MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Konserwator zabytków zaleca nadzór archeologiczny nad rewitalizacją rozwadowskiego rynku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Na kolorowo wizualizacja przebudowy rynku w Rowadowie, niżej tak wyglądał ratusz w Rozwadowie
Na kolorowo wizualizacja przebudowy rynku w Rowadowie, niżej tak wyglądał ratusz w Rozwadowie Archiwum
Aby mogła ruszyć przebudowa płyty głównej rynku w Rozwadowie, projekt musiał uzyskać pozytywną opinię konserwatorską. Pojawiły się w niej zalecenia, odnoszące się głównie do doprecyzowania Ratusza oraz zlecające nadzór archeologiczny nad pracami budowlanymi.

Ratusz w Rozwadowie zajmował centralną część Rynku. Jego powstanie datuje się XVIII wiek. 1 sierpnia 1944 roku w czasie działań wojennych wpadł do jego środka pocisk, wskutek czego doszło do pożaru. Pozostałości rozebrano.

- W projekcie został on zaznaczony schematycznie w formie prostokąta. Tymczasem, jak wynika z bogatego materiału ikonograficznego, jego forma była rozczłonkowana. Od strony zachodniej elewacja zamknięta była dwoma skrajnymi ryzalitami połączonymi podcieniem arkadowym wspartym na czterech filarach. Poza tym do elewacji południowo-zachodniej przylegała przybudówka wzniesiona na planie kwadratu nakryta dachem czterospadowym zakończonym formą wieżyczki. Stąd też rzut Ratusza wymaga wiernego odzwierciedlenia jego formy w projektowanej płycie Rynku - uważa Dominik Komada, kierownik tarnobrzeskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zbytków w Przemyślu.

Podczas prac ziemnych należy uwzględnić nadzór archeologiczny, gdyż nie można wykluczyć obecności innych znalezisk, czy też reliktów budowli znajdujących się w Rynku.

Technologia prac polegających na ułożeniu kostki brukowej w obrębie dawnego Ratusza, powinna uwzględniać fakt, że pozostałości po nim stwierdzono już na głębokości 30-40 centymetrów. Ważne jest również to, że przedstawiony projekt zachowuje historyczny bieg ciągów ulicznych.

Przypomnijmy, że Urząd Miasta ogłosił przetarg na rewitalizację rozwadowskiego Rynku, którą oficjalnie nazywa przywróceniem dawnego charakteru przestrzeni publicznej płyty głównej Rynku.

Płyta Rynku ma być pokryta kostką w naturalnych kolorach. Zamontowane zostaną oddające klimat miejsca słupki drogowe, ławki, w tym ławka z podpórką dla osób niepełnosprawnych, stojak informacyjny, kosze na śmieci, stojaki rowerowe, kraty ochronne pod drzewa, pompy wodne, w tym jedna z zadaszeniem, toalety z elektronicznym wrzutnikiem monet, plac zabaw o wymiarach 447,3 metry kwadratowe, siłownia, altana koncertowa, trampolina gruntowa, betonowy stół do gry w szachy i piłkarzyki.

W płytę zostanie wbudowana fontanna posadzkowa o wymiarach 30,8x3,3 metra oraz głębokości 0,6 metra. Maksymalna wysokość strumienia wody to 2,5 metra. Z nowych nasadzeń mają pojawić się krzewy i drzewa.

Zniknie zajezdnia autobusowa a jej miejsce zastąpią dwa przystanki dla miejskiej komunikacji elektrycznej. Busy i autobusy PKS będą obsługiwać pasażerów w Charzewicach, gdzie do powstał nowy punkt przesiadkowy. Szacuje się, że w centrum Rozwadowa jest obsługiwanych około sto kursów dziennie. Wokół płyty rynkowej mają powstać parkingi.

Na przebudowę Rynku i remont dawnej siedziby Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, miasto otrzymało 10 milionów złotych w ramach Miejskich Obszarów Funkcjonalnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dzień Matki. Jak kobiety radzą sobie na rynku pracy

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie