Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Album przypomina Tadeusza Gajdę „Tarzana”, Żołnierza Wyklętego

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Okładka książki o Tadeuszu Gajdzie pseudonim „Tarzan”
Okładka książki o Tadeuszu Gajdzie pseudonim „Tarzan” Archiwum
Fundacja „Biografie Codzienności” samodzielnie wydała pierwszą publikację – album „Tadeusz Gajda „Tarzan” 1924–1946” autorstwa Katarzyny Sabat.

Publikacja albumowa poświęcona jest postaci jednego z żołnierzy podziemia antykomunistycznego, dowódcy oddziału leśnego Okręgu Rzeszowskiego Narodowego Zjednoczenia Wojskowego, skazanego na karę śmierci i zamordowanego w 1946 roku w krakowskim więzieniu przy ulicy Montelupich.

Materiał źródłowy albumu pochodzi między innymi z Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, muzeów i prywatnych zbiorów. Zaprezentowany w pięciu rozdziałach odzwierciedla biografię „Tarzana” w kontekście życia prywatnego, konspiracyjnego oraz w pamięci pokoleń.

A te rozdziały to I - Dzieciństwo. Młodość. Rodzina. Gajdowie z Charzewic u boku ojca; II - Czas wojny. Miłość w czasie wojny. Początki konspiracji w Ludowym Wojsku Polskim; III - Oddział leśny „Tarzana”, trudne początki, działalność, pomoc. Współpraca. Ludzie. IV - Na ziemi tarnowskiej. Tarnowskie kontakty. Aresztowanie. Proces. Śmierć; V - Pamięć. Ekshumacja i pochówek. Współczesne formy upamiętniania.

Jak pisze we wstępie autorka albumu, pomysł opracowania publikacji poświęconej Tadeuszowi Gajdzie zrodził się z poczucia obowiazku i wdzięczności wobec człowieka, który złożył największą ofiarę na ołtarzu ojczyzny. „Ukazanie sylwetki bardzo młodego, pełnego patriotyzmu tragicznego bohatera, powinno wspomagać współczesne pokolenie w poszukiwaniu tożsamości oraz rozumieniu wolności, o której mówił Jan Paweł II nie można ją tylko posiadać i używać, trzeba ją stale zdobywać przez prawdę”. Autorka dodaje, że praca, oprócz celu popularytorskiego, jest próbą wzmocnienia poczucia identyfikacji społeczeństwa regionu nadsańskiego z lokalnymi bohaterami - milczącymi, nieproszącymi o zaszczyty, powoli zacierającymi się w pamięci.

Tadeusz Gajda urodził się 15 lutego 1924 roku w Charzewicach (dziś to osiedle Stalowej Woli). Ukończył szkołę powszechną i trzy klasy w Państwowym Gimnazjum w Nisku. W 1941 roku wstąpił do Narodowej Organizacji Wojskowej w Nisku. Po wojnie oddział Tadeusza Gajdy ochraniał ludność wiejską przed samowolą władzy komunistycznej, rozbrajał posterunki Milicji Obywatelskiej.

Jego szczątki zostały odnalezione w 2017 roku. 4 października 2019 roku trumna z prochami Tadeusza Gajdy została złożona w grobie na cmentarzu parafialnym w Rozwadowie.

od 16 latprzemoc
Wideo

CBŚP na Pomorzu zlikwidowało ogromną fabrykę „kryształu”

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie