Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili rocznicę niepodległości przy słupie granicznym z zaborów w Radomyślu nad Sanem

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Pomnik w kształcie orła, ze słupem granicznym, jaki stał między zaborami austro-węgierskim i rosyjskim
Pomnik w kształcie orła, ze słupem granicznym, jaki stał między zaborami austro-węgierskim i rosyjskim Dawid Wąsikowski
Niezwykle uroczyście przebiegły obchody 100. Rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę w Radomyślu nad Sanem.

9 listopada uczniowie szkoły w Radomyślu odwiedzili cmentarz na „Zjawieniu” gdzie znajdują się mogiły Powstańców Styczniowych. Młodzież zapaliła znicze i oznakowała miejsca spoczynku.

Radomyskie uroczystości rozpoczęły się 10 listopada na „Zjawieniu” złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy przez delegacje samorządowe i stowarzyszenie Grono Młodzieży Ziemi Radomyskiej pod: Pomnikiem Ofiar II Wojny Światowej, Tablicą Katyńską, Krzyżem Powstańców Styczniowych, mogiłą księdza Okonia, Mogiłą Powstańców Styczniowych i Legionistów, pod tablicą pamiątkową „Synom tej ziemi” na murze szkoły oraz pod tablicą generała Władysława Sikorskiego. Sobotnie uroczystości zakończyły się koncertem w sali widowiskowej urzędu gminy.

W niedzielę 11 listopada obchody rozpoczęły się Mszą Święta odprawioną w sanktuarium Matki Bożej Bolesnej i Pocieszenia w Radomyślu nad Sanem w intencji Ojczyzny i zebranych. Mszę, której przewodniczył ksiądz Józef Turoń, muzycznie uświetniła radomyska orkiestra dęta, w obecności licznych pocztów sztandarowych- szkół z terenu gminy, jednostek straży pożarnej, Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie”, harcerzy i mieszkańców. Po Mszy świętej wystawiony został spektakl w formie pantomimy w wykonaniu uczniów radomyskiej szkoły.

Po przejściu pochodem na Mały Rynek, gdzie pod pomnikiem „Poległych i zaginionych w czasie wojny światowej w 1914 -1918 z Radomyśla” delegacje: samorządowa, przedstawicieli jednostek samorządowych, mieszkańców Radomyśla, Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie”, szkół i Stowarzyszenia Grona oddały cześć bohaterom.

Główna część uroczystości miała miejsce na Dużym Runku, przed urzędem gminy, gdzie postawiony został pomnik z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Pomnik powstał według projektu Izabeli i Mariana Chudych, natomiast fundatorami byli Gmina Radomyśl, Koło Łowieckie „Nadwiślańskie” oraz doktor Danuta Grochola z Gdyni. Oczywiście fundatorami pomnika byli też Izabela Chudy i Marian Chudy jako darczyńcy projektu.

Poczet flagowy z radomyskiej szkoły wciągnął flagę narodową na maszt. Przy dźwiękach orkiestry dętej wszyscy odśpiewali hymn państwowy. Pomnik odsłonili Izabela Chudy i wójt Jan Pyrkosz, w asyście: radnego Juliana Geneji, sołtysa Radomyśla Tadeusza Jędrzejewskiego, Zygmunta Janoszka, dyrektora szkoły Marka Patera i Sylwestra Chmielowca z Koła Łowieckiego „Nadwiślańskie”.

Dyrektor Gminnego Centrum Kultury Teresa Lachowska oczytała 90 nazwisk znanych legionistów z terenu gminy umieszczonych na tablicy. Bohaterowie, którzy walczyli za wolność i niepodległość Polski pochodzili z: Radomyśla, Chwałowic, Nowin, Pniowa, Witkowic, Żabna, Antoniowa, Dąbrowy Rzeczyckiej. Ksiądz proboszcz Józef Turoń poświęcił pomnika, po czym delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze pod obeliskiem, oddając hołd tym, którzy walczyli i polegli w walce o wolną Polskę. Po wystąpieniu wójta gminy wszyscy zostali uwiecznieni na wspólnej fotografii. Częścią obchodów była wystawa „Radomyskie Twarze Niepodległości 1918”.

POLECAMY RÓWNIEŻ:




Przygotowanie grzybów - krok po kroku - do spożycia, suszenia, mrożenia, marynowania




Praca marzeń, czyli TOP 10 wyjątkowych stanowisk pracy





TOP 10 polskich przysmaków w zagranicznym wydaniu






Oglądasz KUCHENNE REWOLUCJE? Oto QUIZ dla ciebie





TOP 10 skutecznych sposobów, żeby zwiększyć zdolność kredytową. Znasz te metody?





Najdziwniejsze pytania w "Milionerach" [QUIZ]




ZOBACZ TAKŻE: FLESZ. WAŻNE DATY NA 100-LECIE NIEPODLEGŁOŚCI

Źródło:vivi24

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie