Tarnobrzescy radni zmienili nazwę z Jeziora Machowskiego na...

  Tarnobrzescy radni zmienili nazwę z Jeziora Machowskiego na Jezioro Tarnobrzeskie

  kat

  Echo Dnia Podkarpackie

  Aktualizacja:

  Echo Dnia Podkarpackie

  Nie Jezioro Machowskie, lecz Jezioro Tarnobrzeskie, tak będzie brzmiała nazwa zalewu, jakie powstał po byłym wyrobisku siarki w Machowie. O zmianie nazwy decydowali radni Tarnobrzega, podczas czwartkowej sesji.
  Trzepocząca na plaży flaga Tarnobrzega ma przypominać o związku jeziora z miastem

  Trzepocząca na plaży flaga Tarnobrzega ma przypominać o związku jeziora z miastem ©kat

  W październiku ubiegłego roku radni Tarnobrzega podjęli uchwałę w sprawie wystąpienia o ustalenie urzędowej nazwy "Jezioro Machowskie" akwenowi, jaki powstał po zalaniu byłego wyrobiska siarki. Po kilku miesiącach funkcjonowania nazwy, która nie została jeszcze oficjalnie zatwierdzona przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, władze miasta zdecydowały, że nazwę trzeba zmienić.

  - Powstanie zbiornika to przyszłość dla Tarnobrzega, dlatego z perspektywy promocji miasta, zauważenia go na scenie krajobrazowej i turystycznej wskazane jest, aby jezioro, które powstało po byłym wyrobisku siarki nosiło nazwę "Jeziora Tarnobrzeskiego" - argumentował prezydent Norbert Mastalerz, pomysłodawca zmian.
  - Nazwa Jezioro Machowskie nawiązuje do nazwy miejscowości Machów, która została włączona w granice Tarnobrzega i nie widnieje na mapach. Fakt ten może utrudniać przybywającym turystom w odnalezieniu i kojarzeniu jeziora z miastem Tarnobrzeg.

  Większość radnych przyjęła propozycję zmiany w nazewnictwie bez zastrzeżeń. Do pozostania przy dotychczasowej nazwie zachęcał radny Tadeusz Gospodarczyk. Swoje stanowisko tłumaczył między innymi tym, że nazwa Jezioro Machowskie przyjęła się i jest powszechnie używana.

  Zupełnie innego zdania był radny Leszek Ogorzałek, który przyniósł na obrady wycinek z ogólnopolskiego dziennika. - W artykule, jaki poświęcono naszemu zbiornikowi napisano, że Jezioro Machowskie, leży koło Nowej Dęby, a przecież zalew leży koło Tarnobrzega - tłumaczył radny. - Dlatego uważam, że zmiana nazwy na Jezioro Tarnobrzeskie, zapobiegnie w przyszłości lokalizacji naszego zbiornika w pobliżu sąsiednich miejscowości.

  Czytaj treści premium w Echu Dnia Plus Podkarpackim

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (41)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (41) forum.echodnia.eu

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Wideo

  Galerie zdjęć

  Zobacz koniecznie:

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Grzyby jadalne i trujące [Przykładowe zdjęcia]

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!

  Symphonica 2 Rock of Poland. Największe hity polskiej muzyki rockowej lat 80!