MKTG SR - pasek na kartach artykułów

To była ostra walka o każdy głos. W Stalowej woli zaszły poważne zmiany

Zdzisław SUROWANIEC
W dwóch gminach powiatu stalowowolskiego i w Stalowej Woli będzie druga tura wyborów. Poważne zmiany we władzach powiatu.
To była ostra walka o każdy głos. W Stalowej woli zaszły poważne zmiany

Już wiadomo, że wybory samorządowe doprowadzą do trzęsienia ziemi w Radzie Powiatu Stalowowolskiego. Prawo i Sprawiedliwość, po czterech latach rządów, traci tu władzę. Wszystko na to wskazuje, że dojdzie do koalicji Platformy Obywatelskiej, Forum Mieszkańców Powiatu i Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W Radzie Miejskiej PiS ma tyle samo radnych co w poprzedniej kadencji. Będzie mieć większość w koalicji z Forum Mieszkańców, którzy mają trzy szable. 12 głosów w dwudziestotrzyosobowej radzie daje im większość, ale nie jest to większość pozwalająca na szeroki oddech.

DOŁOŻYĆ PREZYDENTOWI

Jak się dowiedzieliśmy, będące w niewielkiej, ale jednak mniejszości pozostałe ugrupowania czyli Komitet Szlęzaka -5 radnych, Platforma Obywatelska - 4 i Sojusz Lewicy Demokratycznej - 2 prowadzą dyskretne rozmowy nad wyjęciem koalicji PiS-FM jednego posła, co pozbawiłoby ich większości. Tak się stało przed czterema laty w powiecie, kiedy to PiS pozyskał przedstawiciela PO i miał większość.

Jeżeli prezydentem zostanie po raz trzeci Andrzej Szlęzak, w Radzie Miejskiej może być bardzo ostro. Jest tam dwójka nowych radnych, którzy prawdopodobnie będą się starali dołożyć prezydentowi. To były prezydent Alfred Rzegocki, który przegrał wybory przed ośmioma laty, kiedy Szlęzak zarzucił mu pewne nieprawidłowości. Sąd oczyścił Rzegockiego z wszelkich podejrzeń, ale było to już w czasie, kiedy wszyscy zapomnieli, że był prezydentem.

KONFLIKT Z ZASTĘPCĄ

Drugą osobą, która weszła w konflikt ze Szlęzakiem jest jego były zastępca Franciszek Zaborowski. Postawił się Szlęzakowi, stanął z nim do walki wyborczej i przegrał. Ten gest przypłacił strąceniem ze stanowiska.

Ciekawostką jest to, że najmłodszym radnym w historii stalowowolskiego samorządu, a nawet regionu jest dziewiętnastoletni Adam Danaj z PiS. Wygrał, bo zmówiło się go poprzeć ugrupowanie kibiców. To będzie ciekawe doświadczenie oglądać jak sobie poradzi ten młodzieniec.
To, że najbliższe dni nie będą spokojne, świadczy oświadczenie starosty Wiesława Siembiedy, który w drugiej turze będzie konkurował ze Szlęzakiem. Ogłosił koniec grzecznej kampanii, mają się pojawić haki i serial czego prezydent nie zrobił, a co zrobił na szkodę miasta.

PASJONUJĄCY POJEDYNEK

W trzech gminach - w Bojanowie, Pysznicy i Radomyślu nad Sanem - wójtami zostali ci sami, którzy rządzili do tej pory. W dwóch gminach dojdzie do pasjonującego pojedynku. W Zaklikowie stołek zachciał się pod Ryszardem Polańskim, wójtującemu gminie od szesnastu lat. Tylko o 0,8 punktów procentowych był od niego gorszy Zdzisław Wójcik.

W Zaleszanach do gry wrócił Andrzej Karaś, który przed czterema laty stracił stanowisko wójta, na rzecz rywala z PiS Stanisława Guli. Teraz stanie z nim do ostatecznej rozprawy. W pierwszej turze Karaś przegonił wszystkich rywali, ale druga tura będzie godziną prawdy. Będzie walka na ubitej ziemi, wszystko się może zdarzyć.

Lista radnych Rady Miejskiej Stalowej Woli

Jerzy Augustyn - 410 głosów. 58 lat, był już radnym, a nawet wiceprzewodniczący Rady Miejskiej kadencji w ubiegłych latach, związany zawodowo z Wyższą Szkołą Ekonomiczną. Związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej.

Jacek Czech - 321 głosów. 57 lat, dostał się do rady z listy Komitetu Wyborczego Andrzeja Szlęzaka.

Maria Chojnacka - 138 głosów. 46 lat, dostała się do rady poprzedniej kadencji z listy Prawa i Sprawiedliwości, kiedy z mandatu zrezygnowała radna. Tym razem też jest związana z PiS.

Adam Danaj - 194 głosy. 19 lat, najmłodszy radny w historii samorządu. Dostał się z listy Prawa i Sprawiedliwości, poparty przez klub kibiców.

Robert Fila - 799 głosów. 32 lata, związany z Platformą Obywatelską. Radny powiatowy, w latach 2003-2008 pełnił funkcję szefa Kancelarii Prezydenta. Teraz startował na stanowisko prezydenta.

Małgorzata Ignarska - 246 głosów. 49 lat. Lekarz. W poprzedniej radzie zajęła miejsce po Antonim Rusinku, który zrezygnował z mandatu. Tym razem też związana z Platformą Obywatelską.

Jadwiga Jankiewicz - 213 głosów. 52 lata, dostała się do rady z listy Komitetu Wyborczego Andrzeja Szlęzaka. Nauczycielka.

Antoni Kłosowski - 281 głosów. 56 lat. Ma już bogate doświadczenie samorządowe, był radnym, a nawet przewodniczącym Rady Miejskiej. Właściciel firmy produkcyjnej, starszy Cechu Rzemieślników i Przedsiębiorców.

Elżbieta Komsa - 204 głosy. 35 lat, dostała się do rady z listy Platformy Obywatelskiej. Jest debiutantką w samorządzie.

Ewa Kosak - 186 głosów. 52 lata. Psycholog z tytułem naukowym doktora. Była radną poprzedniej kadencji z komitetu Szlęzka, powtórzyła sukces z ubiegłej kadencji i znowu dostała się z tego samego ugrupowania do samorządu.
Jerzy Magier - 323 głosy. 66 lat. Dostał się do rady z listy Prawa i Sprawiedliwości, podobnie jak w ubiegłej kadencji. Emeryt, pracował w Hucie Stalowa Wola.

Lucjusz Nadbereżny - 1268 głosów. 25 lat. Przed czterema laty był najmłodszym radnym w historii samorządu (został teraz "pobity" przez dziewiętnastoletniego kolegę. Związany bardzo emocjonalnie z Prawem i Sprawiedliwością, jeden z najbardziej gorliwych krytyków prezydenta.

Stanisław Ordon - 215 głosów. 64 lata. Dostał się do rady z listy Forum Mieszkańców. Nauczyciel matematyki w liceum, radny kadencji przed ośmioma laty.

Zbigniew Paszkiewicz - 234 głosy. 78 lat, najstarszy radny, ale bardzo sprawny, bo biorący udział w biegach ulicznych. Był już radnym i nadal będzie związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Joanna Grobel-Proszowska - 385 głosów. 61 lat, radna miejska i powiatowa poprzednich kadencji, była posłanka dwóch kadencji związana z lewicą. Specjalistka od ochrony środowiska, długoletni pracownik Huty Stalowa Wola.

Dariusz Przytuła - 521 głosów. 33 lata. Radny poprzedniej kadencji związany z Platformą Obywatelską. Jeden z bardziej aktywnych, dał się poznać także jako twórca happeningów przeciwko drogiej benzynie i za budową w sąsiedztwie Stalowej Woli drogi szybkiego ruchu.

Maria Rehorowska - 147 głosów. 76 lat. Była związana z Liga Polskich Rodzin, teraz z Prawem i Sprawiedliwością. Jedna z bardziej kontrowersyjnych osób w radzie, emocjonalnie związana z osiedlem Rozwadów.

Alfred Rzegocki - 205 głosów. 63 lata. Były prezydent, przed ośmioma laty przegrał wybory z Andrzejem Szlęzakiem. Po ośmiu latach ciszy wychodzi do publicznej działalności, tym razem związał się z Forum Mieszkańców.

Jan Sibiga - 325 głosów. 59 lat. Były wiceprezydent, gdy prezydentem był Rzegocki, po upadku spółki, której był prezesem, teraz pracownik starostwa. Był radnym dwóch poprzednich kadencji, związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Wiesław Siembida - 905 głosów. 49 lat. Związany z Solidarnością, był starostą stalowowolskim mijającej kadencji. Startuje na stanowisko prezydenta, związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Andrzej Szlęzak - 931 głosów. 48 lat, prezydent dwóch kadencji. Niezwykle wyrazisty jako osoba na tym stanowisku, wchodzi w ostre spory z przeciwnikami, w dosadny sposób określa nawet osoby duchowne, do czego była okazja przy okazji sporu o postawiony bez zezwolenia krzyż.

Rafał Weber - 292 głosy. 29 lat, dyrektor biura europosła, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Podczas konwencji z udziałem Jarosława Kaczyńskiego krzyknął: - Mam dla państwa dobrą wiadomość. Zwyciężymy!

Franciszek Zaborowski - 434 głosy. 57 lat. Przed sześcioma laty dostał od prezydenta Szlęzaka stanowisko zastępcy. W końcówce kadencji wystąpił przeciwko niemu w wyborach na prezydenta. Szlęzak pozbawił go funkcji. Jako kandydat Forum Mieszkańców startował na prezydenta.

Radni powiatu stalowowolskiego

Ryszard Andres - 679 głosów. 52 lata, były radny powiatowy, przewodniczący Rady Powiatu. Dyrektor Gimnazjum numer 2, związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Stanisław Anioł - 659 głosów. 69 lat, trener lekkoatletyczny, związany z Katolickim Klubem Sportowym Victoria. Były radny powiatowy, związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Stanisław Czochara - 1161 głosów. 54 lata, związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Marek Czopor - 568 głosów, 48 głosów, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących numer 2 przy ulicy Wojska Polskiego w Stalowej Woli, związany z Platformą Obywatelską. Były radny miejski.

Monika Dziuba - 617 głosów. 36 lat. Związany z Forum Mieszkańców Powiatu, prawnik, była radna w gminie Pysznica. Startowała bez powodzenia na wójta Pysznicy, dostała 49 proc. głosów.

Marek Gruchota - 346 głosów. 54 lata, związany z Forum Mieszkańców Powiatu. Dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli. Inicjator wielu udanych przedsięwzięć kulturalnych, znawca muzyki rockowej.

Grażyna Janik - 426 głosów. 57 lat, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Radna powiatowa minionej kadencji, związana z oświatą.

Andrzej Karaś - 762 głosy. 62 lata, związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Staruje na wójta Zaleszan, dostał się do drugiej tury. Radny powiatowy dwóch ostatnich kadencji.

Marek Kopera - 640 głosów. 54 lata, związany z Forum Mieszkańców Powiatu. Dyrektor Szkoły Podstawowej numer 12 w Stalowej Woli.

Wojciech Korkowski - 703 głosy. 52 lata, związany z Forum Mieszkańców Powiatu. Lekarz, specjalista dermatolog. Dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Stalowej Woli przy ulicy Kwiatkowskiego. Radny minionej kadencji.

Jan Korzybski - 439 głosów. 57 lat, związany z Prawem i Sprawiedliwością.

Waldemar Pawłowski - 884 głosy. 64 lata, związany z Platformą Obywatelską. Emeryt, pracował w Hucie Stalowa Wola. Radny powiatowy dwóch minionych kadencji.

Michał Rutkowski - 1221 głosów. 59 lat, związany z Platformą Obywatelską. Były wicewojewoda tarnobrzeski, były radny sejmiku podkarpackiego, były prezes Miejskiego Zakładu Budynków, gdzie pracuje jako dyrektor do spraw usług i marketingu.

Stanisław Sajdek - 445 głosów. 58 lat, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Lekarz, specjalista anestezjolog, kierownik specjalistycznej przychodni przy szpitalu w Stalowej Woli. Radny minionej kadencji

Tadeusz Samołyk - 409 głosów, 51 lat, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Mieszka w Kępiu Zaleszańskim, pracuje w Gorzycach.

Mariusz Sołtys - 901 głosów, 34 lata, związany z Forum Mieszkańców Powiatu. Były radny minionej kadencji. Pracownik Agencji Rolnej, prawnik, zamieszkały w Zaklikowie, członek Polskiego Stronnictwa Ludowego

Andrzej Wilk - 552 głosy. 63 lata, związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Radny powiatowy poprzednich kadencji.

Zdzisław Wójcik - 744 głosy. 54 lata, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Były dyrektor Agencji Rolnej w Stalowej Woli, obecnie właściciel firmy. Dostał się do drugiej tury wyborów na wójta Zaklikowa.

Stefan Turek - 742 głosy. 68 lat, związany z Sojuszem Lewicy Demokratycznej. Emerytowany dyrektor szkoły zawodowej przy Hucie Stalowa Wola.

Marek Tyza - 446 głosów. 50 lat, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Były radny powiatu.

Janusz Zarzeczny - 1691 głosów. 53 lata, związany z Prawem i Sprawiedliwością. Były dyrektor szkoły samorządowej, były zastępca starosty stalowowolskiego.

Bogdan Zieliński - 432 głosy. 56 lat, związany z Platformą Obywatelską.

Leszek Ziółkowski - 596 głosów, 42 lata, związany z Platformą Obywatelską.

Wybory na wójtów gmin powiatu stalowowolskiego

BOJANÓW
Sławomir Serafin był jedynym kandydatem, startował z komitetu Ziemia Bojanowska, dostał 80,03 proc. głosów na "tak".

PYSZNICA
Dotychczasowy wójt Tadeusz Bąk z komitetu Tradycja ku Nowoczesności wygrał w pierwszej turze - uzyskał 51,5 proc. poparcia, 1728 głosów.
Pokonał jedynego rywala - Monikę Dziubę z komitetu Forum Mieszkańców Powiatu - 48,5 proc., 1626 głosów.

RADOMYŚL NAD SANEM
Dotychczasowy wójt Jan Pyrkosz z komitetu Jedność i Postęp wygrał w pierwszej turze, uzyskał - 2122 głosy, 82 proc.!
Pokonał jedynego rywala Romana Wiktora z Sojuszu Lewicy Demokratycznej - 465 głosów,18 proc.

ZAKLIKÓW
Odbędzie się druga tura. Spotkają się w niej Zdzisław Wójcik z komitetu Niezależni - 1409, 38,6 proc., i dotychczasowy wójt Ryszard Polański z własnego komitetu - 1439, 39,4 proc.
Kolejne miejsca zajęli i odpadli z walki - Jan Pataraniak z komitetu Dobre Prawo, 272 głosów, 7,45 proc.; Waldemar Plennikowski z komitetu Prawa i Sprawiedliwości, 529 głosów, 14,5 proc.

ZALESZANY
Odbędzie się druga tura. Spotkają się w niej Andrzej Karaś, były wójt z komitetu Samorząd Obywatelski - 1545 głosów, 34,28 proc. oraz Stanisław Guźla, dotychczasowy wójt z Prawa i Sprawiedliwości - 1203 głosów, 26,69 proc.
Kolejne miejsca zajęli i odpadli z walki - Sebastian Nabrzeski z Polskiego Stronnictwa Ludowego - 1186, 26,31 proc.; Jan Nowak z komitetu Wybierz Przyszłość - 573, 12,71 proc.

Wybory do rad gmin powiatu stalowowolskiego

PYSZNICA
Tradycja ku Nowoczesności - 9, Forum Mieszkańców Powiatu - 3, Forum Aktywności Lokalnej - 1, Lepsze Jutro - 1, PSL - 1. Tradycja ku Nowoczesności - Łukasz Bajgierowicz, Józef Gorczyca, Kazimierz Butryn, Cecylia Torba, Andrzej Herdzik, Kazimierz Tofil, Rafał Tofil, Czesław Pyz, Jolanta Powęska; Forum Mieszkańców Powiatu - Grażyna Młodożeniec, Elżbieta Świeca, Wiesław Ludjan; Forum Aktywności Lokalnej - Witold Pietroniec; Lepsze Jutro - Maria Kowalik; Polskie Stronnictwo Ludowe - Wiesław Miklus.
BOJANÓW
Ziemia Bojanowska - 8, PiS - 4, Zakrzewski - 1, Lasowiacy - 1, PSL - 1. Ziemia Bojanowska - Emil Bieleń, Jerzy Bajek, Józef Smusz, Jan Kudłacik, Krzysztof Bednarczyk, Henryk Lebioda, Wojciech Żak, Michał Kotwica; PiS - Edward Sulich, Agata Puzio, Tadeusz Błądek, Mieczysław Sasiela; Komitet Zakrzewski - Damian Zakrzewski; Lasowiacy - Tadeusz Szczęch; PSL - Andrzej Bartman.

ZAKLIKÓW
"Niezależni" - 8, Forum Mieszkańców - 2, PiS - 2, Zaklików to My - 1, Komitet Ryszard Polański - 1, PSL - 1. "Niezależni" - Krzysztof Oszust, Damian Garbacz, Ewa Czajka, Krzysztof Ziemiński, Małgorzata Drzewi, Jacek Małagocki, Edward Szymański Mirosław Biszczak; Forum Mieszkańców - Mirosław Mach, Marcin Wróblewski; PiS - Waldemar Plennikowski, Wioletta Przywara; Zaklików to My - Andrzej Grzyb; Komiet Ryszard Polański - Jan Gajowisk; PSL - Piotr Szwedo

ZALESZANY
PiS - 6, PSL - 5, Wybierz Przyszłość - 2, Samorząd Obywatelski - 2. PSL - Czernecki Mirosław, Dorota Kuchta, Władysław Stilger, Lucjan Kutyła, Grzegorza Garanty; PiS - Wiktor Przybysz, Paweł Gardy, Stanisław Cygan, Jan Wawryk, Józef Dul, Józef Sarna; Wybierz Przyszłość - Zofia Paziuka, Dariusz Dutka; Samorząd Obywatelski - Maria Perła, Józef Dulapa

RADOMYŚL NAD SANEM
Jedność i Postęp - 13, PSL - 1, Witkowice Młodzi - 1. Jedność i Postęp - Stanisław Kosiński, Kazimierz Pasztaleniec, Tomasz Budziło, Bogdan Oszust, Mariusz Skwara, Jerzy Ryzak, Zygmunt Janoszek, Bolesław Puka, Jan Ziemniak, Małgorzata Krawiec, Marzena Garbacz, Jerzy Gorczyca, Edward Wermiński; PSL - Jacek Pamuła; Witkowice Młodzi - Stanisław Rybak

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie