Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Trzy wystawy muzeum w Stalowej Woli opromienione nagrodą Sybilli

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Wśród laureatów nagrody Sybilla w środku dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera ze statuetką
Wśród laureatów nagrody Sybilla w środku dyrektor Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli Lucyna Mizera ze statuetką Zdzisław Surowaniec
Stalowowolskie muzeum po raz kolejny otrzymało niezwykle prestiżową nagrodę Sybilla, przyznawaną w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku. Jest to najważniejsza forma uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie.

Statuetką nagrodzono wystawę „COP i Miasto. Nowoczesność i dziedzictwo”, a wystawa „Pierścionek z orłem w koronie” oraz projekt „Miasto i las” otrzymały wyróżnienia.

Spośród setek muzeów zgłaszających swoje projekty, to właśnie Muzeum Regionalne w Stalowej Woli otrzymało najwięcej nagród. Stalowowolskie muzeum działające od 19 lat już po raz 21. znalazło się w gronie laureatów Sybilli.

Kilkaset muzeów
Uroczysta gala odbyła się 21 maja w Muzeum Narodowym w Warszawie, a nagrody Sybilla 2017 wręczał Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Piotr Gliński. W tegorocznej edycji do konkursu swoje projekty zgłosiło kilkaset muzeów z całej Polski. W 11 kategoriach jurorzy przyznali 10 nagród, 26 wyróżnień oraz Grand Prix.

- Wszystkie trzy nagrodzone projekty naszego muzeum zostały mocno osadzone w historii i teraźniejszości Stalowej Woli - powiedziała dyrektor muzeum Lucyna MIzera.

Jakość życia
Wystawa „COP i miasto. Nowoczesność i dziedzictwo”, nagrodzona statuetką Sybilla w kategorii „wystawy przyrodnicze i techniczne”, pokazała, jak budowa COP ma się do dzisiejszego świata, w jaki sposób wielki przemysł oraz rozwiązania techniczne wpływały na poziom życia mieszkańców 80 lat temu i czy można z tym wiązać fakt, że współcześnie w rankingach jakości życia w polskich miastach oraz tak zwanych smart city w czołówce pojawia się Rzeszów, wysoko plasują się też Kielce – miasta COP? Czy i pod jakimi względami mianem smart city epoki międzywojnia można określić Stalową Wolę? Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zarzycka. Smart city to miasto, które wykorzystuje technologie informacyjno-komunikacyjne w celu zwiększenia interaktywności i wydajności infrastruktury miejskiej

Pierścionek z orłem
Wystawa „Pierścionek z orłem w koronie”, wyróżniona w kategorii wystaw historycznych i archeologicznych, opowiadała o przedmiotach i projektach „patriotycznie zaangażowanych”, w których, jak w lustrze, odbija się historia Polski, a przede wszystkim uczucia i działania Polaków na rzecz ojczyzny – tej dużej i tej małej, na własnym podwórku i w szerokim świecie. Wychodząc od dziejów Stalowej Woli, wystawa w szerokim spektrum prezentowała treści „na czasie”, niestereotypowo i bez popadania w patos obrazując historię na kilku poziomach – kraju, ludzi, rzeczy i pojęcia. Kuratorką wystawy jest Katarzyna Zarzycka.

Miasto i las
Wyróżniony w kategorii edukacja projekt „Miasto i las” mierzył się z wieloma „chorobami” dotykającymi nasze zurbanizowane otoczenie. Zwracał uwagę na zwierzęta żyjące w miastach: ptaki, owady i ssaki, na ich potrzeby, zwyczaje i niebezpieczeństwa, na jakie są narażone. Ważnym założeniem projektu stało się rozwijanie świadomości ekologicznej oraz zachęcenie do wpływania na losy własne i bliskiego otoczenia. Autorką projektu jest Ewa Solarz.

Przypomnijmy: Konkurs na Wydarzenie Muzealne Roku „Sybilla” organizowany jest przez Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, a jego celem jest wyłonione najwybitniejszych dokonań w sferze działalności muzealnej. Wyróżnienie w konkursie jest jedną z najwyższych form uznania osiągnięć w polskim muzealnictwie. W jury konkursu zasiadają wybitni przedstawiciele świata nauki i kultury, powołani przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Od 2006 roku
Muzeum Regionalne w Stalowej Woli po raz pierwszy znalazło się w gronie laureatów prestiżowego konkursu ministerialnego „Wydarzenie Muzealne Roku, Sybilla” w roku 2006. W kategorii „Dokonania z zakresu działalności naukowej” stalowowolskie muzeum otrzymało wyróżnienie za publikację „Archeologia Kotliny Sandomierskiej” - czwarty, monograficzny numer Rocznika Muzeum Regionalnego w Stalowej Woli.

ILE DAJEMY DZIECKU DO KOPERTY NA KOMUNIĘ ŚWIĘTĄ?

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Chętnie oglądasz teleturnieje? Sprawdź się! [QUIZ]




Jak zmieniły się gwiazdy na przestrzeni lat? [ZDJĘCIA]






Dzień Matki 2018 - prezenty na Dzień Matki? TOP 10




Drogie paliwo w Polsce? Zobacz ile za paliwo zapłacisz na świecie!





Czy umiesz ochronić się przed kleszczem?




Sprawdź się, czy dobrze znasz polskie seriale! (QUIZ)



ZOBACZ TAKŻE:
Info z Polski: nieustające strajki opiekunów niepełnosprawnych dzieci, kierowca spłonął w samochodzie, larwy w jajkach w hipermarkecie, szczypiorniści kadry w nietypowej roli

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie