Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Miasto tnie planowane na 2020 rok wydatki

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Superior Poland (dawne Uniwheels) po zaprzestaniu produkcji w połowie marca, wznosił działalność w jednym z dwóch zakładów
Superior Poland (dawne Uniwheels) po zaprzestaniu produkcji w połowie marca, wznosił działalność w jednym z dwóch zakładów Zdzisław Surowaniec
Epidemia koronawirusa wpływa na finanse i część inwestycji Stalowej Woli zostało zawieszonych. Już wiadomo, że dochody do miejskiej kasy od przedsiębiorców będą mniejsze, ale za wcześnie na wyliczanie jak duże będą ubytki.

- Jednak daleki jestem od czarnowidztwa. Na razie nie mówimy o potrzebie radykalnego przemodelowania finansów. Wpływy podatku od nieruchomości za marzec i kwiecień nie odbiegają znacząco od zaplanowanych – zapewnia skarbnik miasta Michał Buwaj. Są nawet przedsiębiorstwa, które pracują pełną parą. Jak nam powiedział pracownik Thoni Alutec – firmy z „aluminiowej doliny” - mają teraz więcej zamówień niż przed epidemią.

Przed dwoma miesiącami duża firma z branży aluminiowej Superior Industries zawiesiła działalność w dwóch zakładach w Stalowej Woli „w związku z epidemią koronawirusa” - jak tłumaczono w komunikacie. Firma już wznowiła działalność i pracuje na pięćdziesiąt procent. Prawdopodobnie dlatego, że jest producentem felg aluminiowych, a przemysł samochodowy jest w zapaści.

Pomoc miasta będzie skierowana głównie dla małych i średnich firm z branż handlowych i usługowych takich jak: gastronomia, hotelarstwo, kosmetyczna, eventowa, turystyczna, transportowa a więc te, które najbardziej cierpią w związku z kwarantanną. Jest dla nich propozycja zwolnienia z podatku od nieruchomości na trzy najbliższe kwartały do końca 2020 roku, dla firm z wymienionych branż, działających na powierzchni do 150 metrów kwadratowych. Będą musiały wykazać, że straciły płynność finansową w związku z epidemią. Osoby wynajmujące powierzchnie innym, będą podlegały zwolnieniu jeżeli pomniejszą czynsz o podatek od nieruchomości swoim najemcom. Szacuje się, że firm, które będą mogły zostać objęte zwolnieniem jest 800. Ma to kosztować miasto 2 miliony złotych.

Prezydent nie ukrywa, że czeka nas kryzys ekonomiczny. Urząd Miasta, jak i podległe mu jednostki, będą zaciskać pasa jeżeli chodzi o wydatki, zakupy, które nie są niezbędne do funkcjonowania. Z działań, przynajmniej na ten rok wypadła budowa krytego lodowiska, drugiego zadaszenia (balonu) dla boiska na Hutniczej, wydatki na zadania rekreacyjne, budowę placów zabaw.

W pierwszym etapie miasto z miejskiego budżetu przeznaczy na pomoc firmom, których biznesy ucierpiały z powodu koronawirusa 7 milionów złotych. Cięcia będą dotyczyć wydatków na wydarzenia kulturalne, parkingi, podwórka, place zabaw, administrację publiczną. Budżet ma być utrzymany bez zaciągania kredytów. Nie są zagrożone inwestycje mieszkaniowe, drogowe, rozwojowe, realizowane z dofinansowaniem zewnętrznym. Ma być zachowana płynność finansowana spółek miejskich i zakładów budżetowych.

Z pozycji budżetowych miasta nie znikną inwestycje związane z budownictwem mieszkaniowym wielorodzinnym, inwestycjami drogowymi dofinansowanymi z Funduszu Dróg Samorządowych, stworzeniem nowej strefy gospodarczej dla dużych inwestorów. „Program Norweski” i środki o jakie miasto się stara w jego ramach będzie przewartościowany, aby ściślej współpracować z biznesem.

- Spodziewałem się gorszej sytuacji. Sytuacja nie jest idealna, ale jest stabilna. W tym momencie nie ma katastrofy, zapaści finansów – ocenia skarbnik Michał Buwaj.

Bez pomocy nie będą pozostawione średnie i duże firmy. Niektóre z nich już zawiesiły produkcję całkowicie lub częściowo przez przerwanie łańcucha dostaw. Oni również będą mogli ubiegać się o odroczenie płatności podatku od nieruchomości, bez naliczania odsetek i opłaty prolongacyjnej. Ta forma pomocy może kosztować miasto 3 miliony złotych. Ponadto milion złotych ma zostać przeznaczone na dokapitalizowanie Regionalnego Funduszu Pożyczkowego na udzielanie poręczeń dla firm, które znajdą się w trudnej sytuacji ekonomicznej. Inne działania to umorzenie czynszów dla przedsiębiorców, którzy prowadzą swoje biznesy w lokalach należących do miasta, zmiana deklaracji śmieciowej oraz opłat śmieciowych dla firm, które ograniczyły działalność handlową, usługową, produkcyjną ze względu na znaczący spadek obrotów przez epidemię.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie