MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Rusza wielka inwestycja drogowa w Stalowej Woli. Ulica Okulickiego po przebudowie przypominać będzie ogród. Zobacz zdjęcia

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Ulica Okulickiego zmieni się nie poznania, będzie zatopiona w zieleni i bezpieczna dla ruchu
Ulica Okulickiego zmieni się nie poznania, będzie zatopiona w zieleni i bezpieczna dla ruchu Greentec Wojciech Bobek
Rusza przebudowa odcinka ulicy Okulickiego od ronda przy Zakładzie Budowlano Remontowym do powstającego łącznika z ulicą Przemysłową. Pierwsze maszyny wjadą w środę.

Często zalewany przy intensywnych opadach odcinek zmieni się. Nowe nasadzenia, pasy zieleni ze szpalerami kolorowych drzew i krzewów, bezpieczne zatoki i parkingi oraz miejsca do odpoczynku to będzie nowy krajobraz ulicy.  

Aktualnie miejsca postojowe znajdują się pomiędzy pasami jezdni, a pasami zieleni z przylegającym chodnikiem. Chcąc poprawić bezpieczeństwo ulicy Okulickiego, konieczne będzie umieszczenie miejsc zajmowanych przez parkujące samochody w taki sposób, by nie zasłaniały widoczności pieszym przechodzącym przez pasy oraz by możliwe było zapewnienie im bezkolizyjnych dróg manewrowych. 

Z decyzją o modernizacji układu drogowego oraz niezbędnej i pilnej przebudowie instalacji kanalizacyjnej, wynikła konieczność wymiany drzew rosnących na tej sieci. Istniejąca kanalizacja jest obecnie silnie przeciążona, niewydolna i wymaga modernizacji z powodu niewystarczającej przepustowości w przypadku nawalnych opadów deszczu. Generuje to okresowe podtopienia terenu destrukcyjnie wpływające na ogólny stan infrastruktury, a także pośrednio na stan zieleni. Wymiana infrastruktury podziemnej wyeliminuje ryzyko jej napraw, dzięki czemu, wraz z odsunięciem nowych drzew od sieci, zniknie problem kolizji zieleni z sieciami oraz konieczności awaryjnego usuwania drzew. Wybrana koncepcja zagospodarowania terenu jest optymalna z punktu widzenia poprawy bezpieczeństwa, wprowadzenia większej ilości miejsc parkingowych oraz uporządkowania infrastruktury przy jednoczesnym wygospodarowaniu przestrzeni dla znacznej ilości zieleni.  

Zaplanowano dwa nowe pasy zieleni, każdy po 3 m, całkowicie wolne od sieci podziemnej, a więc zapewniające trwały rozwój drzew w tym miejscu. Będą je tworzyły wysokie drzewa (w momencie zakupu o wysokości 6 metrów, docelowo 15-20 m), uzupełnione warstwą krzewów, pełniących rolę izolacyjno-osłonową i ozdobną.  Uporządkowana zostanie infrastruktura nadziemna i podziemna, umożliwiając posadzenie 130 drzew oraz 3160 metrów kwadratowych krzewów.

Wśród drzew rosnących obecnie w pasie drogowym ulicy Okulickiego dominują modrzewie europejskie, które jako gatunki iglaste, zgodnie z siedliskiem rosnące w terenach górskich, są gorzej przystosowane do trudnych warunków miejskich, zwłaszcza ulicznych. Ich stosowanie w takich miejscach wynikało z chęci szybkiego zazieleniania.  

Większość zinwentaryzowanych drzew zdradza problemy z witalnością, które nawarstwiały się przez lata pomimo ich młodego wieku. Wiele z nich rośnie na istniejących instalacjach podziemnych, co w przypadku starej infrastruktury prowadzi do narastającej liczby awarii i konieczności nagłych napraw. W takich przypadkach skutkuje to usuwaniem drzew i nie wiąże się później z ich odtwarzaniem. Nawet jeśli udałoby się doprowadzić do zachowania części z nich, to w przyszłości, po ich obumarciu nie byłoby już możliwości zastąpienia ich nowymi, dużymi drzewami. W związku z tym podjęto decyzję o usunięciu drzew, przebudowaniu kanalizacji, przebudowaniu całej infrastruktury podziemnej i układu drogowego w taki sposób, by był bezpieczny, bezkolizyjny, czytelny. Zaplanowano dwa nowe pasy zieleni, każdy po 3 m, całkowicie wolne od sieci infrastruktury podziemnej, a więc zapewniające trwały rozwój drzew w tym miejscu. Będą je tworzyły wysokie drzewa (w momencie zakupu o wysokości ok. 6m, docelowo ok. 15-20 m), uzupełnione warstwą krzewów, pełniących rolę izolacyjno-osłonową i ozdobną. 

W ramach nowego układu drogowego uporządkowana zostanie infrastruktura nadziemna i podziemna, umożliwiając posadzenie 130 drzew oraz 3160 m2 krzewów. Projektowane gatunki zostały dobrane w taki sposób, aby jak najlepiej znosiły trudne warunki miejskiej wyspy ciepła i wzmożonego wpływu komunikacji. Zwarte szpalery dużych drzew o gęstych koronach realnie zwiększą zacienienie chodników, ulic i parkingów. Wszystkie gatunki charakteryzują się atrakcyjną formą, kolorem, kwitnieniem oraz zmiennością dostosowaną do pór roku. Zaproponowano wprowadzenie szpalerów z osiągającej do 20 metrów wysokości leszczyny tureckiej (Corylus colurna) oraz dodatkowych sosen drobnokwiatowych ‘Glauca’ (Pinus parviflora ‘Glauca’) w obrębie ogródka kieszonkowego. 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie