Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trójka Francuzów zainteresowała się nagrobkiem Stefana Moreaux na cmentarzu w Zaklikowie

Zdzisław Surowaniec
Przy nagrobku Stefana Moreaux – Edith Kalist, Didier Herondelle i Henri Boisard.
Przy nagrobku Stefana Moreaux – Edith Kalist, Didier Herondelle i Henri Boisard. Zdzisław Surowaniec
Na cmentarzu w Zaklikowie w powiecie stalowowolskim stoi pięknie odnowiony nagrobek Stefana Moreaux. Nazwisko świadczy o francuskim pochodzeniu zmarłego. Zainteresowało to trójkę Francuzów, którzy przypadkiem odwiedzili to miejsce.

Edith Kalist urodziła się we Francji w polskiej rodzinie pochodzącej z terenów powiatu stalowowolskiego z gminy Zaleszany i Radomyśla nad Sanem. Mieszka w Paryżu. Świetnie mówi po polsku, mimo tego, że już tylko ze swoim starszym bratem rozmawia po polsku. Przyjechała z dwójką rodowitych Francuzów.

ZABYTKI W REGIONIE

Zwiedzając zabytki w regionie, trafili na cmentarz w Zaklikowie, gdzie jest niezwykły odnowiony kościół św. Anny. O jego niezwykłości świadczą między innymi tablice trumienne, jakie przybite są do ścian świątyni, pełniącej rolę kaplicy cmentarnej. Francuzów zainteresowało jeszcze coś - pięknie odnowiony nagrobek Stefana Moreaux, zmarłego w 1860 roku. Zaintrygowało ich brzmiące po francusku nazwisko. Są chyba pierwszymi Francuzami, którzy stanęli przy tym nagrobku.

Sylwester Piechota, znawca historii Zaklikowa, wskazał nam stronę internetową I Liceum Ogólnokształcącego imienia Stanisława Staszica w Lublinie. Wśród najwybitniejszych absolwentów jest tam wymieniony Stefan Moreaux. Jak czytamy, urodził się 23 sierpnia 1830 roku w Wierzchowiskach w obwodzie zamojskim. Po ukończeniu rosyjskiego Gimnazjum Męskiego w 1846 roku odbył bezpłatna aplikację w biurze naczelnika powiatu lubelskiego, w następnym roku był już na etacie aplikanta.

W 1848 roku uciekł za granicę. Przebywając w Grecji, został w 1854 roku wydany władzom Królestwa Polskiego. Obwiniony został za nielegalny wyjazd za granicę, udział w powstaniu Gwardii Narodowej we Lwowie i Legionie Polskim we Włoszech oraz za "zuchwałe słowa pod adresem Rosji i rządu". Na wniosek Komisji Śledczej wcielono go w 1854 r. do wojska. Służbę odbywał w jenisejskim batalionie garnizonowym w Krosnojarsku.

NAGROBEK OD ŻONY

W 1857 r. uzyskał zgodę na zwolnienie z wojska i zatrudnienie w służbie cywilnej na Syberii, bez prawa powrotu do kraju. W 1858 r. uzyskał jednak zgodę na powrót do Królestwa. Na początku 1859 r. wyjechał z Krosnojarska do Lublina. Zamieszkał w folwarku swego ojca w okolicach Zwierzyńca, przeniósł się następnie na czasowy pobyt do Zaklikowa. Tu zmarł 27 lutego 1860 r.

Nagrobek z piaskowca odnowiło Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne imienia Anny Nagórnej w Zaklikowie. Na nagrobku jest informacja, że postawiła go żona Moreaux - Anna Gostyńska z książąt Lubomirskich, z dwoma synami.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie