MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Tarnobrzeg się zmienił - krajobraz po pierwszej turze wyborów

Grzegorz LIPIEC
Przy urnach decydowaliśmy o tym, kto będzie rządził naszymi małymi ojczyznami przez najbliższe cztery lata. Ważne wybory w drugiej turze.
Tarnobrzeg się zmienił - krajobraz po pierwszej turze wyborów

W niedzielę decydowaliśmy o tym, kto będzie zasiadał w radach miejskich, gminnych, Radzie Powiatu. W Nowej Dębie oraz w Baranowie Sandomierskim już znamy nazwiska włodarzy. Dogrywki wyłonią prezydenta Tarnobrzega oraz wójtów Gorzyc i Grębowa.

Pył po wyborach samorządowych już powoli opada. Specjalnie dla Państwa podsumowujemy niedzielny bój przy urnach.

ZMIANA WARTY W TARNOBRZEGU

W wyborach do 21-osobowej Rady Miejskiej nie brakowało niespodzianek. Rządząca Tarnobrzegiem od początku istnienia lokalnego samorządu prawica poniosła porażkę. Tarnobrzeskie Porozumienie Prawicy oraz Prawo i Sprawiedliwość zdobyły osiem mandatów. Nawet dodając do tego jeden głos Polskiego Stronnictwa Ludowego to i tak przewagę zyskuje dziewięciu radnych Platformy Obywatelskiej oraz trzech rajców Tarnobrzeskiej Lewicy. Najmłodsi radni mają po 32 lata i są nimi: Sławomir Partyka, Łukasz Dybus - obaj z Platformy Obywatelskiej oraz Tadeusz Gospodarczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego. Najstarszym rajcom tym razem jest 76-letni Kazimierz Kwiatkowski z Platformy Obywatelskiej.

Najwyższym poparciem wśród nowych radnych cieszy się Norbert Mastalerz z Tarnobrzeskiej Lewicy, który zdobył aż 673 głosy. Na drugim biegunie poparcia znajduje się Anna Kaczorowska z Polskiego Stronnictwa Ludowego, która wybory zakończyła z zerowym dorobkiem.

W porównaniu ze składem Rady Miejskiej V kadencji, na posiedzeniach tego organu nie zobaczymy już: Juranda Lubasa - pięć kadencji zasiadania w Radzie Miejskiej, Wincentego Wołkowicza, Tadeusza Zycha - wszyscy z Tarnobrzeskiego Porozumienia Prawicy, Jana Grębowca, Barbary Kłeczek, Stanisława Wiącka - z Prawa i Sprawiedliwości czy też Marka Gosztyły z Platformy Obywatelskiej.

MASTALERZ WYGRYWA Z DZIUBIŃSKIM

Jan Dziubiński z Tarnobrzeskiego Porozumienia Prawicy przegrał w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Tarnobrzegu ze swoim odwiecznym rywalem Norbertem Mastalerzem z Tarnobrzeskiej Lewicy. Co ciekawe, kandydat lewicy nie tylko uzyskał wysokie poparcie w osiedlach miejskich, ale także i w rolniczych, wygrywając na przykład na Wielowsi, dotychczasowym bastionie tarnobrzeskiej prawicy. Osiedlu jakże brutalnie dotkniętym przez tegoroczną powódź.

Na Norberta Mastalerza zagłosowało 8071 osób, czyli aż o 2302 wyborców więcej niż cztery lata temu. Jan Dziubiński otrzymał 6654 głosy i to właśnie wspomnianą wyżej dwójkę zobaczymy w drugiej turze, która odbędzie się 5 grudnia.
Na trzecim miejscu wbrew sondażom znalazł się Tadeusz Gospodarczyk z Polskiego Stronnictwa Ludowego, który uzyskał 2535 głosów. Janusz Kropornicki z Platformy Obywatelskiej, zdobył tylko 1955 głosów.

POWIAT DLA PLATFORMY

Rada Powiatu Tarnobrzeskiego ziemskiego składa się z 17 radnych. Po niedzielnych wyborach najwięcej mandatów zdobyła Platforma Obywatelska, która ma sześciu radnych. Pięciu rajców pochodzi z Prawa i Sprawiedliwości, czterech z Forum Samorządu Powiatu Tarnobrzeskiego, a po jednym z Polskiego Stronnictwa Ludowego oraz Porozumienia Dla Powiatu Tarnobrzeskiego. Kto zostanie wybrany na nowego starostę? Zawiązująca się koalicja Platformy, Forum Samorządu Powiatu Tarnobrzeskiego oraz Polskiego Stronnictwa Ludowego będzie zapewne forowała kandydaturę Mirosława Pluty.

Tarnobrzeg się zmienił - krajobraz po pierwszej turze wyborów

ZWYCIĘZCY W NOWEJ DĘBIE I BARANOWIE

Równie twarda i zażarta walka miała miejsce w wyborach włodarzy miast i gmin powiatu tarnobrzeskiego. Najszybciej, bo już w poniedziałek około godziny 1 w nocy, swój wyborczy sukces mógł świętować Wiesław Ordon. Burmistrz Nowej Dęby został wybrany na kolejną kadencję, a jako że nie miał żadnego konkurenta to w gminie oddawano głosy poparcia i głosy negatywne. Zagłosowano na "tak".

W Baranowie Sandomierskim skończyła się era Mirosława Pluty. Były burmistrz zostanie najprawdopodobniej radnym powiatowym, a jego następcą został Jacek Hynowski, były wicestarosta tarnobrzeski. Jacek Hynowski zmiażdżył w pierwszej turze wyborów Marka Mazura z Prawa i Sprawiedliwości, zdobywając 61,2 procent głosów. W Gorzycach i w Grębowie będą musiały się odbyć wyborcze dogrywki. W Gorzycach w drugiej turze zmierzą się ze sobą obecny wójt Marian Grzegorzek oraz były wójt Stanisław Krawiec, a w Grębowie Kazimierz Skóra, były szef Rady Powiatu Tarnobrzeskiego z rządzącą od 20 lat gminą Zuzanną Paduch.

O tym, kto zostanie prezydentem Tarnobrzega, a także zasiądzie w fotelach wójta Gorzyc oraz Grębowa przekonamy się już po 5 grudnia, kiedy to odbędzie się druga tura wyborów samorządowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie