Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Czarnieckiego w Nisku w finale Warsztatów Filozoficznych

Zdzisław Surowaniec
Zdzisław Surowaniec
Budynek Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, jego historia sięga 1912 roku, kiedy powstało prywatne gimnazjum
Budynek Liceum Ogólnokształcącego w Nisku, jego historia sięga 1912 roku, kiedy powstało prywatne gimnazjum Zdzisław Surowaniec
Uczennica Liceum Ogólnokształcącego imienia Stefana Czarnieckiego w Nisku, Magdalena Kotuła z klasy 2b, zajęła pierwsze miejsce w kwalifikacjach kolejnej edycji Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych dla uczniów szkół ponadpodstawowych

Niżańska licealistka zdobyła maksymalną ilość punktów. Podkreślenia wymaga fakt, że w tegorocznej edycji udział wzięło 537 osób z całej Polski, a tylko 30 z nich mogło zakwalifikować się do części konkursowej.

Organizatorem Interdyscyplinarnych Warsztatów Filozoficznych jest Wydział Filozoficzny Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Służą one wzbogaceniu wiedzy i poszerzaniu horyzontów uczestników, a zatem mogą stanowić cenne uzupełnienie zajęć szkolnych oraz istotną pomoc w przygotowaniu do egzaminów maturalnych.

Tematyką tegorocznej edycji warsztatów była filozofia średniowiecza. Przez wielu ten czas w historii dziejów nazywany jest błędnie „mrocznymi wiekami”, choć pełen był kluczowych przemian, innowacji w różnych dziedzinach (transporcie, rolnictwie czy handlu), rozpoczynał historię wielkich odkryć geograficznych. To również epoka rozkwitu kultury, wzorów idealnego władcy, rycerza czy świętego – ascety, które służyły następcom za inspirację dla tworzenia różnego rodzaju praw. To czas wielkich dyskusji, podczas których ścierały się rozmaite koncepcje dotyczące porządku ziemskiego, jak i natury Boga.

Warsztaty odbywały się na platformie edukacyjnej Moodle. Ich koordynatorką na terenie niżańskiego Liceum była katechetka Monika Krawiec, a uczestnikami duża grupa uczniów, którzy wzięli udział w cyklicznych zajęciach odbywających się w lutym i marcu 2021 r. Prowadzone były przez pracowników uniwersyteckich w formie wykładów, ćwiczeń oraz samodzielnej pracy z tekstem. Spotkania online obejmowały następujące bloki tematyczne: Bóg kontra zło. Zło jako brak dobra; Średniowieczny kodeks etyki lekarskiej; Bóg i religia w filozofii. Czy można udowodnić istnienie Boga?; Rozmowy z Mistrzem Eckhartem; Czy Augustyn z Hippony oglądałby Netflixa? „Solilokwia” Augustyna z Hippony; Teodoryk z Chartres i jego „fabryka świata”; Maszyna Lullusa; Czy średniowiecze było epoką „zabobonu”?; W roli żaka na krakowskiej uczelni; Relacja mistrz – uczeń. Współczesna perspektywa; Wojna sprawiedliwa; Spór o uniwersalia.

Po zakończonych zajęciach uczestnicy rozwiązywali zadania, odpowiadali na pytania, brali udział w quizach, a także pisali eseje. Ich prace oceniane były na bieżąco w formie punktów, których największa ilość dawała możliwość zakwalifikowania się do Ogólnopolskiego Konkursu Filozoficznego, będącego ostatnim etapem warsztatów.

Magdalena od ubiegłego roku jest stypendystką starosty niżańskiego. Starosta Robert Bednarz wręczając stypendia uzdolnionym uczniom szkół i placówek oświatowych prowadzonych przez powiat powiedział: – Samorząd powiatu niżańskiego od wielu lat wspiera uzdolnionych uczniów, doceniając ich poświęcenie i zaangażowanie w zdobywanie wiedzy. Działania te motywują młodzież do dalszego rozwoju i pogłębiania swojej wiedzy, ponieważ z roku na rok odnotowujemy wzrost ilości zgłoszonych wniosków. Dziękuję wszystkim uczniom za wkład, który wnosicie w rozwój szkół i gratuluję wysokich osiągnięć. Jestem przekonany, że zdobyta przez was wiedza w szkole średniej, rozwijana przez ciężką pracę, zaowocuje w przyszłości.

- Gratulujemy uczennicy Liceum w Nisku i życzymy dalszych sukcesów – dodał starosta.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na echodnia.eu Echo Dnia Podkarpackie