Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Szpital w Stalowej Woli rozpoczął udrażnianie tętnic w kończynach dolnych

Zdzisław Surowaniec
Kardiolog doktor Grzegorz Hys i doktor habilitowany medycyny Andrzej Paluszkiewicz - chirurg naczyniowy, podczas zabiegu udrażniania tętnicy w nodze.
Kardiolog doktor Grzegorz Hys i doktor habilitowany medycyny Andrzej Paluszkiewicz - chirurg naczyniowy, podczas zabiegu udrażniania tętnicy w nodze. Zdzisław Surowaniec
Czterech pacjentów ze Stalowej Woli i z Niska odzyskało w poniedziałek w szpitalu w Stalowej Woli władzę w nogach po przeprowadzonym po raz pierwszy zabiegu udrażnianie zarośniętych przez blaszki miażdżycowe tętnic.

Poszerzanie naczynia

Metoda zastosowana do leczenia kończyn jest podobna do leczenia choroby wieńcowej serca i polega na poszerzeniu naczynia zwężonego przez blaszki miażdżycowe balonem angioplastycznym pod kontrolą promieni rentgenowskich oraz wprowadzeniu stentu (rusztowania), który zabezpiecza przed ponownym zwężaniem.

W historii szpitala rozpoczęła się nowa era zabiegów wewnątrznaczyniowych. Tym samym szpital potwierdził swoją wysoką pozycję w świecie medycyny. Udrażnianie tętnic nóg pozwala uniknąć ich amputacji, a po mało inwazyjnym zabiegu pacjenci na drugi dzień wracają do domu na własnych nogach.

- My Polacy mamy skłonność do krytykowania i marudzenia, tymczasem śmiertelność w Polsce zmniejszyła się w ostatnich latach na skalę niespotykana w naszych dziejach - powiedział na wtorkowej konferencji prasowej w szpitalu kardiolog Marek Ujda kierujący Oddziale Kardiologii Inwazyjnej i Angiologii, gdzie czwórka pacjentów była przygotowywana do zabiegów. Powiedział, że choroby serca są głównym "mordercą", a z chorobami serca związana jest praca naczyń obwodowych.

- Przeprowadzone zabiegi związane z chirurgią naczyniową to kolejny wielki krok dla naszego szpitala - ocenił dyrektor Mirosław Leśniewski. Zabiegi te wykonywane są w nowoczesnej Pracowni Radiologii Zabiegowej, wyposażonej i prowadzonej przez GVM Carint z Krakowa, który jest dla szpitala prywatnym partnerem. Carint wyposażył pracownię w super nowoczesny sprzęt i zleca pracę wysokiej klasy specjalistom. - Szpitala nie byłoby stać na taki sprzęt i zatrudnianie takich specjalistów - stwierdził dyrektor. W tej pracowni prowadzone są od grudnia zabiegi ablacji likwidujące arytmię serca.

Zabiegi wewnątrznaczyniowe wymagają ścisłej współpracy radiologów zabiegowych, chirurgów naczyniowych i kardiologów. Dzięki takiej współpracy, doktor habilitowany medycyny Radosław Pietura (radiolog), doktor habilitowany medycyny Stanisław Bartuś (kardiolog) i doktor habilitowany medycyny Andrzej Paluszkiewicz (chirurg naczyniowy) wykonali pierwsze w Stalowej Woli zabiegi na naczyniach obwodowych. Przeprowadzono je u pacjentów prowadzonych przez kardiologa dr. Grzegorza Hysa.

- Wyzwaniem dla naszego szpitala będzie wprowadzenie kolejnych, nowoczesnych metod terapii chorych z chorobami sercowo - naczyniowymi, ale także neurologicznymi oraz nowotworowymi - zapowiedział dr Ujda. Ma się poprawić również leczenie udarów, które odpowiadają za dużą śmiertelność pacjentów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie