Stalowa Wola. Remont wnętrz Miejskiego Domu Kultury za norweskie pieniądze potrwa dwa lata i pół roku

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec

Wideo

Po remoncie sali widowiskowej, która służy też jako Kino Wrzos, małego kina, które będzie pełnić funkcje także teatralnej i muzycznej sali, obiekt ma się zmienić nie do poznania i czerpać z najnowocześniejszych technologii.

To będzie „operacja na żywym organizmie” - stwierdził prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny podczas zdalnej konferencji prasowej zorganizowanej w czwartek.

Przypomnijmy, że gmina Stalowa Wola pozyskała ponad 15 milionów złotych dofinansowania na remont sali widowiskowej w Miejskim Domu Kultury. Środki pochodzą z funduszy norweskich w ramach Programu Kultura.

Na realizację 20 projektów Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało ponad 240 milionów złotych. Konkurencja była ogromna bo ocenie podlegały 224 wnioski.

Stalowa Wola rywalizowała o dofinansowanie w ramach działania „Restauracja i rewitalizacja dziedzictwa kulturowego”, do którego wpłynęło 131 wniosków. Gminny projekt znalazł się na zwycięskiej liście jako jeden z szesnastu pod nazwą „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego”. Całkowity koszt zadania to 19 milionów 654 tysięcy złotych. 15 milionów 908 tysięcy złotych to kwota kwalifikowana, a przyznana dotacja to 13 milion ow 522 tysięcy złotych. Koszty (wydatki) kwalifikowane to takie koszty, na których pokrycie może zostać przyznana unijna pomoc.

- 13,5 miliona złotych pozwoli dostosować wnętrza domu kultury do nowych czasów, spełnia marzenia pracowników i uczestników zajęć kulturalnych - mówił podczas spotkania z dziennikarzami prezydent Stalowej Woli Lucjusz Nadbereżny.

Realizacja zadania ma się rozpocząć w styczniu 2021 roku i potrwać półtora roku. W sali widowiskowej pojawi się 725 nowych, wygodnych foteli, które nie będą „grały” w czasie ich składania, zmieniona zostanie geometria sali (podłoga będzie pochyła, dzięki czemu poprawi się widoczność tego, co się będzie działo na scenie). Pojawi się nowe energooszczędne oświetlenie, podjazdy dla osób niepełnosprawnych, komunikaty pisane Braillem dla niedowidzących, pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących. Pełną modernizację przejdzie scena, powstanie zapadnia, inteligentne oświetlenie, udźwiękowienie i kurtyny.

Będzie odnowione zaplecze, w tym garderoby, pokoje socjalne, magazynowe. Mała sala kinowa zostanie zmieniona na salę muzyczno-taneczno-teatralną.

Poseł Rafał Weber wyraził nadzieję, że dzięki remontowi dom kultury będzie miejscem jeszcze bardziej liczniej odwiedzanym, bo „Stalowa Wola kulturą stoi”. Świadczy o tym powstające Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego i wspieranie szkoły muzycznej.

Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Marek Gruchota wyjaśnił, że wszystkie te działania nie miałyby sensu, gdyby nie społeczność i działania jakie zostaną podjęte, aby kultywować lokalne dziedzictwo. Główny nurt ma się skupić wokół szeroko pojętego kultywowania tradycji lasowiackich, w tym powstanie w regionie Klastra Lasowiackiego, skupiającego ponad 80 aktywnie działających podmiotów. To także pielęgnowanie relacji społeczności Zespołu Pieśni i Tańca „Lasowiacy”, która rozsiana po całym świecie liczy 2,5 tysiąca członków.

Ma być także pielęgnowana i przypominana kultura żydowska, która kwitła w Rozwadowie - dzisiejszym osiedlu miasta. Do programu została włączona również współpraca z Ukrainą.

Dom Kultury, jego socrealistyczna architektura, będą oparte na dziedzictwie pisarskim Leopolda Tyrmanda, o którym przypomniano podczas odbywającego się niedawno Festiwalu. Festiwalu doczeka się także Stanisław Steczkowski, człowiek legenda, dyrygent chóralny, twórca i założyciel wielu chórów. Znany pedagog i krzewiciel kultury muzycznej w mieście. To dziedzictwo ma promować także jego córka Agata Steczkowska.

Remont Miejskiego Domu Kultury rozpocznie się na początku przyszłego roku. Na ten czas organizacja zajęć będzie się odbywać w różnych częściach miasta i obiektach.

Warto przy tym wspomnieć, że gdyby radni miejscy podjęli uchwałę o „mieście wolnym od ideologii LGTB”,która i tak nie ma prawnego znaczenia, miasto nie dostałoby pieniędzy z funduszy norweskich.

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

P
PINOKIO

ZAPADNIA KONIECZNIE;. ZAWSZE TAK SIĘ POZBYWAŁO PRZECIWNIKÓW...

Dodaj ogłoszenie