Stalowa Wola. Sobotni finał 32. Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków. Wygrał kolarz z Czech [ZDJĘCIA, WIDEO]

Zdzisław Surowaniec
Czeski kolarz Jan Barta z Elkov-Kasper wygrał rozgrywany po raz 32 Wyścig Solidarności i Olimpijczyków Zdzisław Surowaniec
Czeski kolarz Jan Barta z grupy Elkov-Kasper wygrał rozgrywany po raz 32 Wyścig Solidarności i Olimpijczyków. Ostatniego dnia zmagań w sobotę 26 czerwca zawodnicy ścigali się na etapie Ostrowiec Świętokrzyski – Stalowa Wola na dystansie 165 kilometrów.

Finałowy odcinek do Stalowej Woli wygrał Holender Casper van Uden z Development Team DSM. To była jego druga wygrana w tym wyścigu. Drugie miejsce zajął także Holender Coen Vermeltfoort z VolkerWessels, a trzecie Alan Banaszek z HRE Mazowsze Serce Polski.

Jan Barta, który wygrał czwarty etap, w klasyfikacji generalnej pokonał kolegę z drużyny Jakuba Toupalika. Podium dopełnił Van Uden, który na trzecie miejsce wskoczył dzięki bonifikacie.

Jak czytamy na portalu „Rowery” ostatni z etapów tegorocznej edycji Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków poprowadził kolarzy stosunkowo płaską trasą z Ostrowca Świętokrzyskiego do Stalowej Woli. Na dystansie 165 kilometrów znalazły się trzy lotnej premie i jedna górska, wyznaczona na sandomierskim rynku.

Martyna Maria Kobylińska na portalu „Rowery” relacjonowała: „W Sandomierzu jako pierwsi podjazd pod rynek zaczęli kolarze Mazowsza. Na bruku peleton rozbił się w drobny mak, jednak kilka kilometrów dalej, gdy zjechano na szeroką, płaską drogę, wszystko się ponownie połączyło.

Na etapie było sporo ucieczek ale ostatni odjazd został skasowany na kilka kilometrów przed lotną premią w Nisku, gdzie pierwszy finiszował Tomas Barta (Topforex), przed Patrykiem Stoszem (Voster ATS) i Alanem Banaszkiem. Chwilę później z peletonu zaatakowali Paweł Franczak (Voster ATS) i Jason van Dalen (Metec - Solarwatt), którzy szybko uzyskali 45 sekund przewagi.

Dwójka rozegrała między sobą premię górską w Pysznicy i na 18 kilometrów przed metą legitymowała się 30-sekundową przewagą nad peletonem prowadzonym przez zawodników Elkov-Kasper. Kolarze czeskiej grupy utrzymali wyścig w ryzach i w Stalowej Woli do uciekinierów mieli już tylko 12 sekund straty.

Etap skończył się sprintem z grupy, a tu po raz drugi w tym tygodniu najszybszy okazał się Casper van Uden, dając zespołowi DSM drugie etapowe zwycięstwo i sobie miejsce na podium wyścigu”.