Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Stalowa Wola. Motylowa przestrzeń powstała dzięki mieszkańcom bloku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Tam, gdzie wcześniej było klepisko i chwasty, powstał klomb z zielenią i kolorowymi budkami
Tam, gdzie wcześniej było klepisko i chwasty, powstał klomb z zielenią i kolorowymi budkami Zdzisław Surowaniec
Spotkanie podsumowujące realizację dwóch projektów społecznych zorganizowane przez mieszkańców bloku przy ul. 1go Sierpnia 22 w Stalowej Woli oraz Zespół ds. organizowania społeczności lokalnej – Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Stalowej Woli.

Spotkanie w dniu 10 października było okazją do podsumowania realizacji dwóch społecznych projektów, które dzięki wielkiemu zaangażowaniu mieszkańców bloku przy ul. 1 go Sierpnia 22 zmieniły wizerunek bloku i Osiedla Fabrycznego w Stalowej Woli.

Teren przy bloku był zdewastowany i zaniedbany przez wiele lat. Ogrodzenie było wyłamane a resztki zieleni pod oknami trudno było nazwać ogródkiem. Miejsce, które jeszcze do niedawna odstraszało swoim wyglądem dziś jest powodem do dumy.

Kiedy w lutym został ogłoszony przez Fundację Banku Ochrony Środowiska konkurs grantowy „Zielona ławeczka” grupa mieszkańców zadeklarowała gotowość do podjęcia wyzwania i przygotowania projektu. Celem konkursu było zazielenienie terenów osiedlowych, zbudowanie relacji sąsiedzkich i stworzenie mini ogrodów wokół budynków.

Pierwsze spotkania planistyczne zostało zorganizowane w Klubie Wesoła Gromadka, kolejne spotkania grupy zaangażowanych osób odbywały się wymiennie w Klubie i przed blokiem. Chętnych mieszkańców do współpracy przybywało z każdym dniem. Został utworzony Zespół sąsiedzki w skład którego weszło 10 mieszkańców. Grupa mieszkańców we współpracy z Zespołem ds. organizowania społeczności lokalnej przygotowała projekt aranżacji zdewastowanego terenu przed blokiem. Istotnym jego elementem było umiejscowienie ławeczki, a także zaplanowane miejsce na domki dla motyli. Przy wsparciu Miejskiego Zakładu Budynków i Urzędu Miasta udało się złożyć wniosek o grant.

W czerwcu sąsiedzki projekt „Motylowa przestań” znalazł się w gronie 17 laureatów ogólnopolskiego konkursu. W okresie od czerwca do września miejsce przed blokiem „zakwitło”. Sąsiedzi wspólnie wysprzątali teren, wykonali ogrodzenie ogródków, zasadzili trawę, krzewy i kwiaty, stworzyli miejsce przyjazne dla motyli, a teraz dbają o te miejsca. Trudno przeliczyć ogrom włożonej pracy mieszkańców, czasu, dokupionych roślin i narzędzi. Wielkie zaangażowanie mieszkańców widoczne było na każdym etapie realizacji projektu. Podkreślić należy też wsparcie jakie mieszkańcy uzyskali z zewnątrz. Kadra i uczestnicy Warsztatu Terapii Zajęciowej wykonali domki dla motyli, które następnie zostały pomalowane i przymocowane w ogródku przez mieszkańców. Pani Maria Herecka Kużdżał pomogła w przekopaniu twardego gruntu w miejscu przy garażu, natomiast pracownicy Zakładu Administracji Budynków umocowali ławeczkę. Realizacja projektu stanowiła bodziec do upiększania kolejnych miejsc wokół bloku.

- Zespół do spraw organizowania społeczności lokalnej wspiera mieszkańców Osiedla Fabrycznego. Stosunkowo niewielkie środki finansowe przy wielkim zaangażowaniu mieszkańców oraz organizacji i instytucji są rezultatem zmian jakie obserwujemy w tej części Osiedla Fabrycznego - powiedziała Agnieszka Chruściel.

POLECAMY RÓWNIEŻ:

Największy aquapark w regionie już na finiszu


Czy mógłbyś zostać handlowcem? Test

Ruszyła budowa wielkiej tężni solankowej w Busku


Najbardziej absurdalne i najśmieszniejsze podatki


Ile zarabiają Polacy? Sprawdź, czy wiesz!


emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie