MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rowerzysta będzie mógł więcej

Grzegorz LIPIEC
Nowe prawo zmienia także przepisy mówiące o jeździe po chodnikach. Dopuszcza na przykład jazdę rowerzystów obok siebie: rodzica asekurującego dziecko.
Nowe prawo zmienia także przepisy mówiące o jeździe po chodnikach. Dopuszcza na przykład jazdę rowerzystów obok siebie: rodzica asekurującego dziecko. Grzegorz Lipiec
Nowe prawo dostosowane do międzynarodowej konwencji. Czy ułatwi życie miłośnikom jednośladów?

Zgodę na jazdę po chodniku, wewnętrznym pasem na rondzie i korzystanie z śluz rowerowych przewidują nowe przepisy. Nowelizację Prawa o Ruchu Drogowym podpisał prezydent RP. Jak oceniają ją sami rowerzyści?

Nowelizacja przepisów została wymuszona na polskim parlamencie - dostosował on przepisy krajowego prawa do wymogów Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym.
Celem noweli jest poprawa bezpieczeństwa rowerzystów oraz stworzenie dla nich bardziej przyjaznych warunków uczestnictwa w ruchu drogowym.

MA BYĆ BEZPIECZNIEJ

Nowe przepisy doprecyzowują definicje roweru, wózka rowerowego i drogi dla rowerów, wprowadzono też nowe pojęcia pasa ruchu dla rowerów i śluzy dla rowerów.
Śluza dla rowerów to część pasa ruchu między linią zatrzymania samochodów a skrzyżowaniem. Pozwala ona rowerzystom ustawić się bliżej skrzyżowania i ułatwia skręcanie. Dzięki śluzie rowerzyści będą lepiej widoczni dla kierowców.

Czy w Tarnobrzegu istnieje śluza dla rowerzystów? Z naszych informacji wynika, że nie. Co ciekawe, żadna realizowana drogowa inwestycja nie przewiduje takiego rozwiązania komunikacyjnego.
Poprawione przepisy przewidują, że na jezdniach powstaną specjalne pasy ruchu dla rowerów. Dzięki nim rowerzyści nie będą musieli przeciskać się między samochodami. Nowe prawo zmienia także przepisy mówiące o jeździe po chodnikach. Dotychczas osoba na rowerze mogła jechać po nim tylko wtedy, gdy opiekowała się jadącym dzieckiem (do 10. roku życia) oraz gdy chodnik miał co najmniej dwa metry szerokości i biegł obok drogi, po której samochody mogły jechać szybciej niż 50 km/godz. Teraz rowerzysta będzie mógł wjechać na chodnik także wtedy, gdy na drodze będą złe warunki pogodowe: ulewa, mgła czy śnieżyca.

Zmieniona ustawa pozwala rowerzystom, motorowerzystom i motocyklistom korzystać ze środkowego - a nie tylko skrajnego prawego - pasa na rondzie, co ułatwia zmianę kierunku jazdy. Który rowerzysta zaryzykuje przejazd przez rondo?
Znowelizowane przepisy pozwalają także na jazdę rowerzystów obok siebie: rodzica asekurującego dziecko. Pozwalają na wyprzedzanie z prawej strony wolno jadących pojazdów - do tej pory też się tak działo, ale za taki manewr można było dostać mandat. Dopuszczają przewóz dzieci, także po ścieżkach rowerowych, w standardowych, dostępnych na rynku przyczepach rowerowych.

BRAK INFRASTRUKTURY

W Polsce jest obecnie zaledwie 1500 kilometrów ścieżek rowerowych. To zdecydowanie za mało w porównaniu z europejskimi standardami, gdzie od lat obserwuje się odchodzenie od samochodów na rzecz rowerowej komunikacji, by wyeliminować wielokilometrowe korki. W Tarnobrzegu trwa właśnie jedna z największych inwestycji drogowych. Coraz więcej mieszkańców naszego miasta zamiast stać w korkach, będzie wolało wsiąść na rower i szybciej pokonać określoną trasę.

W naszym regionie rowerzyści najlepsze warunki do jazdy mają w Stalowej Woli. W Tarnobrzegu oprócz ścieżki rowerowej do Sandomierza, fani jednośladów mogą jeździć w stronę Jeziora Machowskiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie