Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tropem wilczym czyli V Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Zdzisław Surowaniec
Zbliża się termin największego patriotycznego biegu w Polsce z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, który w roku 2017 odbędzie się 26 lutego w 240 miejscowościach w Polsce i za granicą. Weźmie w nim udział około 60 tysięcy uczestników, od dzieci po osoby dorosłe.

Także w naszym regionie. Jeżowe w powiecie niżańskim patronuje biegowi od trzech lat, a bezpośrednią organizacją biegu zajmuje się Gminne Centrum Kultury w Jeżowem, które dokonuje rejestracji i sprzedaży pakietów startowych z prawem uczestnictwa w Biegu Honoru, jak nazywany jest ten bieg - „Tropem Wilczym Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”.

Również w Stalowej Woli odbędzie się bieg - zapewnił nas prezydnet Lucjusz Nadbereżny. W ubiegłym roku wyznaczone zostały dwie trasy: trasa symboliczna o długości 1963 metrów (data śmierci ostatniego z Żołnierzy), której bieg ruszył o godzinie 19.44 (data rozpoczęcia stawiania oporu sowietyzacji Polski i podporządkowaniu Związkowi Socjalistycznych Republik Radzieckich), start był spod Urzędu Celnego; trasa o długości 5000 metrów, która rozpoczęła się o godzinie 20. Całość trasy przebiegała przez okoliczne lasy i tereny podmiejskie. Dla pierwszych 150 osób przygotowane zostały pakiety startowe (koszulka, medal, numer startowy oraz materiały informacyjne). Tak będzie i w tym roku.

Celem biegu jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego działającego w latach 1944-1963 w obrębie przedwojennych granic RP, popularyzacja wiedzy na temat Żołnierzy Wyklętych, podtrzymanie świadomości historycznej na temat Żołnierzy Wyklętych wśród mieszkańców Stalowej Woli i okolic, promocja aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Sponsorem biegu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” jest PKO Bank Polski.

W 2011 roku dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym - Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 - 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W 2013 grupa pasjonatów i działaczy społecznych postanowiła zorganizować „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w lesie koło Zalewu Zegrzyńskiego. Pierwsza edycja biegu miała charakter surwiwalowy a wzięło w niej udział 50 uczestników. Rok później, dzięki wielkiemu zaangażowaniu ludzi z Fundacji Wolność i Demokracja, która organizuje go do dzisiaj, bieg zaczął nabierać rozpędu i został przeniesiony w miejsce znane z późniejszych edycji w Warszawie - Park Skaryszewski. Pobiegło wtedy 1500 biegaczy! Od 2015 bieg ma charakter ogólnopolski i na stałe wpisuje się w kalendarz wydarzeń biegowych.

Po tym sukcesie- 40 tysięcy uczestników ze 160 miast z całej Polski oraz Nowego Jorku, Chicago, Londynu, Wilna, Grodna, Lidy, Żytomierza i Zdołbunowa postanowiliśmy postawić sobie jeszcze ambitniejszy cel. W tym roku planujemy zorganizować bieg dla 60 000 biegaczy z 240 miast nie tylko z Polski. W ramach projektu odbędzie się tradycyjny bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty - Józef Franczak ps. Lalek) wspólny dla wszystkich miast, dodatkowo każdy z lokalnych partnerów uzupełni scenariusz o dodatkowe dystanse, wydarzenia i atrakcje.

Żołnierze Wyklęci działali w ramach powojennego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie