Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

T-Mobile chce w Stalowej Woli zamontować maszt i anteny sieci 5G. Pojawiają się fałszywe alarmy, mogą być protesty

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Maszt telefonii komórkowej miałby powstać na terenie Elektrociepłowni Stalowa Wola
Maszt telefonii komórkowej miałby powstać na terenie Elektrociepłowni Stalowa Wola Zdzisław Surowaniec
Operator komórkowy T-Mobile chce w Stalowej Woli zamontować maszt i anteny nadawczo-odbiorcze sieci 5G. Szykują się protesty, bo rozpowszechniane są kłamliwe informacje.

Mieszkańcy Stalowej Woli proszą o interwencję

Jedna z mieszkanek zaalarmowała na facebooku:

Maszt sieci 5G w Stalowej Woli w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3, Przedszkola numer 6 i Szpitala Powiatowego!!! To technologia, która nie jest zbadana pod kątem długoletniego oddziaływania na organizm ludzki. Maszt jest stawiany na bloku Żwirki i Wigury 5. Panie Prezydencie Lucjuszu Nadbereżny - mieszkańcy osiedla i rodzice dzieci proszą o interwencję.

Prezydent miasta, Lucjusz Nadbereżny wydał 19 września obwieszczenie, w którym zawiadamia o wydaniu decyzji ustalającej lokalizację inwestycji i tu trudny cytat: „dla przedsięwzięcia pod nazwą: "Budowa instalacji radiokomunikacyjnej operatora T-Mobile Polska S.A. Stalowa Wola_5908, w skład której wchodzi stalowa wieża CP.62-T1 na fundamencie żelbetowym oraz system anten nadawczo - odbiorczych wraz z kontenerem technologicznym u podstawy wieży, osprzętem, wewnętrzną instalacją zasilającą oraz ogrodzeniem terenu inwestycji, na terenie działki ewidencyjnej nr 2741/217, położonej w obrębie 0003 - Centrum w Stalowej Woli”.

Mogą poznać dokumenty

- Zainteresowani mogą w terminie 14 dni od dnia doręczenia obwieszczenia (…) zapoznać się z kompletem dokumentów w Wydziale Planowania Przestrzennego Urzędu Miasta w Stalowej Woli przy ul. Wolności 9, pokój nr 22 na I-szym piętrze budynku, w godzinach pracy Urzędu. W tym samym terminie przysługuje wniesienie odwołania do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Tarnobrzegu za pośrednictwem Prezydenta Miasta Stalowej Woli - czytamy w obwieszczeniu.

Dalej jest stwierdzenie, że odwołanie od decyzji o ustaleniu lokalizacji inwestycji winno zawierać zarzuty odnoszące się do decyzji, określając istotę i zakres żądania będącego przedmiotem odwołania oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.

Przede wszystkim jednak nie ma mowy o zainstalowaniu anteny na dachu bloku mieszkalnego. Jak się dowiedzieliśmy w Urzędzie Miasta, antena przekazująca sygnał 5G miałaby być zainstalowana na terenie Elektrociepłowni Stalowa Wola. Warto dodać, że na terenie elektrociepłowni na nieczynnym kominie bloku węglowego, jest zamontowanych wiele anten i nigdy nikt nie protestował na ich widok.

Dowody na szkodliwość

Mieszkańcy mają więc czas i możliwość wniesienia uwag czy sprzeciwów, ale muszą przedstawić dowody na szkodliwość inwestycji. Jeśli wpłyną sprzeciwy, będzie to już wieloletnią tradycją. W 2010 roku na szkole w Stalowej Woli zamontowano antenę telefonii komórkowej. Spowodowało to protesty okolicznych mieszkańców i rodziców dzieci. Niektórzy nawet żalili się na bóle głowy, jakie się u nich pojawiły. Tyle tylko, że była to siła sugestii, bo anteny jeszcze nie działały, a głowy już bolały.

Głośny był protest mieszkańców na osiedlu Charzewice, gdzie operator komórkowy chciał postawić maszt telefonii. Protest zelżał, kiedy operator podarował mieszkańcom darmowy internet. Masz stoi do dziś. Podobnie było z antenami zamontowanymi na dachu szpitala w Stalowej Woli. Szpital miał z tego zyski, a sygnał nie spowodował nawet zakłócenia wrażliwej aparatury medycznej, co wykazały badania.

Sieć 5G Plusa, jako jedyna w kraju działa w paśmie 2600 MHz TDD, wydzielonym tylko na potrzeby tej technologii. Rozwiązanie to sprawia, że operatorzy oferują najszybsze 5G w Polsce o maksymalnej szybkości technologicznej do 600 Mb/s. Ta sieć nie jest już nowością, objęta nią jest także przez Plusa Stalowa Wola, a oprócz tego na północy Podkarpacia takie miejscowości jak Tarnobrzeg, Lipa, Zaklików.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Kiedy w Polsce czterodniowy tydzień pracy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie