajków Chłopskich w Jeżowem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Zgromadzeni na uroczystej Mszy świętej w kościele w Jeżowem w intencji uczestników strajków rolników w 1981 roku.
Zgromadzeni na uroczystej Mszy świętej w kościele w Jeżowem w intencji uczestników strajków rolników w 1981 roku. archiwum
W Kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Jeżowem, w intencji żyjących i zmarłych uczestników strajku chłopskiego z 1981 roku, odprawiona została uroczysta Msza Święta pod przewodnictwem księdza prałata Stanisława Czachora – diecezjalnego duszpasterza rolników i sadowników.

Podczas Mszy świętej została przedstawiona krótka historia wydarzeń sprzed 35 lat, przypominająca fakty i cały dramatyzm tamtego czasu. Dalsza część spotkania odbyła się w Gminnym Centrum Kultury w Jeżowem i rozpoczęła się od odśpiewania hymnu i wręczenia listów gratulacyjnych obecnym uczestnikom strajku w Rzeszowie. Zaproszeni goście gratulowali i podziękowali uczestnikom strajków za bohaterską postawę.

Dekoracja pomieszczenia przypominała wystrój wnętrza okupowanego Domu Kolejarza w Rzeszowie. Były także fotografie ważnych dla przebiegu i sukcesu strajku postaci kapłanów: kardynała Stefana Wyszyńskiego, arcybiskupa Ignacego Tokarczuka i jeżowskiego proboszcza księdza Ludwika Bielawskiego. Mottem spotkania były słowa Prymasa Tysiąclecia: „W Polsce nie ma ludzi wielkich. W Polsce wszyscy są na służbie".

5 stycznia 1981 roku grupa około 40 rolników weszła do Domu Kolejarza z projektem Postulatów Wsi Rzeszowskiej i podjęła okupację obiektu. Wkrótce do strajkujących przyłączyli się rolnicy z różnych regionów Polski, przekształcając protest w ogólnopolski. Strajk uzyskał poparcie władz regionu rzeszowskiego NSZZ „S”, KK NSZZ „S” oraz Lecha Wałęsy, który dwukrotnie spotkał się ze strajkującymi.

Celem strajku było zmuszenie rządu do podpisania porozumienia, na mocy którego rozwiązane miały zostać kwestie legalizacji „S” Wiejskiej, samorządności wiejskiej, umów kontraktacyjnych, szkolnictwa i religii. Podczas rzeszowskiego strajku doszło do konsolidacji całego wiejskiego ruchu związkowego, czego wyrazem było wyłonienie KS. W jego skład weszło ponad 40 osób, w tym: Jan Kułaj, Katarzyna Bielańska, Władysław Żabiński, Józef Ślisz, Józef Pelc, Henryk Cząstka.

Na początku lutego 1981 przybyła do Rzeszowa Komisja Rządowa pod przewodnictwem ministra rolnictwa Andrzeja Kacały. W wyniku trwających ponad 2 tygodnie negocjacji w nocy 18/19 II 1981 podpisano porozumienie rzeszowskie, a następnie porozumienie ze strajkującymi rolnikami w Ustrzykach Dolnych. Obydwa porozumienia, zwane porozumieniami rzeszowsko-ustrzyckimi, były wówczas określane jako konstytucja polskiej wsi i rolników i do nich właśnie odwoływano się podczas obrad Okrągłego Stołu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie