Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Dożynki to dzień radości za otrzymaane plony i wdzięczności Bogu

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Turbi, jego wykonanie wymagało dużej staranności
Wieniec Koła Gospodyń Wiejskich z Turbi, jego wykonanie wymagało dużej staranności Zdzisław Surowaniec
W niedzielę na terenie Gminnego Centrum Sportowo - Rekreacyjnego i Kulturalnego w Pysznicy zorganizowane zostały XIX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego. Gwiazdą wieczoru był zespół Andre.

XIX Dożynki Powiatu Stalowowolskiego rozpoczęła uroczysta Msza Święta Dziękczynna w Kościele Parafialnym Podwyższenia Świętego Krzyża i świętego Jana Chrzciciela w Pysznicy o godzinie 13. Poświęcone na niej zostały wieńce z gmin z terenu powiatu.

Po Mszy świętej tradycyjny dożynkowy korowód z udziałem Grup Wieńcowych, Orkiestry Dętej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli, zespołów artystycznych, przedstawicieli władz i społeczności lokalnych gmin powiatu oraz zaproszonych gości przeszedł na teren Gminnego Centrum Sportowo - Rekreacyjnego i Kulturalnego w Pysznicy, gdzie rozpoczęły się oficjalne uroczystości.

Starostami dożynek byli Bożena Molonka i Janusz Bąk. Starosta stalowowolski Janusz Zarzeczny mówił o wartości chleba w polskiej kulturze, gdzie opuszczony kawałek chleba był całowany „dla darów nieba”. - Tak jak nasi ojcowie i dziadowie, pragniemy się cieszyć z tego, że żniwa dobiegły końca, a w naszych domach nie zabraknie na słołach codziennego chleba i innych plonów ziemi - mówił starosta.

- Z wielką wdzięcznościa, szacunkiem oraz podziwem dla ciężkiej pracy rolników spoglądamy na dorodny bochen chleba i przepiękne wieńce dożynkowe, prrzyniesione przez delegacje z poszczególnych gmin powiatu stalowowwolskiego. Świadczą one o dobrych tegorocznych zbiorach. Aura też była ddla naszego powiatu łaskawa. Mamy więc powody do radości i wdzięczności Bogu - mówił starosta.

Wójt Pysznicy Tadeusz Bąk powiedział: - W wieńcach dożynkowych kryje sie radość z pomyślnie zakończonych żniw, wdzięczność za zbiory, ale przede wszystkim mozolna praca i codzienna troska mieszkańców wsi oraz ich wielkie przywiązanie do tradycji.

- W tym roku my Polacy świętujemy stulecie odzyskania niepodległości, wywalczonej przez naszych przodków, którzy na tej ziemi żyli i którzy ją pielęgnowali. Dbajmy o naszą ojczyznę, o wychowywanie w duchu patriotycznym, by kolejne pokolenia też mogły cieszyć się z wolnej Polski. Niech ten dzień będzie wypełniony radością i wdzięcznością za otrzymane plony.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie